Mnoho mladých Slovákov a Sloveniek túži po vlastnom bývaní. Rodičovské príbytky nahradia mladí často za podnájom, po čase však začnú zvažovať, či pre nich nebude výhodnejšie namiesto splácania nájmu platiť radšej hypotéku na vlastný byt či dom. Riešením môže byť hypotéka pre mladých do 35 rokov, ktorú môžu po splnení niekoľkých podmienok získať aj s výhodným daňovým bonusom.

Na čo myslieť pred žiadosťou o hypotéku

Ešte pred žiadosťou o hypotéku by ste si mali overiť, či spĺňate všeobecné podmienky, bez ktorých hypotéku s daňovým bonusom nedostanete. Požiadať o ňu môžete len v prípade, že:

  • ste dovŕšili 18 a neprekročili 35 rokov,
  • kupujete tuzemskú nehnuteľnosť, teda nehnuteľnosť na území Slovenska,
  • a peniaze potrebujete na kúpu, výstavbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti určenej na bývanie.

Samozrejme, okrem legislatívnych kritérií, ktoré sú v každej banke rovnaké, potrebujete splniť aj interné podmienky banky, ktorá posudzuje vaše údaje aj bonitu, to znamená schopnosť hypotéku splácať z vášho príjmu. K týmto kritériám patrí napríklad slovenské občianstvo alebo povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky a pracovný pomer dlhší ako 3 mesiace, keďže banka bude posudzovať váš príjem minimálne za toto obdobie.

Ak pracujete na živnosť alebo máte jednoosobovú eseročku, podmienky sa mierne líšia. 

Koľko vám banka požičia?

Stanovenie vášho čistého príjmu je pre banku jednoduché, pretože si to overí pomocou online dopytu v Sociálnej poisťovni. Pri hypotéke vo všeobecnosti platí, že vám ju banka poskytne vo výške maximálne 90 % z ceny nehnuteľnosti. Táto podmienka vyplýva z platnej legislatívy.

Na to, aby banka zistila cenu nehnuteľnosti, bude potrebné vypracovať znalecký posudok, ktorý je dnes možné vybaviť cez banku, alebo banka použije vlastné ohodnotenie nehnuteľnosti interným znalcom alebo na to určenou pomôckou. Keďže maximálna výška hypotéky je limitovaná 90 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti, zvyšok budete musieť doplatiť z vlastných zdrojov, prípadne požiadate banku o dofinancovanie spotrebiteľským úverom.

Budete potrebovať aj vlastné peniaze

Ak zvažujete hypotéku, mali by ste ju plánovať v predstihu. Ešte pred tým, ako sa rozhodnete pre konkrétnu nehnuteľnosť, začnite si sporiť, aby ste našetrili vlastné prostriedky. Aj keď je maximálna výška hypotéky 90 % z ceny nehnuteľnosti, s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete od banky najviac 80 %.

Pri dnešných cenách nehnuteľností môže byť našetriť takúto sumu náročné. Preto je vhodné začať sporiť čím skôr a najlepšie tak, aby ste tieto peniaze mali bezpečne odložené bokom na oddelenom sporiacom účte. Ak peniaze nepotrebujete ihneď a chcete ich navyše aj zhodnotiť, vhodným nástrojom môže byť investičné sporenie, ktoré si môžete založiť napríklad aj cez Georgea.

V prípade, že sa vám nepodarí tieto peniaze nasporiť, existujú aj ďalšie možnosti, ako náklady dofinancovať. Stačí sa obrátiť na našich špecialistov, ktorí vám s tým radi pomôžu v ktorejkoľvek pobočke.