Michaela Fereková o psej kaviarni: V Hafparku vytvárame komunitu, ktorá v Košiciach chýbala

Michaela Fereková z Bardejova žije už deväť rokov v Košiciach, no chýbalo jej miesto, kde by mohla aj so svojím psíkom oddychovať a vychutnať si v jeho spoločnosti napríklad aj kávu. Po návšteve v Bratislave nelenila a veci zobrala do svojich rúk. 

Približne v polovici augusta 2023 otvorila v Košiciach novú franšízu Hafparku, v ktorom si majitelia psíkov môžu posedieť v príjemnom prostredí. Návštevníci tu nájdu nielen psie narodeninové torty, dennú škôlku či stráženie, ale aj rôzne špeciality.

V rozhovore pre portál Akčné ženy Michaela Fereková prezradila:

  • čo bolo najnáročnejšie pri otváraní novej franšízy v Košiciach,
  • aké pravidlá musia návštevníci Hafparku dodržiavať,
  • ako jej pomohla Slovenská sporiteľňa. 

Nedávno ste v Košiciach otvorili psiu kaviareň. Je naozaj o takéto niečo záujem?

Som milovníčka psov a doma mám päťročného francúzskeho buldočka Molly. V Košiciach je málo miest, kde vás pustia so psom. V lete sa dá posedieť so psíkom na terase, ale v zime ho musíte nechať doma, pretože vás s ním do kaviarne nepustia. Pre mňa je Molly ako člen rodiny a chcem s ňou zdieľať každý moment. Keďže s týmto obmedzením stretávajú mnohí ďalší psičkári ako ja, išla som do tohto projektu s cieľom, aby si psičkári vedeli vychutnať skvelú kávu a koláčik aj so psíkom po svojom boku.

Hafpark Košice je franšíza siete Hafpark. Ako ste sa k takému podnikaniu dostali?

Počas víkendu v Bratislave som s Molly zašla do Hafparku. Pre mňa ako psičkára bol naozaj zážitok vidieť ľudí, ktorí milujú svoju prácu, zaujímajú sa o vášho psíka a vedia vám poradiť so všetkým, čo potrebujete. Keď som zistila, že ponúkajú franšízu, ani sekundu som neváhala. Zdvihla som telefón a zisťovala som si informácie o tom, ako to funguje. Podpora od franšízora je neuveriteľná a vždy sa mám na koho obrátiť. 

Nelákalo vás vytvoriť niečo originálne?

V gastre pracujem už 15 rokov a vždy som túžila mať niečo vlastné. Úplne na začiatku som chcela len kaviareň. Chcela som, aby som si do práce mohla vziať aj Molly. Po návšteve bratislavského Hafparku som si povedala, prečo to nespojiť práve s kaviarňou pre psíkov? A tak som do toho išla.

Ako vám v tomto procese pomohla Slovenská sporiteľňa?

Hľadala som možnosti, ako prísť k peniazom, aby som mohla tento sen realizovať. Nemala som našetrených toľko vlastných financií, koľko som potrebovala na vstupné náklady, prenájom priestorov a na prerábku. V mojej banke mi pôžičku neschválili pre nedostatočný príjem. 

Zistila som však, že práve Slovenská sporiteľňa poskytuje financie ľuďom, ktorí chcú začať podnikať. Už na druhý deň mi volala Adriana Rakúsová zo Slovenskej sporiteľne. Chcela vedieť o mojom biznis pláne viac. Jej prístup bol profesionálny a zároveň veľmi ľudský. Ako sa priznala, sama je veľkou milovníčkou psov, a franšízu, ktorú som chcela priniesť na východ, dobre poznala. To mi ušetrilo aj veľa vysvetľovačiek. Spoločne sme sa predierali množstvom otázok, musela som veľa komunikovať aj s franšízorom, všetko sme podrobne pretavili do čísiel.

Otvorili sa mi oči, vďaka finančnému plánovaniu som dokázala pochopiť, ako je v mojom novom podnikaní dôležité nepodceniť žiadnu situáciu.  Po všetkých krokoch, ktoré som absolvovala, mi banka schválila úver pre začiatočných podnikateľov. V tom okamihu mi vyhŕkli slzy šťastia, že práve vďaka Slovenskej sporiteľni môj sen začína nadobúdať reálne kontúry.

Halfpark Košice je otvorený už niekoľko mesiacov. Ako hodnotíte toto obdobie? 

Veľmi pozitívne. Vnímam, že si ľudia na koncept postupne zvykajú. Máme stálych zákazníkov, ale pribúdajú aj noví, ktorí sa o našom Hafparku dozvedia od priateľov alebo cez sociálne siete. Som šťastná, že konečne robím prácu, ktorá ma naozaj veľmi baví a pre Hafpark by som urobila aj nemožné. 

