Na Slovensku je nedostatok remeselníkov: Ak chcete začať podnikať, tieto profesie vás uživia
V článku získate základné odpovede na otázky:
- V ktorých remeslách začať podnikať, lebo na Slovensku chýbajú?
- Aké vzdelanie potrebujete, aby ste sa im mohli oficiálne venovať?
- Ako získať prvých zákazníkov a otestovať svoj nápad?
- Ako si zvoliť právnu formu podnikania?
- Na čo si dať pozor pri účtovníctve?
- Ako si jednoducho vytvoriť podnikateľský plán, čo je to cash flow a čo brať do úvahy pri finančnej analýze?
- Kde hľadať ľudí či zamestnancov, ktorí vám pomôžu s vaším podnikaním
- Ako možno financovať rozbeh takéhoto podnikania?
V ktorých remeslách začať podnikať, lebo na Slovensku chýbajú?
Úrady práce (ÚPSVaR) každý rok zverejňujú informácie o tom, ktoré profesie nie sú v jednotlivých regiónoch dostatočne pokryté. Keď osvojíte niektoré z týchto remesiel, môžete mať istotu, že o vašu prácu bude záujem.
Nedostatkové manuálne profesie sú najmä tieto:
- autoelektrikár
- automechanik autobusov
- dláždič
- elektrikár, elektromontér
- elektrokonštruktér
- inštalatér
- izolatér
- lakovač, natierač kovov
- lešenár
- maliar, tapetár
- mechanik železníc
- mechatronik
- montér suchých stavieb
- murár
- obkladač
- obrábač kovov
- obuvník
- omietkar
- projektant
- sklár
- stolár
- strechár
- strojár
- šička
- štukatér
- kašírnik
- tesár
- zámočník
- zlievač
- zvárač
- železiar
Na určité profesie potrebujete vzdelanie
Na Slovensku sa málokedy zákazník pýta, či máte požadované vzdelanie a činnosť zapísanú v živnostenskom alebo obchodnom registri. A je veľa takých hodinových manželov, ktorí všetko, čo vedia, odkukali od deda alebo z internetu. Každému zákazníkovi skôr záleží na tom, či viete komunikovať a robiť svoju prácu odborne, kvalitne a za rozumnú cenu.
Ak si chcete otvoriť živnosť alebo sa zamestnať, najmä v remeselných profesiách je potrebné nadobudnúť vzdelanie a získať požadovanú prax. V niektorých profesiách postačí absolvovať akreditovaný kurz, ktorý trvá niekoľko hodín až mesiacov a zvyčajne je spoplatnený, kým niektoré činnosti zase môžete vykonávať bez špeciálneho vzdelania či kurzu. Na stránke Informačného systému ďalšieho vzdelávania školstva nájdete zoznam subjektov, kde môžete absolvovať akreditovaný kurz.
Na Slovensku existujú stredné školy, ktoré ponúkajú vzdelávanie v uvedených profesiách aj pre dospelých, buď ako doplnenie existujúceho vzdelania, alebo ako rekvalifikáciu. Výhodou je, že štúdium na stredných školách je, na rozdiel od kurzov, bezplatné. Nevýhodou, že štúdiu potrebujete venovať dlhší čas, napríklad popri zamestnaní a/alebo rodine. Dobrou správou je, že niektoré odbory môžete študovať externe, po večeroch alebo niektoré školy vám vyjdú v ústrety s individuálnym študijným plánom.
Ako získať prvých zákazníkov a otestovať svoj nápad
Máte pochybnosti o tom, že vo svojom podnikaní uspejete, budete mať dosť zákaziek a či dokážete denno-denne komunikovať s klientmi? Bude vás takáto práca baviť? Najlepšie si to overíte priamo v praxi.
V remeselných profesiách je najlepším testom prax u existujúcich majstrov. Skúste sa pridať k niekomu, kto už firmu má, a overte si svoje schopnosti, nadobudnuté vedomosti a zručnosti. Zároveň si však všímajte, o aké činnosti a aký typ práce je najväčší záujem, koľko materiálu sa minie a koľko si za to majstri pýtajú.
