Pokiaľ sa po čase rozhodnete upraviť podmienky svojej hypotéky, znížiť alebo zvýšiť svoje mesačné splátky, prípadne získať výhodnejší úrok alebo peniaze navyše, napríklad na rekonštrukciu kúpenej nehnuteľnosti, pomôcť vám môže refinancovanie. Počas fixačnej doby sa však spravidla nevyhnete poplatkom. Ako teda refinancovať hypotéku čo najvýhodnejšie a komu sa takéto refinancovanie oplatí?

Čo to znamená refinancovanie?

Refinancovanie hypotéky je v podstate jej prenesenie do inej banky, zvyčajne za účelom získania výhodnejších podmienok. Ak teda máte pocit, že vaša aktuálna hypotéka nie je pre vás výhodná, môžete vďaka jej refinancovaniu ušetriť.

Okrem toho, že vďaka refinancovaniu hypotéky máte šancu získať výhodnejšiu úrokovú sadzbu, je refinancovanie obľúbené aj z iných dôvodov ako dlhšia doba fixácie hypotéky, nižšie mesačné splátky či peniaze navyše.

Ideálne obdobie na refinancovanie je až po skončení fixácie úroku v aktuálnej banke, keďže inak sa s veľkou pravdepodobnosťou nevyhnete poplatkom. Refinancovanie treba zvážiť aj podľa situácie na trhu. Ak úrokové sadzby rastú a máte so svojou bankou dohodnutú nižšiu úrokovú sadzbu, napríklad 1 % ročne, v čase rastúcich úrokových sadzieb zvážte, či je refinancovanie do inej banky skutočne výhodné.

Nevýhodnú hypotéku nahraďte výhodnejšou

Skôr ako sa rozhodnete svoju hypotéku preniesť do inej banky, overte si, aké ďalšie podmienky konkurenčná banka ponúka, a či sú lepšie ako tie, ktoré aktuálne máte. Hoci vám banka ponúkne nižší úrok, neznamená to automaticky, že to bude výhodné. Do nákladov nezabudnite započítať aj ďalšie poplatky spojené s refinancovaním, napríklad platbu za nový znalecký posudok, ak ho banka požaduje, vklad záložného práva do katastra nehnuteľností alebo podmienka využitia ďalších bankových produktov, ktoré možno ani nepotrebujete.

Dôkladne si zistite, aké sú v novej banke poplatky za predčasné splatenie úveru a mimoriadne splátky, a až za predpokladu, že sú všetky tieto náklady výhodnejšie, začnite s procesom refinancovania.

Kedy je vhodné refinancovať?

Minimálne dva mesiace pred uplynutím doby fixácie úroku má banka povinnosť oznámiť vám novú úrokovú sadzbu, na základe ktorej budete mať vypočítané nové splátky hypotéky. Práve toto obdobie je vhodné na porovnanie ponúk konkurenčných bánk, ak vám nová úroková sadzba nevyhovuje.

To ale nemusí byť jediný dôvod, prečo hypotéku refinancovať. Oplatí sa aj tým, ktorí nie sú v aktuálnej banke spokojní s jej prístupom alebo potrebujú vyňať spoludlžníka či zmeniť založenú nehnuteľnosť a ich banka im to nechce umožniť, prípadne v ďalšách situáciách.

Refinancovanie je vhodné tiež pre tých, ktorým sa končí fixácia, obávajú sa rastúcich úrokových sadzieb vo svojej banke a takýmto spôsobom si chcú zabezpečiť vhodnú dĺžku fixácie úroku, ktorú napríklad ich banka neumožňuje.

Prenos hypotéky sa nie vždy vyplatí

Ak ste po skončení fixácie s novou úrokovou sadzbou spokojní a vyhovujú vám tiež všetky podmienky či poplatky, netreba hneď žiadať konkurenčnú banku o ponuku. V prvom rade by ste sa mali obrátiť na svoju domovskú banku a požiadať o prehodnotenie úrokovej sadzby najskôr ju.

Zbystriť by ste tiež mali vtedy, ak ste na hypotéku získali štátny príspevok alebo máte nárok na daňový bonus.

Refinancovanie teraz vybavíte aj online

Ak ste rozhodli svoju hypotéku refinancovať, istotne vás zaujíma, čo všetko to obnáša. Okrem niekoľkých papierovačiek budete pri niektorých bankách musieť navštíviť osobne ich pobočku. To neplatí v prípade Slovenskej sporiteľne, pretože ak sa rozhodnete preniesť hypotéku k nám, všetko vybavíte z pohodlia domova pomocou našej aplikácie George.

V Slovenskej sporiteľni neplatíte poplatky za poskytnutie takejto refinančnej hypotéky, ani za vklad záložného práva do katastra nehnuteľností. Pri refinancovaní môže vaša banka požadovať zaplatenie poplatku za vyplatenie pôvodnej hypotéky, ktorý uhradíme za vás pri refinancovaní hypotéky do Slovenskej sporiteľne. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o refinancovaní hyporéky k nám, neváhajte kontaktovať našich hypotekárnych špecialistov.

Potrebujete poradiť, vypracovať nezáväznú ponuku alebo dohodnúť stretnutie v pobočke? Nechajte nám na seba kontakt a ozveme sa vám.

Soňa Sláviková

Biznis analytik
Slovenská sporiteľňa