Nie je to len o kaviarni ako takej. Podporujeme aj útulky, máme rôzne sedenia s veterinárkou. Snažíme sa vytvárať komunitu, ktorá v Košiciach chýbala. Chcem, aby sme sa ako psičkári stretávali, rozprávali svoje zážitky a vedeli si pomôcť, keď potrebujeme. 

Vo vašich priestoroch je obchod pre psíkov, kaviareň, denná škôlka a služba stráženia. O ktorú z uvedených služieb je najväčší záujem? 

Najväčší záujem je len tak prísť do kaviarne so svojím labkošom. Dať si skvelú kávu a vidieť na psíkovi, že je v našom Hafparku spokojný a odchádza vybehaný, napapaný. Takisto pomaličky rozbiehame škôlku, kde už máme stálych škôlkarov. Vnímam, ako sa mi menia pred očami, ako sa pekne socializujú. Veľmi im chutia naše psie koláčiky.

Môžete nám prezradiť viac ako o fungovaní dennej škôlky a o strážení psíkov? Ako máte nastavené pravidlá? 

Naša škôlka je k dispozícii od pondelka do piatka od 7:30 do 19:00. Psík musí byť socializovaný a priateľský. Ak u nás psík ešte nebol, je potrebné s ním najprv prísť, aby sa zoznámil s prostredím, spoznal priestor a zoznámil sa so šéfkou Molly. Povinné očkovanie je nevyhnutnosť. Psíkovi sa celý deň venujeme hrami, aktivitami, máme rôzne interaktívne hračky na rozvíjanie mysle. Venčíme trikrát denne.

Môžu dať ľudia strážiť akéhokoľvek psíka?

Škôlka je pre psov malej a strednej veľkosti do 20 kg. Je to takto nastavené aj kvôli bezpečnosti, aby sa pri hre s veľkým psom nezranili malé psy. Veľký pes si neuvedomuje svoju silu a mohol by nechtiac menšiemu ublížiť.

Vaša ponuka maškrtiek pre psíkov je tak vizuálne lákavá, že človek nemusí vedieť, že nejde o klasické dezerty. V čom sú výnimočné?

Naše tortičky naozaj vyzerajú ako tie pre ľudí. Nie raz sa mi stalo, že zákazník si pýtal koláčik pre seba a keď zistil, že sú pre psíka, neveril vlastným očiam. Naším pravidlom je: najprv pes a potom majiteľ. Celý Hafpark je postavený na tom, aby bol spokojný labkoš.

Tortičky vyrábame z mäsa, ale pre alergikov máme aj tuniakovú tortu alebo maškrtu čisto len zo zeleniny. Plnky robíme zo špenátu, červenej repy, kurkumy, ale aj napríklad z modrej spiruliny. Zdobíme chutným drobným ovocím, ako je jahoda, čučoriedka alebo malina. Všetko je stopercentne prírodné, bez umelých prísad a konzervantov. Naše torty prešli aj veterinárnym schválením.

Stala sa vám už za ten čas, čo fungujete, aj nejaká vtipná situácia?

Takých situácií je veľmi veľa (smiech). Zákazník si nadšene pýta koláč, na ktorý má chuť a následne zistí, že to je koláč pre psa (smiech). Máme aj psíka, škôlkara Porthosa, a ten sa vždy so mnou háda, keď obedujem a jemu nič nedám. Alebo Nellynku, ktorá si myslí, že som len jej a vždy na každého, kto sa nachádza pri mne, „kričí“. Je ťažké to opísať. To treba zažiť.

Prečo by sme so psíkom mali navštíviť práve Hafpark v Košiciach?

V Hafparku si príjemne posedíte pri skvelej káve a dezerte, kým si labkoš dá tiež niečo fajné pod zub. Spoznáte u nás ľudí, ktorí sú na rovnakej vlne ako vy, ktorí vedia, čo je to byť milujúci psičkár a nikdy vás neodsúdia za to, že je váš psík bez papierov, rozmaznaný, uštekaný alebo bojazlivý. Práve naopak, títo ľudia sa budú tešiť, že je psík v dobrých rukách a je spokojný a šťastný. To je Hafpark – komunita, ktorá vás podrží bez ohľadu na to, či máte dobrý alebo zlý deň.

Aké sú vaše ďalšie podnikateľské vízie a sny?

Každý deň pracujem na priestore, kde sa Hafpark nachádza. Chcem ho rozširovať a vylepšovať, aby sa tam každý cítil dobre a spokojne.

Rozbiehate aj vy vlastný biznis a potrebujete ho dofinancovať? Prediskutujte váš biznis plán s našimi špecialistami pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky a zistite možnosti jeho financovania s našimi štartovacími úvermi.