Alebo ponúknite službu priateľom a zistite, či vám to ide a či to chcete robiť. Keď prídete na to, že vás práca baví, našli ste sa v nej a myslíte si, že vás uživí, až vtedy pouvažujte o začatí vlastného podnikania.
Na prilákanie prvých klientov si založte vlastnú webstránku alebo si vytvorte účet na sociálnych sieťach Instagram alebo Facebook. Natočte pútavé video a ponúknite ľuďom ukážky vašej práce a referencie vašich spokojných zákazníkov. Ponúknite im vašu službu na skúšku za uvádzaciu cenu.
Niektoré špecializované webstránky združujú profesionálov a aj tam je dobré mať vlastný profil. Domácim majstrom odporúčame napríklad portál supersused.sk, kde ľudia hľadajú niekoho, kto im pomôže s prácami v dome alebo v záhrade.
Sledujte tematické skupiny na Facebooku, kde ľudia vyhľadávajú rôzne profesie a skúste sa zviditeľniť svojou prácou aj tam. Ponuky práce a možnosti prezentovania sa nájdete napríklad na stránkach Stavby a rekonštrukcie - ponuka dopyt, Hľadám majstrov na stavbu - murár, obkladač, maliar, elektrikár alebo Hľadám majstra Obkladač,Murár, Elektrikár, Vodár atd.
Ako si zvoliť právnu formu podnikania
Ak už máte premyslený biznis a chcete začať podnikať, je potrebné vybrať si právnu formu, ktorá bude pre vaše podnikanie vhodná. Na Slovensku si môžete zvoliť z približne desať právnych foriem ako živnosť, s. r. o., verejná obchodná spoločnosť, akciová spoločnosť a podobne. Ich prehľad nájdete v Obchodnom zákonníku.
Väčšina podnikateľov sa rozhoduje, či ísť do založenia s.r.o. alebo živnosti. Niektorí začínajúci podnikatelia si myslia, že s.r.o. pôsobí prestížnejšie alebo dokonca dôveryhodnejšie, nemusí to však byť pravda. Každá z týchto foriem má svoje výhody a nevýhody. Ak stále váhate, môžete začať podnikanie založením živnosti a neskôr zvážiť prechod na s. r. o. Bez ohľadu na to, ktorú právnu formu zvolíte, bude záležať na kvalite vašej práce.
Živnosť je najčastejšie využívaná forma podnikania. Živnostenský zákon rozdeľuje živnosti na tri druhy – voľné, remeselné a viazané. Pre založenie voľnej živnosti stačí splniť všeobecné podmienky: vek nad 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť.
Medzi najčastejšie predmety podnikania, ktoré na voľnú živnosť môžete vykonávať, patria:
- kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod),
- prípravné práce k realizácii stavby,
- dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov.
Pre založenie viazanej a remeselnej živnosti je potrebné splniť okrem všeobecných podmienok aj ďalšie podmienky, napríklad preukázať prax alebo dostatočné vzdelanie (vyučenie v odbore).
Viazané živnosti (napr. reštaurovanie, prevádzkovanie pohrebiska, cestovnej kancelárie či agentúry, zasielateľstvo), sú uvedené v živnostenskom zákone.
Väčšina povolaní, ktorým sa v článku venujeme, spadá pod remeselné živnosti (ako zámočník, hodinár, kamenár, murár, tesár, izolatér, inštalatér, montážnik, podlahár, opravár, obrábač kovov, strechár, klampiar, kachliar). Ostatné sú voľné živnosti. Ak by ste venovali reštaurovaniu, išlo by o viazanú živnosť.
Živnosť je potrebné ohlásiť ešte predtým, ako začnete vykonávať podnikateľskú aktivitu. Podnikať môžete začať hneď od momentu ohlásenia živnosti. Ale ak pôjde o remeselné alebo viazané živnosti, vtedy vám to musí schváliť živnostenský úrad po posúdení splnenia ďalších podmienok.
Živnosť môžete založiť návštevou jednotného kontaktného miesta (JKM) v sídle okresných úradov. JKM vydá živnostenské osvedčenie do 3 dní od podania ohlásenia a prihlási vás do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Zároveň vás zaregistruje k dani z príjmu na finančnej správe, ktorá vám zašle rozhodnutie o registrácii daňového identifikačného čísla.
