1. 6. 2025 | 3 minúty čítania
 

Ako si nájsť job popri škole?

Hľadanie part-time jobu popri škole môže byť niekedy ako hľadanie ihly v kope sena. Zhrnuli sme pre teba niekoľko užitočných tipov a trikov, ako získať prácu, zarobiť a dopriať si tak vysnívané tenisky, kúpiť lístok na hudobný festival či vycestovať na trip mimo Európy. 

1. krok: hľadanie práce

Sú viaceré možnosti, ako si privyrobiť alebo dostať miesto v nejakej firme. Nezameriavaj sa len na jednu možnosť, skús pri hľadaní využiť každú jednu. Nikdy nevieš, kde sa objaví tá pravá príležitosť, a čím viac možností vyskúšaš, tým väčšia šanca, že si nájdeš prácu, ktorá ti bude vyhovovať. 

Online portály – kde brigády rastú ako huby po daždi

  • Profesia.skBrigada.skKariera.skPraxuj.skGrowni.sk – tu nájdeš všetko od roznášania letákov po pracovnú ponuku pre maratónca seriálového umenia (no dobre, to asi nie, ale skúsiť môžeš).
  • LinkedIn – ak chceš vyzerať seriózne a nájsť niečo profi, napríklad v odbore, ktorý študuješ. Vytvor si kvalitne vyplnený profil, spájaj sa s ľuďmi a hľadaj si pracovné pozície podľa tebou zvolených kritérií. Ak už máš niečo za sebou alebo vieš robiť grafiku, písať či programovať, všetko tam napíš a možno sa ti firmy ozvú aj do DM.
  • Facebook skupiny – tu sa dozvieš aj o „tajných“ brigádach, o ktorých vie len teta susedy tvojho kamoša. Hľadaj skupiny, ktoré ponúkajú brigády v mieste tvojho bydliska, prípadne hostesingové skupiny alebo skupiny, kde hľadajú komparz na natáčanie. 

Priama akcia – pošli CV a urob dojem

Ak sa ti nejaká firma páči a túžiš v nej pracovať, neboj sa priamo ju osloviť mailom. Pošli svoje CV s motivačným listom, prípadne portfólio, ak nejaké máš. Firmy často nemajú vypísané pracovné ponuky na portáloch, aj keď hľadajú nových ľudí. Prípadne majú ponuky uverejnené len na svojich weboch v sekcii „Kariéra“.

Online práca – lebo pyžamo je nový dress code

Ak vieš písať, dizajnovať, programovať alebo prekladať, vyskúšaj Fiverr, Upwork alebo Freelancer. Na Slovensku máme pre freelancerov portál Pretlak. Môžeš pracovať odkiaľkoľvek (z postele, gauča či kaviarne) a kedykoľvek (nikto ti nebude hovoriť, kedy máš ráno vstať z postele).
 

Najlepšie joby bývajú pod nosom – skús sa spýtať okolia

Rodina, kamoši, spolužiaci – nikdy nevieš, kto práve hľadá niekoho na pomoc. Stačí sa opýtať a možno získaš job snov… alebo aspoň taký, ktorý platí účty za Spotify, Netflix a tvoje večerné výjazdy za zábavou.

2. krok: pohovor

Ak sa tvoja žiadosť firme zapáčila, pozvú ťa na pohovor, či už online alebo offline. Je jasné, že ti záleží na tom odprezentovať sa v čo najlepšom svetle. A budúcnosť praje pripraveným, tak si daj záležať!

Ako sa pripraviť na pohovor?

  • Zisti si informácie o firme – Nechoď na pohovor ako do lotérie. Mrkni webovú stránku firmy, čo robia, ich sociálne siete a prestalkuj aj najdôležitejších predstaviteľov firmy. Urob si pár poznámok a zapamätaj si tieto informácie. Priprav si aj odpovede na otázku, prečo tam chceš pracovať.
  • Precvič si odpovede na bežné otázky – „Povedzte nám niečo o sebe.“ Tu nesmieš začať rozprávať o tom, aká je tvoja obľúbená farba alebo koľko máš súrodencov. Radšej spomeň svoje skúsenosti, silné stránky a čo môžeš firme ponúknuť. Ak si neistý/á, natrénuj si odpovede pred zrkadlom (alebo pred tvojím domácim miláčikom, ak je ochotný počúvať).
  • Priprav si otázky aj ty – Pohovor nie je výsluch. Neboj sa spýtať, čo bude tvoja hlavná náplň práce, aký je kolektív, podmienky a kariérne možnosti do budúcna. Ukážeš tak záujem a aktivitu. Určite sa spýtaj aspoň niečo.

Ako na pohovore hovoriť o plate?

Rozhovor o plate je normálna vec, o ktorej môžeš jednať bez hanby. Veď ideš pracovať, nejdeš na dobrovoľnícku misiu. Odporúčame však nepýtať sa na plat ako na prvú vec, ale ani ako na poslednú.

Použi v rozhovore o plate správne formulácie – namiesto „Koľko mi dáte?“ skús niečo profesionálnejšie, napríklad: „Aké finančné ohodnotenie ponúkate na tejto pozícii?“ alebo „Na základe môjho prieskumu sa mzda na tejto pozícii pohybuje v rozmedzí XY €, je to v súlade s vašou ponukou?“

V prípade, že ti ponúknu nízku mzdu, pokojne sa opýtaj, či je možnosť zvýšenia po zaučení. Ak sa ťa spýtajú na očakávaný plat, nestrieľaj čísla len tak, ale urob si vopred prieskum, aká je bežná mzda na danej pozícii, a neboj sa navrhnúť sumu, ktorá je férová.

Ak o plate nepadne na pohovore žiadna zmienka a napokon si ťa vyberú, pýtaj sa na plat skôr, než podpíšeš zmluvu. Inak môžeš skončiť s prekvapením v podobe minimálnej mzdy a „skvelých benefitov“ vo forme ovocného dňa v stredu.

Ver nám, stačí len trochu plánovania a zrazu budeš mať nielen na to, čo nevyhnutne potrebuješ, ale aj na to, po čom túžiš. Prečítaj si mini návod, ako začať: