Kúpa domu či bytu je jedna z najväčších životných investícií, a tak sa oplatí nad ňou zodpovedne pouvažovať, určiť si priority a zahodiť ružové okuliare. V praxi to znamená neplatiť navyše za to, čo nepotrebujete, ale zas nešetriť na veciach, na ktorých vám skutočne záleží. Prinášame vám 10 faktorov, na ktoré sa treba zamerať, pretože práve pri nich ľudia najčastejšie robia chyby. 

1. Určte si finančný strop

Väčšina ľudí hľadajúcich nové bývanie nemá k dispozícii dostatočnú hotovosť, ale plánuje kúpu nehnuteľnosti riešiť hypotékou. Najskôr si ujasnite, v akej cenovej rovine sa pohybujete, aby ste mohli svoju novú nehnuteľnosť komfortne splácať. Uvažujte nielen nad aktuálnou situáciou, ale aj nad finančnou perspektívou na najbližšie roky.

Najlepšie je pri žiadosti o hypotekárny úver poradiť sa priamo v banke, od ktorej si chcete požičať. Kvalifikovaní špecialisti na hypotéky vám poradia, aké máte možnosti a s akou finančnou rezervou máte počítať do budúcnosti.

V súčasnosti už platia prísnejšie pravidlá pre maximálnu výšku hypotéky, ktorú vám banka môže poskytnúť. Zvažovať kúpu nového bývania by ste teda mali až vtedy, keď máte našetrených aspoň 10 % ceny nehnuteľnosti.

Zodpovedné voči vám samým je nielen si požičať, ale mať pod kontrolou všetky vaše pravidelné výdavky, medzi ktorými by nemala chýbať finančná čiastka, ktorú dokážete mesačne odkladať z vášho príjmu v rámci sporenia

2. Zistite si cenu predávaných nehnuteľností

Spravte si prehľad na realitnom trhu a navštívte niektorý z realitných portálov. Pozrite si nehnuteľnosti s rôznymi lokalitami a porovnajte predajné ceny.

Ak už máte presne špecifikovanú lokalitu, kde chcete bývať, zamerajte sa na byty či domy s podobnou veľkosťou a stavom. A nezabudnite ani na občiansku vybavenosť v lokalite nehnuteľnosti. 

3. Pozor na dlhoveké ponuky

Možno uvažujete nad nehnuteľnosťou, ktorú ste už videli na rôznych realitných portáloch a „zavadili“ ste o ňu v posledných týždňoch už viackrát. Dlhovekosť nehnuteľnosti v inzercii môže byť znamením, že jej cena je nadhodnotená. Obhliadka vám môže napovedať, či je to len zle nastavená cena alebo nehnuteľnosť skrýva nejaké riziko.

4. Zvoľte si lokalitu, ktorá vyhovuje práve vám

Najzásadnejší vplyv na cenu nehnuteľnosti má lokalita. Rozdiely môžu byť priepastné nielen v rôznych regiónoch, ale aj v rámci jedného mesta. Voľba závisí predovšetkým na vašich potrebách. Zamyslite sa, či dáte prednosť väčšiemu priestoruna kraji mesta, alebo radšej menšiemu bližšie k vašim bodom záujmu, aby ste potom neminuli rozdiel v cene na každodenné rozvážanie autom na dlhé trate.

Lokalita je v cene odzrkadlená, ale do akej miery, to musí zvážiť každý individuálne. Samozrejme, záleží na finančných možnostiach jednotlivca. Dôležité je si premyslieť či kupujete nehnuteľnosť „len“ na zopár rokov, alebo na dlhšiu etapu svojho života.

5. Dobrá lokalita nie je len o polohe

Pri výbere miesta vášho bývania sa neorientujte len na blízkosť k centru. Niektoré mestské a obecné štvrte môžu mať kvalitnú infraštruktúru, dostatok parkovacích miest i občiansku vybavenosť. Lokalita, kde v pešej dostupnosti pohodlne nakúpite, nájdete škôlky, školy, inštitúcie či rôzne služby, bude mať určite vyššiu cenu. Tento komfort je však predlhodobé bývanie veľmi cenný.

Berte do úvahy aj potenciálny rozvoj. Miestne zastupiteľstvo možno v okolí plánuje zrekonštruovať cestu a chodníky, otvoriť novú školu či škôlku a súkromný investor plánuje zriadiť nákupnú zónu s kultúrno-spoločenským centrom. Plánovaný rozvoj má vplyv aj na ceny domov a bytov. Platí to, samozrejme, aj opačne – ak lokalita upadá, bude padať aj cena nehnuteľnosti.