Na založenie živnosti môžete využiť aj stránku slovensko.sk. Pre online založenie potrebujete mať počítač, notebook alebo mobil, aktivovaný občiansky preukaz, čítačku s kvalifikovaným elektronickým podpisom.
Ak nemáte čas na behanie po úradoch a netrúfate si založiť živnosť alebo s. r. o. sami, tak na Slovensku existujú spoločnosti, ktoré vybavia založenie firmy za vás za rozumné ceny, napríklad Najlacnejšie zakladanie s.r.o. či firmáreň.sk.
Účtovníctvo, prijímanie platieb a platenie dane z príjmu
S účtovníkom alebo ekonómom sa poraďte, akým spôsobom si budete uplatňovať výdavky spojené s vaším podnikaním. S. r. o. si bude platiť dane z vykázaného hospodárskeho výsledku, ktorý predstavuje rozdiel dosiahnutých tržieb a oprávnených nákladov bez ohľadu na to, kedy boli zaplatené. Živnostník má na výber 4 druhy vedenia účtovníctva od paušálnych výdavkov, cez daňovú evidenciu, jednoduché účtovníctvo až po podvojne účtovníctvo.
Paušálne výdavky môžu byť v sume najviac 60 % z príjmov z podnikania, maximálne však 20 000 eur. To však znamená, že jeho zisk je 40 % a z toho potom po odrátaní odvodov platí dane. Niekedy výdavky môžu presahovať 60% príjmov a je výhodnejšie preukazovať reálne výdavky.
Faktúry vašim zákazníkom môžete vystavovať online, napr. bezplatne cez idoklad.sk alebo cez SuperFaktura.sk. Ak budete prijímať peniaze v hotovosti, je potrebné mať registračnú pokladňu. Vtedy môžete zadarmo využiť virtuálnu registračnú pokladňu (VRP) priamo od Finančnej správy SR. VRP si nainštalujete do mobilu a vystavíte si pomocou nej doklad, ktorý potom môžete vytlačiť na jednoduchej mini tlačiarni. Na prijímanie platieb kartou je skvelé využiť e-kasu, platobný terminál alebo terminál v mobile. Ako klienti Slovenskej sporiteľne môžete využívať platobné služby až na rok zadarmo a so zvýhodneným poplatkom za transakciu.
Či sa darí vašej firme, budete vedieť podľa vývoja príjmov a výdavkov. Daňové priznanie podané v nasledujúcom roku bude hlavným podkladov na posúdenie, či môžete požiadať o spotrebný úver alebo hypotéku v banke. Pokiaľ však vám chýbajú peniaze na rozbeh vašej firmy (nie na súkromný účel) a podľa daňového priznania vám biznis úver nevychádza, môžete požiadať o firemný úver v banke na základe podnikateľského plánu.
Platiť či neplatiť DPH?
Zaujímavá je aj otázka registrácie k daní z príjmu z pridanej hodnoty (DPH). Registračnú povinnosť máte, ak dosiahnete obrat 49 790 eur za najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov, a v tomto prípade sa stávate platiteľom DPH automaticky zo zákona. Je jedno, či 12 mesiacov bolo od apríla do marca alebo od januára do decembra, pričom ak sa živnostník stane platcom DPH, nemôže ďalej využívať paušálne výdavky. Ako platiteľ DPH už musíte viesť účtovníctvo a uplatňovať si reálne výdavky.
Platiteľom DPH sa môžete stať aj dobrovoľne, napríklad ak plánujete nakupovať drahšie stroje a zariadenia od platiteľa DPH alebo ak to pomôže získať alebo udržať vášho obchodného partnera, ktorý je tiež platiteľom DPH. Či sa stať dobrovoľným platiteľom DPH treba zvažovať podľa toho, či je väčšina vašich zákazníkov platiteľom DPH.
Ak sú vašim klientami najmä obyvatelia a váš mesačný príjem odhadujete na menej ako 4 150 EUR, ak sa budete dobrovoľne registrovať na začiatku podnikania ako platiteľ DPH, budú vaše produkty a služby o 20 % drahšie v dôsledku DPH.
