HARD Install: Remeslo a podnikanie prineslo väčšiu spokojnosť ako zamestnanie
Michal Hanáček stál pred časom pred rizikovým rozhodnutím. Na vysokej škole skončil mechatroniku a potom pracoval v telekomunikačnej firme, ale popri tom pomáhal svojmu otcovi, ktorý bol inštalatér s jeho robotou. A zrazu tej roboty bolo toľko, že by ho aj uživila. Ísť do toho, alebo nie?
Dnes má svoju firmu HARD Install, showroom, zamestnáva ďalších živnostníkov a zákazky k nemu chodia samy – len vďaka odporúčaniu spokojných klientov. Ale tomuto všetkému predchádzalo niekoľko rozhodnutí a odvaha ísť trochu aj do rizika.
Mali to v rodine
„Otec je inštalatér a ja som sa popri práci venoval aj tejto profesii. Potom ma začali oslovovať ľudia, že či by som neurobil veci aj u nich. Musel som sa rozhodnúť, čomu sa budem venovať, pretože už sa viac nedalo stíhať dve práce naraz. Tak som sa zamyslel, čo ma lepšie živí? A už vtedy som si vyrátal, že je to remeslo. Tak som dal výpoveď a založil si vlastnú „eseročku“. Spolu s ňou som rovno aj mohol zamestnať prvého človeka,“ opisuje začiatky svojej firmy Michal Hanáček.
Na druhej strane, hovorí na rovinu, že začiatky nikdy nie sú úplne jednoduché, najmä keď človek príde zo zamestnania, kde má predsa len o niečo vyššiu istotu pravidelného príjmu ako vo vlastnej firme. Práve toto obdobie mu pomohol prežiť podnikateľský úver zo Slovenskej sporiteľne.
„Pomohlo mi to preklenúť obdobie, kým mi jeden klient nezaplatil faktúru s vyššou sumou. Mohol som platiť svoje záväzky a ešte mi zostalo aj na nové, väčšie auto, ktoré som potreboval. Teraz by som to už zvládol aj bez úveru, ale stále si ho nechávam, pretože je to pre mňa poistka na podnikateľskom účte – taká finančná rezerva, červená čiara, pod ktorú viem, že sa nechcem dostať,“ hovorí Michal Hanáček.
Lepšie raz vidieť, ako…
Showroom otvoril najmä pre ľudí, aby si mohli naživo pozrieť produkty a materiály, ktoré budú mať doma. Nemá otváracie hodiny, je tam, keď klienti potrebujú.
Keďže sa venuje elektrike, vode, plynu, chladeniu a kúreniu, tak v showroome má kotly, tepelné čerpadlá, kúrenársky materiál, elektrokotly, regulácie, podlahové systémy, komínové systémy, sortiment vypínačov, kamerových systémov, vrátnikov a podobne.
„Je tam všetko to, čo ľudia v rodinných domoch bežne potrebujú, vedia, čo to robí, ale nevedia, ako to vyzerá. Preto sme to všetko chceli mať na jednom mieste, aby si to ľudia vedeli predstaviť – toto je kotol, takéto budete mať kamery, takéhoto vrátnika... Komplexne si to tam naskladajú, my im to na mieru namodelujeme a potom s tým pracujeme. Veľmi sa teším, že sa nám podarilo vytvoriť pre ľudí miesto, kde uvidia, do čoho idú.“
Dokonca sa im podarilo vytvoriť sieť majstrov, ktorí si vzájomne pomáhajú a nekonkurujú: „Vytvorili sme taký tím, že nikto nie je nikomu šéf. Vybral som si najlepších kolegov z brandže, ktorí takisto majú obchody, s každým jedným sme si sadli a chodíme si pomáhať. Tej roboty je toľko, že každému dobre padne, keď si pomôžeme navzájom. A prečistil som si aj cestu medzi dodávateľmi, nerobím s dvesto dodávateľmi, ale len s niekoľkými top na trhu, a aj vďaka tomu mám s nimi dobré vzťahy. Potom zas oni vedia dodať produkty, aj materiál, hneď ako si ich objednáme,“ vysvetľuje Michal Hanáček.
Rozbiehate aj vy vlastný biznis a potrebujete ho dofinancovať? Zapojte sa do Programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky od Slovenskej sporiteľne. Predstavte a prediskutujte váš biznis plán s bankou a zistite možnosti jeho financovania so štartovacím úverom pre začínajúcich podnikateľov.