Aktivistický investor hľadá za biznis plánom víziu udržateľnosti

Kondíciu firmy dnes nedefinujú len čísla. Stále dôležitejšie je, ako pristupuje k svojej uhlíkovej stope, ku kvalite pracovných podmienok zamestnancov či transparentnosti. Tieto parametre sú často rozhodujúce práve pre takzvaných aktivistických investorov, ktorých aktivity sú s princípmi ESG významne prepojené.
Aktivistický investor je človek alebo investičný fond, ktorý získa podiel vo verejne obchodovanej firme nie preto, aby ju ovládol, ale aby mohol ovplyvniť jej smerovanie. Verí, že firma má potenciál, ktorý nevyužíva, a vidí priestor na zmenu, ktorá zvýši hodnotu pre akcionárov.
Napríklad investor Carl Icahn si v roku 2013 kúpil podiel v Apple a verejne žiadal, aby firma navýšila odkup vlastných akcií. Vďaka takzvanému buybacku sa zníži počet akcií v obehu a zvýši sa hodnota tých zostávajúcich. Pre investorov je to signál, že firma má voľné prostriedky a dôveruje svojej budúcnosti. A budúcnosť dnes znamená aj udržateľnosť. Apple nakoniec na vlastné akcie minul viac ako 85 miliárd dolárov.
Ďalším príkladom je investičný fond Elliott Management, ktorý pod vedením Paula Singera kúpil podiel v spoločnosti Twitter. Singer sa zo svojej pozície aktivistického investora v roku 2020 pokúsil nahradiť CEO Twitteru Jacka Dorseyho a vybojoval si miesto v predstavenstve aj buyback program za dve miliardy dolárov.
Investícia do udržateľnosti
Aktivistickí investori často presadzujú novú stratégiu alebo štruktúru firmy, predaj nejadrových aktív, teda častí firmy, ktoré pre jej hlavnú činnosť či zlepšenie transparentnosti a výkonu nie sú kľúčové. Na rozdiel od private equity fondov čiastočne vlastnia firmu, využívajú dialóg s vedením, komunikáciu s verejnosťou a často aj tlak na zmenu predstavenstva. A čoraz častejšie sa ich zmeny týkajú tém ESG.
Aktivistický investor dnes nesleduje len finančné ukazovatele. Sleduje aj to, či firma zverejňuje emisné dáta vrátane tých od dodávateľov, či pracuje s diverzitou a zamestnaneckou spokojnosťou, má nastavené vnútorné kontrolné procesy a štruktúru rozhodovania. Dôležité je aj to, či komunikuje svoje ESG ciele a ich plnenie, pretože tlak verejnosti je vo svete korporátneho aktivizmu významnou premennou.
Pre investorov je aktívny prístup k udržateľnosti dôkazom, že firma nie je len dobre vedená, ale aj odolná, pripravená na zmeny a schopná plniť očakávania regulátorov, trhov aj verejnosti. Podľa spoločnosti ESG Book za posledné desaťročie vzrástol počet ESG regulácií vo svete o 155 %. Z menej ako 700 v roku 2011 na vyše 1 800 v roku 2023, pričom najväčšia koncentrácia je v Európe. Firma, ktorá tieto faktory ignoruje, môže byť aj z tohto dôvodu v očiach „aktivistov“ riziková, nepredvídavá alebo nedôveryhodná.
Ako jednoducho začať pri podnikaní s ESG? Prečítajte si 7 kľúčových krokov
ESG ako slabina aj nástroj na obranu
Spoločenská zodpovednosť firmy môže byť pre aktivistického investora spôsob, ako zatlačiť na vedenie a presadiť zmeny, napríklad ak firma tvrdí, že je uhlíkovo neutrálna, ale nemá žiadne dáta, alebo ak propaguje diverzitu bez adekvátne nastavenej firemnej kultúry. Oproti tomu firmy, ktoré majú kvalitný ESG report a poctivý prístup, majú oveľa lepšiu príležitosť zapojiť investora do produktívneho dialógu, nastaviť zlepšenia a posilniť tak svoju pozíciu.
Ochranný štít a príležitosť
Dobrý aktivistický investor je obdarený víziou presahujúcou bežnú honbu za číslami, lebo chápe, že úspech dnes spočíva v udržateľnosti. Mohli by sme ho považovať za akýsi barometer trhu, ktorý často ukazuje na slabiny, ktoré firme bežne nikto nepovie.
Ak sa firma na ESG pripraví poctivo a včas, získa nielen dôveru, ale aj väčší manévrovací priestor. Je to zbraň proti strate reputácie, nástroj obrany pred povrchnou kritikou a silný signál aj pre aktivistických investorov, že to myslí vážne.
Pre udržateľnosť robíte viac, než si možno myslíte
Prečítajte si e-book o ESG pre malých a stredných podnikateľov a zistite, ako môže udržateľnosť pomôcť aj vášmu podnikaniu.