Pokiaľ sa po čase rozhodnete upraviť podmienky svojej hypotéky, znížiť alebo zvýšiť svoje mesačné splátky, prípadne získať výhodnejší úrok alebo peniaze navyše, napríklad na rekonštrukciu kúpenej nehnuteľnosti, pomôcť vám môže refinancovanie. Počas fixačnej doby sa však spravidla nevyhnete poplatkom. Ako teda refinancovať hypotéku čo najvýhodnejšie a komu sa takéto refinancovanie oplatí?

Čo to znamená refinancovanie?

Refinancovanie hypotéky je v podstate jej prenesenie do inej banky, zvyčajne za účelom získania výhodnejších podmienok. Ak teda máte pocit, že vaša aktuálna hypotéka nie je pre vás výhodná, môžete vďaka jej refinancovaniu ušetriť.

Okrem toho, že vďaka refinancovaniu hypotéky máte šancu získať výhodnejšiu úrokovú sadzbu, je refinancovanie obľúbené aj z iných dôvodov ako dlhšia doba fixácie hypotéky, nižšie mesačné splátky či peniaze navyše.

Ideálne obdobie na refinancovanie je až po skončení fixácie úroku v aktuálnej banke, keďže inak sa s veľkou pravdepodobnosťou nevyhnete poplatkom. Refinancovanie treba zvážiť aj podľa situácie na trhu. Ak úrokové sadzby rastú a máte so svojou bankou dohodnutú nižšiu úrokovú sadzbu, napríklad 1 % ročne, v čase rastúcich úrokových sadzieb zvážte, či je refinancovanie do inej banky skutočne výhodné.

Nevýhodnú hypotéku nahraďte výhodnejšou

Skôr ako sa rozhodnete svoju hypotéku preniesť do inej banky, overte si, aké ďalšie podmienky konkurenčná banka ponúka, a či sú lepšie ako tie, ktoré aktuálne máte. Hoci vám banka ponúkne nižší úrok, neznamená to automaticky, že to bude výhodné. Do nákladov nezabudnite započítať aj ďalšie poplatky spojené s refinancovaním, napríklad platbu za nový znalecký posudok, ak ho banka požaduje, vklad záložného práva do katastra nehnuteľností alebo podmienka využitia ďalších bankových produktov, ktoré možno ani nepotrebujete.

Dôkladne si zistite, aké sú v novej banke poplatky za predčasné splatenie úveru a mimoriadne splátky, a až za predpokladu, že sú všetky tieto náklady výhodnejšie, začnite s procesom refinancovania.

Kedy je vhodné refinancovať?

Minimálne dva mesiace pred uplynutím doby fixácie úroku má banka povinnosť oznámiť vám novú úrokovú sadzbu, na základe ktorej budete mať vypočítané nové splátky hypotéky. Práve toto obdobie je vhodné na porovnanie ponúk konkurenčných bánk, ak vám nová úroková sadzba nevyhovuje.

To ale nemusí byť jediný dôvod, prečo hypotéku refinancovať. Oplatí sa aj tým, ktorí nie sú v aktuálnej banke spokojní s jej prístupom alebo potrebujú vyňať spoludlžníka či zmeniť založenú nehnuteľnosť a ich banka im to nechce umožniť, prípadne v ďalšách situáciách.

Refinancovanie je vhodné tiež pre tých, ktorým sa končí fixácia, obávajú sa rastúcich úrokových sadzieb vo svojej banke a takýmto spôsobom si chcú zabezpečiť vhodnú dĺžku fixácie úroku, ktorú napríklad ich banka neumožňuje.