Nezisková organizácia LABORE:
Ženy v núdzi potrebujú prácu šitú na mieru
„U nás ženy nájdu nielen zamestnanie, ale získajú pocit, že niečo dokážu, sú schopné postarať sa o seba a o svoju rodinu,“ hovorí Terézia Podolanová z neziskovej organizácie LABORE, ktorá v roku 2022 vyhrala Cenu Slovenskej sporiteľne za verejné dobro v rámci Félix Business Award.
LABORE, n. o., je registrovaný sociálny podnik, ktorého hlavným cieľom je zamestnávať ľudí znevýhodnených na trhu práce. Podáva pomocnú ruku osamelým matkám, ženám po dlhoročnej materskej dovolenke, ženám starším ako 50 rokov či zdravotne znevýhodneným.
Aj vďaka úveru z Programu Slovenskej sporiteľne pre neziskové organizácie a sociálne podniky otvára už svoju druhú cukráreň v Žiline, kde ľudia môžu ochutnať poctivé domáce zákusky a posedieť si pri dobrej káve. Sociálny podnik LABORE funguje druhý rok, hoci začínal pred 11 rokmi pod hlavičkou Áno pre život, n.o.
S projektovou manažérkou Teréziou Podolanovou sa rozprávala Kristína Majerová z redakcie Akčné ženy.
Nikto nepochybuje, že ide o zmysluplnú prácu, vďaka ktorej pomáhate sociálne znevýhodneným osobám. S akými problémami však musíte bojovať vy?
Najmä s finančnými. Povedomie o sociálnom podnikaní ešte nie je také rozšírené, hoci v posledných rokoch v tomto ohľade nastal značný posun. Financie často nevieme zohnať cez menšie granty, lebo tie sú málokedy zamerané na sociálne podnikanie. Taktiež sponzorov nie je veľa, zrejme aj z dôvodu, že slovo podnik evokuje v ľuďoch pocit, že predsa organizácia musí byť v pohode, keď podniká.
Trochu problém alebo menšia komplikácia pri našom odvetví podnikania je v tom, že naši zdravotne znevýhodnení zamestnanci majú pracovný čas, podmienky aj nároky prispôsobené ich potrebám, nakoľko od nich nemožno očakávať rovnaké výkony ako od zdravých ľudí. To znamená, že hoci objednávok je veľa, nie vždy dokážeme všetky pokryť. Preto sme sa aj tento rok rozhodli navýšiť počet zamestnancov a rozšíriť existujúce prevádzky o novú cukráreň.
Aktuálne riešime problém s tým, že musíme presťahovať výrobňu. Hľadáme možnosti na získanie financií na rekonštrukciu nových priestorov, ktoré budú vhodnejším prostredím pre zamestnancov a umožnia nám vytvoriť aj nové pracovné miesta. Otvorili sme preto kampaň na Startlabe, kde nás ľudia môžu podporiť.
Poskytujete ženám, ktoré u vás pracujú, aj iný druh pomoci?
Áno. Naša organizácia sa odčlenila od neziskovej organizácie Áno pre život, ktorá sa už viac ako 24 rokov venuje pomoci ženám a matkám v núdzi. Aj po vytvorení sociálneho podniku ako samostatnej organizácie zostávame v úzkom prepojení a naše zamestnankyne sa môžu obrátiť na túto organizáciu kedykoľvek obrátiť, ak potrebujú všestranné poradenstvo, pomoc či podporu.
Čím sú potreby týchto žien špecifické?
Potrebujú najmä pracovné podmienky šité na mieru - ako napríklad prispôsobený pracovný čas (aby sa osamelé matky mohli postarať o deti vtedy, kedy potrebujú), pracovné pomôcky uľahčujúce prácu a úpravu pracovného prostredia (najmä pre zamestnankyne so zdravotným postihnutím). Týmto ženám často chýba pocit potrebnosti, ale najmä pochopenie ich potrieb. Mnohé veľmi chcú pracovať, vedia pracovať, len im to rôzne životné okolnosti komplikujú. Preto je skvelé, že vznikajú možnosti sociálneho podnikania, kde títo ľudia, ktorí by inak boli znevýhodnení na trhu práce, môžu nájsť plnohodnotné zamestnanie presne podľa svojich potrieb. Vďaka tomu sa cítia byť užitoční, samostatní, potrební.
