Jakub Kapuš je líder tímu, ktorý zostrojil prvú slovenskú družicu skCube, a zároveň predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA). Aj keď by mal v zahraničí oveľa lepšie podmienky, rozhodol sa rozvíjať vesmírny výskum práve doma. Chce mať totiž pocit, že pomáha rozvíjať spoločnosť. 

V článku sa dočítate:

  • prečo Jakub založil Slovenskú asociáciu pre vesmírne aktivity, 
  • čo dokázala prvá slovenská družica skCube,
  • aký význam má vesmírny výskum pre krajinu.

Štúdium ho nebavilo

Jakub momentálne žije na Slovensku, po strednej škole však jeho kroky viedli na univerzitu do Prahy. „Od detstva ma fascinoval vesmír, no u nás som nenašiel študijný program, ktorý by naplnil moje predstavy. V Prahe som mal tiež známych s rovnakými záujmami a slovenské školstvo ma až tak nelákalo,” začína svoje rozprávanie.

V škole sa však dlho neohrial, pretože ho štúdium elektrotechniky nebavilo. Pedagógovia podľa jeho slov nedávali veľký priestor inovatívnemu a kreatívnemu mysleniu, a tak sa Jakub zamestnal ako systémový administrátor.

Chuť niečo zmeniť

Počas obdobia u našich susedov si všimol, ako veľmi pozadu sú Slováci vo vesmírnom výskume. „Fungoval som v občianskom združení Kosmoklub a moji známi tiež pracovali v Českej kozmickej agentúre. Práve v tomto období Česi pristupovali do Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Oproti tomu, na Slovensku som o vesmírnom výskume nenašiel vo vyhľadávaní ani jeden výsledok. Dosť ma to mrzelo,” spomína Jakub. 

Práve preto sa rozhodol založiť web kozmonautika.sk, na ktorom zverejňoval články a prekladal rôzne zahraničné štúdie. Vďaka webu si ho našli ďalší nadšenci a založili SOSA. Ich cieľom bolo spopularizovať tému vesmírneho výskumu nielen na verejnosti, ale aj v politike alebo v akadémii.

„Nebolo to jednoduché, väčšinou nám všade zatvárali dvere. Pre politikov táto téma nebola prioritná, akademici sa zasa tvárili, že nás nepotrebujú,” vysvetľuje vtedajšie pomery. SOSA chvíľu riadil z Prahy, ale potom sa rozhodol, že sa vráti domov a bude sa vesmírnym aktivitám venovať tu.

Ako do všetkého zapadla družica

Mladí a zapálení milovníci vesmíru zo združenia SOSA sa rozhodli, že musia sami presvedčiť verejnosť i vládu, že Slovensko má na to, robiť vesmírny výskum. „A tak vznikla myšlienka vytvoriť skCube. Bolo to naozaj náročné, robili sme to popri zamestnaní a s malým rozpočtom. Aj manažovať takýto tím nebolo ľahké,” opisuje začiatky Jakub. 


„Neexistuje krajina, ktorej by sa investícia do kozmického priemyslu a výskumu mnohonásobne nevrátila.”

Drina ale priniesla skvelé výsledky. Okrem toho, že družica zotrvala vo vesmíre presne 569 dní a priniesla zaujímavé zistenia, mala misia aj ďalšie pozitívne dôsledky. Slovensko sa zapojilo do prijímacích konaní do ESA a čoskoro by sa malo dokonca stať asociovaným členom.

„Spopularizovali sme tému u bežných ľudí, vznikli nové študijné programy a vybudovali sme podhubie pre ďalší rozvoj segmentu. Keďže všetky komponenty družice boli vyrobené u nás, naučili sme sa, ako sa to robí. Vďaka tomu tiež vzniklo mnoho úspešných firiem a máme tiež dobrú reklamu v zahraničí,” vymenúva Jakub. 

Prečo zostať na Slovensku?

Po vypustení družice sa na celý tím okrem chvály spustila aj kritika z rôznych strán. To mnohých odradilo od ďalšieho pôsobenia v projekte. Jakub ale od družíc neodišiel a so svojou firmou Spacemanic vyrába mnohé ďalšie, určené pre súkromné firmy.