Ak sú vašimi klientami obyvatelia a váš mesačný príjem odhadujete na viac ako 4 150 EUR mesačne, po 12 po sebe idúcich mesiacoch sa stanete povinne platiteľom DPH a budete musieť 20 % DPH započítať do cien. V tomto prípade odporúčame sa nad týmto zamyslieť a odzrkadliť tieto očakávania hneď na začiatku nastavovania cien, lebo skokové navýšenie o 20 % by zákazníci nemuseli dobre znášať, čo môže ovplyvniť vaše príjmy v budúcnosti.
Ak sú vašimi zákazníkmi firmy, ktoré sú platiteľmi DPH, ak budete platiteľom DPH aj vy, vaši partneri znižujú nákupom od vás svoju daňovú povinnosť.
Ak zvážite, že sa vám predsa dobrovoľná registrácia na DPH oplatí, požiadate daňový úrad o dobrovoľnú registráciu za platiteľa DPH. Finančná správa vám vystaví osvedčenie o registrácii spolu s identifikačným číslom – IČ DPH. Keď sa raz však stanete platiteľom DPH a zistíte, že to pre vás výhodné nie je, zrušiť túto registráciu môžete až v ďalšom roku.
Podnikateľský plán a cash flow – vaše financie a plánovanie
Na začiatku podnikania si urobte plán, kde si všetko podrobne rozpíšete. Je vhodné si ho pripraviť napríklad pre úrad práce pri žiadosti o dotáciu, môže ho požadovať aj banka, ak by ste sa rozhodli žiadať o úver.
Plánovať si financie je pri podnikaní v akejkoľvek oblasti veľmi užitočné. Pre človeka, ktorý s podnikaním len začína, je to neoceniteľná pomôcka. Dobrým spôsobom je jednoduchá excelovská tabuľka. Mala by obsahovať výdavky a príjmy, ktoré dokážete odhadnúť.
Mali by ste rátať aj s odvodmi do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Ak napríklad nezaplatíte platbu do Sociálnej poisťovne, nemôžete rátať s dávkou v nezamestnanosti alebo počas práceneschopnosti a nedajú vám ani rodičovský príspevok.
Zdravotné poistenie je povinné. Ak neplatíte zdravotnú poistku, môže sa vám stať, že vás lekár neošetrí, keď to budete potrebovať, a zároveň vám bude hroziť exekúcia.
Pri plánovaní finančných tokov treba rátať aj s nákupom materiálu alebo tovaru, vybavenia, náradia alebo strojov (to si však môžete napríklad požičať alebo zaobstarať už používané) a s prípadným prenájmom priestorov. Ak budete jazdiť za klientmi, mali by ste počítať s používaním auta (možno si auto budete musieť kúpiť) a zarátať aj benzín. Nejaké peniaze budete musieť venovať aj na marketing – napríklad na tlačenie plagátov alebo na reklamu na sociálnych sieťach či na tvorbu webstránky.
Nezabúdajte, že do tohto plánovania musíte zarátať aj svoje životné výdavky, čiže nájomné, poplatky za elektrinu, stravu, benzín do auta, hypotéku, školné pre deti, lieky, prípadne splácanie dlhov či iných záväzkov.
Keď do tabuľky vpíšete všetky spomínané výdavky, dostanete jednu časť cash flow. Tú druhú tvoria príjmy, pričom živnostník musí mať dostatok príjmov na splácanie pôžičiek, zaplatenie dane, surovín, energií, faktúr atď. Je dobré zvážiť, čo sa napríklad stane, ak vám niekto uhradí faktúru až dva mesiace po splatnosti. Budete stále mať z čoho žiť?
Ako si stanoviť hodinovú mzdu?
Ak máte zrátané výdavky, skúste si vypočítať, koľko si budete pýtať za vašu prácu. Niektorí podnikatelia robia tú chybu, že si zrátajú všetky výdavky na materiál, ale nezapočítajú si svoju prácu. To je však veľká chyba.
Mali by ste brať do úvahy:
- počet hodín, ktoré odpracujete alebo miniete na dochádzanie za vašimi klientmi,
- sumu, ktorú si budete pýtať za hodinu práce
- a koľko materiálu/tovaru potrebujete míňať na výkon práce.