Myslíte si, že tieto ženy majú problém aj so sebavedomím?
Áno. Nie je to pravidlo, ale často je to tak. Dôvodom môže byť zdravotné znevýhodnenie alebo skutočnosť, že kvôli starostlivosti o rodinu nemali možnosť dlhší čas pracovať. No existujú aj mnohé ďalšie, často veľmi osobné dôvody. Tým, že v sociálnom podniku nájdu zamestnanie, získajú pocit, že niečo dokážu, že sú schopné postarať sa o seba aj o svoju rodinu, čo rozhodne nie je málo. To je jeden z dôležitých dôvodov, prečo sa snažíme náš sociálny podnik udržať, hoci je to niekedy veľmi náročné. Mnohé z nich by totiž inde prácu nenašli. Kvôli nim má zmysel prekonať všetky prekážky.
Za zrodom LABORE, n. o., stojí aj občianske združenie Fórum života, ktoré už pred 15 rokmi reflektovalo rôzne spoločenské problémy. Prečo však práve ženy?
LABORE bolo až do roku 2020 súčasťou neziskovej organizácie Áno pre život, ktorá dlhoročne spolupracuje s Fórom života. Áno pre život, n.o., sa venuje pomoci ženám, ktoré sú obeťami domáceho násilia. Ženy teda nachádzali útočisko pred únikom z ohrozujúceho prostredia, no postupne sme zistili, že ak chceme hovoriť o ich úplnej sociálnej inklúzii, nestačí im len dať ubytovanie a vyriešiť ich sociálne problémy, ale treba im dať prácu šitú na mieru ich potrebám. Videli sme, že skutočnú dlhodobú a systematickú pomoc a riešenie ich problémov im poskytneme len vtedy, ak namiesto toho, aby sme im „dávali ryby, naučíme ich ryby chytať“.
Pôvodne sme ponúkali ženám prácu v upratovacej firme a pri pečení medovníkov. Postupne sme rozšírili výrobu koláčov a upratovaciu časť sme nakoniec zrušili. Takto sa teraz môžeme efektívnejšie venovať jednej pracovnej oblasti, kde vieme zamestnať mnohých znevýhodnených v našom regióne.
Aktuálne v spoločnosti rezonuje téma rodovej rovnosti, možnosti skĺbenia pracovného a rodinného života. Môžu ženy u vás pracovať aj na skrátený úväzok, prípadne brigádne, ak potrebujú krátkodobú pomoc?
Áno, práve tak vyzerá práca šitá na mieru, ktorá je jedným zo základných prvkov nášho podnikania. Ženy majú u nás možnosť pracovať na úväzok, ktorý im vyhovuje, vychádzame im v ústrety pri starostlivosti o deti a ich ďalších potrebách.
Na aký moment najradšej spomínate? Zapísalo sa vám niečo do srdca, keď ste si povedali: áno, napriek všetkému to má zmysel, stojí to za to?
Jednou z prvých zamestnankýň bola bývalá klientka Áno pre život, n.o., ktorá v našom sociálnom podniku pracovala približne osem rokov. Za ten čas si dokázala vyriešiť väčšinu veľmi ťažkých životných problémov, vychovať svoje štyri deti a postaviť sa na vlastné nohy. Zmenilo jej to život a nám táto skutočnosť pomáha v situáciách, keď máme chuť to celé vzdať (úsmev). Celkovo nám však v našej práci veľmi pomáha vedomie, že dokážeme vytvoriť vhodné pracovné miesto ľuďom, ktorí by ho inak nenašli. Že sa na nich nemusíme len súcitne usmiať, ale vieme im poskytnúť konkrétne riešenie.
Prevádzkujete dve prevádzky – cukrárenskú výrobu v Rajci a cukráreň v Rajeckých Tepliciach. Ako sa darí predaju? Ide to samo od seba, alebo riešite aj nejakú komunikačnú a marketingovú stratégiu smerom k potenciálnym zákazníkom?