Keď hovorí o SOSA alebo skCube, srší z neho veľké nadšenie a entuziazmus. Práve ten ho udržal doma na Slovensku a núti ho pokračovať v misii ďalej. „Aj keď u nás musíte preskakovať veľa polien, ktoré vám niekto hádže pod nohy, pre mňa je dôležitá satisfakcia. Pozrieť sa spätne za seba, povedať si, že aj keď to bolo ťažké a stálo ma to veľa energie, no podarilo sa mi niečo vybudovať a posunúť spoločnosť ďalej,” vysvetľuje svoju motiváciu byť na Slovensku. 


„Aj keď u nás musíte preskakovať veľa polien, ktoré vám niekto hádže pod nohy, pre mňa je dôležitá satisfakcia.”

Zároveň dodáva, že v zahraničí sú síce lepšie podmienky, no tam by bol len malá rybka vo veľkom rybníku. Naopak, na Slovensku je veľa oblastí, ktoré sú neprebádané a dá sa v nich robiť práca s veľkým, niekedy až globálnym dosahom.

Jakubovi v úspechu určite pomohla aj zahraničná skúsenosť. „Naučil som sa samostatnosti a prekračovať svoju komfortnú zónu. To mi dodáva aj teraz odvahu zmeniť veci, ak napríklad s niečím nie som spokojný,” ozrejmuje Jakub. 

Máme obrovský potenciál

Jeho energia a to, že svoju prácu berie ako poslanie, pridalo Slovensko na mapu vesmírneho výskumu, ba dokonca je v globálnom meradle konkurencieschopné. „V tejto sfére ide momentálne vývoj míľovými krokmi, veď dnes môže do vesmíru letieť aj občianske združenie zo Slovenska,” usmieva sa a dodáva, že práve v inovatívnych oblastiach sa môžu stať lídrami aj Slováci, ktorí sa vďaka rozmachu nových segmentov realizácie vesmírneho výskumu nemusia porovnávať s Američanmi alebo Čínou.

„Rozvojom tohto segmentu môže štát iba získať. Ako členovia ESA vieme získať mnoho dotácií na výskum, ale aj pre súkromný sektor. Neexistuje krajina, ktorej by sa takáto investícia mnohonásobne nevrátila,” hovorí Jakub. 


„Keďže všetky komponenty družice boli vyrobené u nás, naučili sme sa, ako sa to robí.”

Z nadšenca pre astronómiu a vesmír sa tak stal slovenský líder vo vesmírnom výskume. „Za tú dobu, od môjho pôsobenia v Prahe až dodnes, vznikli na Slovensku nové ostrovy pozitívnej deviácie. Je tu mnoho iniciatív, ktoré to myslia dobre, a tých sa treba držať. Práve oni dokážu situáciu u nás zmeniť,” zamýšľa sa Jakub.

Aj organizácie, akou je SOSA, nám ukazujú, že „nedá sa“ nie je argument. Potrebné je skôr hľadať cestu. Ak sa budú tieto ostrovčeky rozrastať, tak Slovensko môže byť v budúcnosti, trebárs aj o desať rokov úspešnou krajinou, odkiaľ ľudia neodchádzajú. 

Na akej planéte by chcel žiť Jakub?

„Od detstva snívam o Marse. Vždy som rozmýšľal, aké je pozerať sa na malú Zem a Slnko menšie, než na aké sme zvyknutí. Lákajú ma vzdialené a nedostupné miesta. Ak sa však nedostanem na Mars, zážitok mi aspoň čiastočne nahradí plavba plachetnicou po oceáne, kde budem na šírej vode celkom sám.“ 

Pomáhame navrátilcom budovať ich sny

Šikovní ľudia s biznis plánom môžu rozvíjať svoje nápady vďaka našim rôznym modelom financovania. Program pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky, ktorí potrebujú podporiť svoje krátko založené alebo plánované startupy poskytuje úvery, lízingy i vzdelávacie aktivity. Poradíme s biznis plánom, rozvinieme spolu s vami nápad a skonzultujeme, či sa doň z hľadiska budúcnosti oplatí investovať. Samozrejmá je aj finančná či právna pomoc a mnoho ďalších benefitov. 

Jakub Kapuš 

Jakub Kapuš vlastní svoju technologickú firmu Spacemanic, ktorá vyvíja družice pre súkromné firmy na výskumné účely. Okrem toho je predsedom Slovenskej asociácie pre vesmírne aktivity (SOSA), ktorá sa zameriava na rozširovanie povedomia o vesmírnych aktivitách, predovšetkým formou rôznych vzdelávacích aktivít na základných, stredných i vysokých školách. Združenie tiež aktívne propaguje potrebu kozmického priemyslu na Slovensku.