Keď profíci začnú podnikať: Banka môže pomôcť v období dlhých termínov splatnosti faktúr

Technici sa rozhodli podnikať

Začnime s Kamilom Hubinským, ktorý je konateľom firmy Supra technology. Hneď, keď začne hovoriť, spomenie, že firmu zakladali spolu štyria, ale zvyšní traja sú v teréne. Aj on mohol prísť len na chvíľu. „Viete, ak podnikáte, musíte byť stále v pohybe, veci sa neustále menia,“ hovorí, no pritom nejde z neho stres, skôr rozhodnosť a znalosť toho, ako sa veci majú.

Predtým, než sa dal s kolegami na podnikanie, robili všetci štyria vo veľkej firme. Mali sa vcelku dobre, ale niečo im tam chýbalo. „Robili sme vo firme, ktorá fungovala na podobnej báze, ako fungujeme dnes my. Ani neviem, ako to povedať, možno montážno-servisno-zabezpečovacia firma. Robíme, čo klienti potrebujú. Podobne to bolo aj v predchádzajúcej firme, ale bolo tam čosi… že držte sa tu, ale vyššie neorganizujte nič. Ale my sme chceli ísť vyššie!“ spomína na obdobie bývalého zamestnania.

Zrelo to v nich dlhšie, až sa jedného dňa vyhrotili viaceré konfliktné situácie s vedením firmy a už reálne začali rozmýšľať nad inou cestou. Vlastnou.

„Jeden večer po práci sme si ja a traja moji spoločníci v Supra technology na to v pokoji sadli, prebrali si možnosti, schopnosti, jednoducho celú situáciu a všeobecne myšlienku, či neurobíme vlastnú spoločnú firmu. Ja som mal kontakty a 30-ročné skúsenosti, oni sú mladí 30-roční ľudia, ktorí vedeli veci robiť a chceli napredovať. Každý sme do toho išli s inou motiváciou. Výhodou bolo, že každý z nás je vyučený a zameraný na inú oblasť, všetci pritom máme už dosť skúseností a vieme o sebe všetko, hlavne sa na seba navzájom spoľahnúť a dopĺňať sa. Zákazníkom by sme vedeli hneď od začiatku ponúknuť komplexné služby vo veľa oblastiach. Tak sme do toho šli,“ opisuje začiatky podnikania.

No hneď dodáva, že peniaze vôbec neboli motivácia: „Ak idete do podnikania s cieľom zarobiť veľa peňazí, tak to rovno zabaľte hneď na začiatku. To nás nehnalo dopredu. My sme chceli cítiť slobodu, že si môžeme sami stáť za tým, čo a hlavne ako spravíme, že sa sami rozhodujeme, ako najlepšie vieme, a môžeme rásť, kam chceme. A ešte niečo – hľadali sme čosi vyššie, čo nás bude napĺňať. Potreba podnikať išla zvnútra, chceli sme zákazníkom ponúknuť kvalitu,“ upresňuje Kamil Hubinský.

Komunikácia bola podľa neho práve to, čo mladej firme na začiatku otvorilo dvere. Pretože môžete urobiť eseročku, aj byť šikovní, ale keď o vás nikto nevie… „Musíte si vytvoriť sieť kontaktov a tá je vybudovaná na dôvere. Všetko je to podľa mňa na osobnom prístupe k ľuďom. Osobne sa stretneme, dáme si kávu, vidíme si do tváre. A funguje nám to. Samozrejme, musíme sa obracať. Ale zas máme aj srandu, bez nej by to vo firme nešlo. Ak by sa ľudia neuvoľnili… o čom by to bolo?“

S rozbehom dnes už úspešného biznisu im pomohla aj Slovenská sporiteľňa. „Pomohla nám s preklenutím obdobia dlhých termínov splatností faktúr u niektorých zákazníkov. Prefinancovanie bankou pomohlo zabezpečiť financovanie technického vybavenia, špeciálnych školení zamestnancov a výroby reklamných odevov,“ dodáva Kamil Hubinský.

A ako je to s tou slobodou v praxi? Vraj očakávania sa im naplnili: „Sloboda je neskutočná vec. Už sme v situácii, keď si môžeme vyberať zákazníkov. Keď napríklad niečo nie je práve náš vyhradený technický obor, naše zameranie, poviem – ospravedlňujem sa, toto neberieme. To si v zamestnaní nemôžete dovoliť, o chvíľu by ste museli ísť preč. A zákazníci už aj sami začínajú po rôznych skúsenostiach prichádzať na výhodu systému prevahy kvality nad kvantitou, čo nám robí zároveň medzi odborníkmi dobrú reklamu a posúva nás vpred. A my sme hrdí na to, že si za ňou môžeme bez výčitiek stáť.“