Radi by sme, ale nemáme na to kapacitu (úsmev). Väčšinu marketingu riešime príspevkami cez Facebook, Instagram a webové stránky. Teší nás, že dostávame od zákazníkov na naše výrobky pozitívnu spätnú väzbu. To je najlepšia reklama. Postupne sa komunita našich verných zákazníkov rozrastá a sme za to veľmi vďační. Cukráreň v Rajeckých Tepliciach má vytvorené veľmi dobré meno, hovorí sa, že vraj ponúkame najlepšiu kávu v meste.
Otvárate už druhú cukráreň v Žiline. Ako sa zrodila táto myšlienka?
S možnosťou otvoriť druhú cukráreň v Žiline nás oslovila Nadácia Žilinského samosprávneho kraja, ktorá má v pôsobnosti aj Rodinné centrum pomoci. Cukráreň bude sídliť v ich priestoroch a bude poskytovať miesto aj na rôzne komunitné stretnutia, kultúrne akcie a podobne. Nebude to teda len obyčajná cukráreň.
Otvoriť novú prevádzku je finančne náročný proces. Ako ste riešili jeho financovanie?
To bol dlhý proces (úsmev). Financovanie sme nakoniec vyriešili podaním projektu v rámci Investičnej pomoci pre registrované sociálne podniky. To znamená, že časť financií po schválení nášho projektu dostaneme v rámci dotácie a druhú polovicu financuje Slovenská sporiteľňa. Vďaka úveru si zakúpime chladiarenské auto na prevoz zákuskov, profesionálnu pec na pečenie, počítače, tlačiareň, reklamné bannery a ďalšie veci, ktoré nám doteraz veľmi chýbali. Tento úver má nižšie úrokové sadzby a je presne prispôsobený našim potrebám.
V banke sme sa stretli s fantastickým prístupom. Pomohli nám vybaviť všetko potrebné. Nakoľko sú toto pre nás všetko nové veci a učíme sa za pochodu, úžasne s nami komunikovali, vysvetlili nám, ako úver funguje, čo je potrebné vybaviť a ako, mali na nás čas niekedy aj nad rámec pracovnej doby. Vďaka tomuto úveru dokážeme nateraz udržať všetky pracovné miesta a dokonca vytvoriť aj nové.
S vybavením cukrárne (nábytok, niektoré spotrebiče) nám veľmi pomohla aj Nadácia KIA a v roku 2020 Nadácia Slovenskej sporiteľne.
Ak sa ocitneme v Rajeckých Tepliciach alebo v Žiline, aký zákusok alebo koláč si nesmieme nechať ujsť?
To záleží od individuálnych preferencií (úsmev). Ale často počúvame dobré ohlasy na medový krémeš, cheesecake, laskonky, makové koláče...
Ťažké osudy žien sa dotknú ľudského srdca. Nie každý im vie dať prácu. Ako môžeme pomôcť my, obyčajní ľudia?
Určite je veľkou pomocou, ak si ľudia kúpia výrobky v rôznych sociálnych podnikoch. Ich cena je vyššia ako v bežných obchodných reťazcoch. Ide však o poctivé výrobky, bez použitia chemických prísad, vyrobené ručne a kvalitne. Napríklad našimi dodávateľmi sú väčšinou lokálni predajcovia. Neoceniteľnou pridanou hodnotou výrobkov a služieb sociálnych podnikov je podpora znevýhodnených ľudí, ktorí sú vďaka práci v sociálnom podniku samostatní, schopní postarať sa o seba a svoju rodinu, žiť dôstojný život. A to nie je vôbec málo.
Ste neziskovka alebo sociálny podnik a snažíte sa zväčšiť dosah vašich verejnoprospešných aktivít? Zapojte sa do Programu pre neziskové organizácie a subjekty sociálnej ekonomiky a poradíme vám, ako by ste mohli využiť naše úverové financovanie na kúpu alebo rekonštrukciu nehnuteľností či na prevádzku vášho zariadenia.