Táto suma sa bude odvíjať aj od vašich ďalších podnikateľských a súkromných výdavkov. Mali by ste vedieť vypočítať, koľko zákazníkov potrebujete mať mesačne a aký príjem od nich získate, aby ste pokryli všetky vaše výdavky a ešte vám ostalo aj niečo navyše ako rezerva.
Ak vaše mesačné výdavky budú tvoriť 1 150 eur (napr. nájom dielne 200 eur, energie 100 eur, palivo 150 eur, materiál/tovar 300 eur, splátky podnikateľského úveru 150 eur, odvody 250 eur) a zvládnete odpracovať za mesiac približne 160 hodín (cca. 8 hodín denne x 20 pracovných dní), suma, pod ktorú by ste nemali ísť, je 10 eur v hrubom na hodinu.
Vyvstáva otázka, či to, čo reálne zarobíte a odrátate z toho aj vaše ďalšie firemné, súkromné a rodinné výdavky (firemnú daň, stravu, hypotéku, splátky spotrebných úverov, náklady na rodinu, detské krúžky a pod.), vás uživí.
Váš cenník by mal zohľadňovať aj finančné možnosti vašich zákazníkov. Budú si vaši zákazníci môcť dovoliť vaše služby, ktoré podľa vašich výpočtov pokryjú všetky vaše výdavky, alebo siahnu po konkurencii, ktorá už má lepšie ceny a meno?
Pri plánovaní príjmov je potrebné myslieť aj na sezónnosť profesie. Napríklad, ak ste murárka, možno nebudete môcť pracovať vonku počas veľkých mrazov, a práce vo vnútri môže byť menej.
Kde hľadať ľudí či zamestnancov, ktorí vám pomôžu s vaším podnikaním
Ako podnikateľ možno prídete do kontaktu s činnosťami, ktoré vás nebudú baviť, budú vás vyčerpávať alebo sa v nich skrátka nebudete vyznať, napríklad administratívna činnosť, príprava a zaslanie cenovej ponuky, behanie po úradoch, fotografovanie alebo správa webu či sociálnych sietí. Či už potrebujete dočasnú výpomoc, alebo ľudí na plný úväzok, môžu sa vám zísť niektoré portály.
Na portáli jaspravim.sk nájdete množstvo odborníkov z rôznych oblastí, ktorí vám pomôžu za rozumné peniaze nastaviť napríklad webstránku, navrhnúť vizitky, nastaviť alebo spracovať účtovníctvo, poradiť v marketingu či vyhotoviť produktové fotky pre vaše začínajúce podnikanie, a to všetko na jednom mieste na bezpečnej platforme, čím ušetríte čas a môžete ho venovať presne oblastiam, v ktorých sa vyznáte.
Pomoc pri hľadaní nových ľudí vám poskytne napríklad portál Profesia.sk alebo Worki.sk.
Ako na financovanie podnikania?
Opäť platí, že si treba všetko dôkladne spočítať. Chcete mať vlastnú dielňu alebo vám stačí kufrík s náradím? Potrebujete nejaké špeciálne stroje alebo technológie? Aké auto budete používať? Koľko chcete investovať do reklamy, aby ste vôbec získali prvé zákazky? Koľko budete potrebovať na rozbeh podnikania?
Ak si začiatok podnikania nevyžaduje veľký kapitál, môžete siahnuť po vlastných zdrojoch alebo sa obrátiť na rodinu či priateľov. Ak potrebujete viac financií, ako dokážete svojpomocne zohnať, môžete využiť tieto možnosti:
- získať príspevok na začatie podnikania od štátu (úrady práce),
- požiadať o bezplatné vzdelávanie a mikropôžičku od Slovak Business Agency,
- nechať si skontrolovať váš biznis plán v banke a požiadať o bankový úver na rozbeh podnikania. Niektoré banky ponúkajú aj výhodnejšie financovanie vďaka zárukám získaným od štátu a Európskej únie.
S našimi špecialistami z Programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky môžete prediskutovať svoj biznis plán a zistiť možnosti jeho financovania, aby ste sa mohli živiť svojím remeslom.