#Hypoteka 6 minút čítania
Ako si vybrať dobrého realitného makléra alebo maklérku?
Ak nie sme v téme realít zbehlí, je dobré spoľahnúť sa na odborníkov. Lenže ako dôverovať niekomu, koho nepoznáme, a navyše v takej dôležitej a finančne náročnej operácii, akou je kúpa alebo predaj nehnuteľnosti? Poradíme vám, ako zistiť, či je maklér spoľahlivý alebo nie.
Keď kupujete
Agent kupujúceho
Ak sa nechcete spoliehať len na sedliacky rozum, objednajte si služby agenta kupujúceho. U nás táto pozícia zatiaľ nie je veľmi zaužívaná, no v západných krajinách je bežná. Budete mať vlastného makléra, ktorý vám bude vyhľadávať nehnuteľnosti podľa vami zvolených kritérií a bude dohliadať na vaše záujmy.
Zrejme sa pýtate, prečo by ste mali dávať peniaze niekomu za to, že chcete kúpiť byt. Navyše, keď samotný byt stojí veľa peňazí. Nuž, možno aj preto, že maklér vám dokáže dohodnúť rozumnejšie podmienky, ako by ste si vyjednali sami. Možno aj preto, že vám poradí nekupovať vami zamýšľanú nehnuteľnosť z dôvodov, ktoré by ste vy nedokázali rozoznať.
No a v neposlednom rade je kúpa domu či bytu investíciou. Ak bude investícia správna, môžu sa vám jedného dňa pri predaji peniaze investované do služieb makléra vrátiť aj s úrokmi.
Nos na ľudí
Predpokladajme, že o agenta kupujúceho nemáte záujem alebo si ho nemôžete či nechcete dovoliť. Ako prvé si uvedomte, že trh je aktuálne na strane predávajúceho. V ponuke je relatívne málo nehnuteľností, dopyt je vysoký, ceny sú vysoko a kupujúci tak nie je vo veľmi výhodnej pozícii. Navyše, realitný agent je zástupcom predávajúceho, nie kupujúceho. No seriózny maklér sa bude správať rovnako korektne k obom stranám.
Prvá a asi aj najdôležitejšia rada je, aby ste dali na svoj pocit. Je to síce vysoko subjektívne, no pokiaľ ste si nenajali agenta kupujúceho, budete sa musieť riadiť vlastným úsudkom. Určite dokážete vyčítať isté znaky už len z toho, ako sa vám dotyčný maklér prihovorí v telefóne, ako vám podá ruku a ako s vami bude pri obhliadke komunikovať.
Ak máte čo i len trošku nos na ľudí, nedáte sa oklamať prehnanými úsmevmi a veľkými gestami. Taký agent sa pravdepodobne snaží zakryť buď svoje nedostatky, alebo nedostatky samotnej nehnuteľnosti.
Pripravte si otázky
Agent predávajúceho je povinný poskytnúť vám plné a pravdivé informácie o nehnuteľnosti v takom rozsahu, ako ich získal od majiteľa. Hlava nás však dokáže niekedy sklamať, preto si pred obhliadkou pripravte okruh otázok, ktoré sa chcete opýtať.
Potom pozorne sledujte makléra. Počúvajte, čo vám hovorí, no všímajte si aj to, ako hovorí. Pokúste sa vycítiť, či má informácie „v malíčku“, a teda je to pripravený profesionál, alebo sa snaží zahmlievať a v tom prípade buď niečo nevie, alebo tají.
Jednoducho povedané, pýtajte sa a potom pozorne počúvajte a pozorujte. Tak najlepšie zistíte, či chcete, aby cez tohto človeka prešli desiatky tisíc vašich eur.
Na obhliadky choďte obaja
Správny maklér sa k vám bude správať milo a ľudsky, aj keď má na byt či dom zástupy ďalších záujemcov. Nedá vám najavo, že ste jedným z mnohých a určite vám nebude rozprávať frázy typu: „Na obhliadku máme 10 minút, potom mám ďalších záujemcov.“ Toto sa, bohužiaľ, stáva často a je to vrcholne neprofesionálne.
A ešte jedna drobnosť – je pravdepodobné, že kúpu riešite so svojou partnerkou či partnerom. Choďte na obhliadky obaja. A obaja pozorujte nielen nehnuteľnosť, ale aj makléra. Dve hlavy nasajú dvojnásobok informácií.
Keď predávate
Skúste to cez známych
Výmena bytu za väčší, sťahovanie sa s deťmi z mesta do rodinného domu alebo predaj nehnuteľnosti po starých rodičoch, to všetko sú operácie, ktoré sú často nad naše schopnosti. Ten, kto už predával, vám pravdepodobne potvrdí, že je lepšie mať poruke schopného makléra, ako sa púšťať do dobrodružstva na vlastnú päsť. Dobre, lenže kde začať?
V prvom rade, ak chcete naozaj seriózneho makléra, nezverejňujte súkromný inzerát. Ak ho uverejníte, ozvú sa vám desiatky agentov a niektorí vám nasľubujú hory-doly.
Začnite radšej tým, že sa informujte u rodiny, priateľov, známych a kolegov. Niekto z nich už pravdepodobne niekedy predával a možno bude mať kontakt na schopného a spoľahlivého „realiťáka“.
Pozrite si inzeráty
Ak to nepôjde v osobnej rovine, skúste to na internete. Možno vás nejaký maklér zaujme. Preverte si jeho profil, pozrite si jeho facebookovú prezentáciu, prípadne Youtube kanál. To všetko sú zdroje, ktoré vám napovedia, čo je zač.
Pozrite si jeho inzeráty. Ak sa vám páči, ako opisuje iné nehnuteľnosti, aké k nim pridáva fotky, pravdepodobne sa vám bude páčiť aj to, ako odprezentuje váš predaj.
Nebojte sa nesúhlasu
Dohodnite si s maklérom osobné stretnutie. Ak agent iba pasívne prevezme váš inzerát, niečo nie je v poriadku. Musí mať v talóne rady a odporúčania, ktoré sú nad rámec vašich znalostí, inak vám je takýto maklér nanič.
Dobrý realiťák sa nebude báť s vami nesúhlasiť, ak sa mu bude zdať, že robíte niečo nesprávne. Nebojte sa toho, nesúhlas môže byť dobrým znamením!
Máte čas
Ak ide o skutočného profesionála, nebude na vás tlačiť. Dá vám čas na premyslenie aj naštudovanie zmluvy a nebude si nehnuteľnosť hneď fotografovať. Na to bude mať čas na ďalšom stretnutí, keď sa dohodnete na spolupráci. No a už vôbec vám na prvom stretnutí nebude dávať podpisovať zmluvu. Ak by k tomu prišlo, je to zlý signál.
Výber realitného makléra je pri predaji jednou z najdôležitejších úloh. Bude fajn, keď ju splníte ešte pred tým, než začnete svoju nehnuteľnosť ponúkať. Naozajstný profesionál vám dokáže ušetriť čas, starosti a, samozrejme, aj peniaze.
Či už byt predávate, alebo kupujete, držíme vám palce a prajeme veľa úspechov!
Vypočítajte si, koľko vám požičiame na nové bývanie