Čo vám hrozí

Phishing, Pharming, Vishing – ide o zneužitie osobných údajov. Hackeri sa takto pokúšajú získať citlivé osobné informácie od klienta banky (údaje o platobnej karte, jej číslo, PIN kód, prihlasovacie meno a heslo k nejakej službe a pod.) cez falošné e-maily, nainštalovaním nedôveryhodných aplikácií do mobilného zariadenia, ktoré vás presmerujú na falošné web stránky.

Čo je phishing

Ide o pokus neoprávnene od vás vymámiť citlivé informácie. Útočník, ktorý sa takto
snaží získať údaje, sa spolieha na nepozornosť „obete“. Snaží sa vás presvedčiť, že e-mail, SMS správa alebo telefonát je z vašej banky a žiada vás o overenie, aktualizáciu totožnosti alebo zadanie ďalších údajov (napr. čísla kreditnej karty či prístupových kódov). Správa obsahuje odkaz na falošnú stránku.

Phishing môže byť aj súčasťou aplikácie, ktorú ste si nainštalovali do mobilného zariadenia. Skrytý vírus, ktorý sa bez vedomia používateľa nainštaluje do počítača, poškodí programy, mení nastavenia a môže odosielať citlivé údaje aj bez vášho vedomia.

Ako sa chrániť pre phishingom

  • K službám elektronického bankovníctva pristupujte len cez overené pripojenia.
  • Buďte opatrní pri nevyžiadanej pošte. Radšej neodpovedajte, správu bez prečítania vymažte.
  • Neklikajte v správach na odkazy pre prístup do služieb elektronického bankovníctva, ale internetovú adresu radšej napíšte priamo do prehliadača.
  • Overte si indikátory bezpečnosti (visiaci zámok, protokol https://, bezpečnostný certifikát SSL a pod.) počas pripojenia do internetového bankovníctva.

Čo je pharming

Pharming je založený na zmene DNS (Domain Name System) položiek. Užívateľ navštívi web stránky, ktoré nie sú originálnymi stránkami banky, ale sú falošné. Vytvorili ich hackeri, ktorí chcú získať dôverné klientske údaje. Dizajn stránok je podobný alebo takmer rovnaký ako dizajn oficiálnej stránky banky. Návštevník stránky preto ani nemusí zistiť, že má otvorenú falošnú internetovú stránku.

Čo je vishing

Vishing je podvodný postup s využitím telefonického rozhovoru, pomocou ktorého sa útočník snaží od klienta získať citlivé údaje (osobné údaje, prístupové heslá do internetbankingu, čísla platobných kariet a pod.) Tento spôsob používajú útočníci častejšie, keďže je ho ťažšie sledovať.

Útočník vám pošle SMS so stručnou informáciou, že bola na vašom účte zistená podozrivá transakcia. Súčasťou SMS správy je aj telefónne číslo, z ktorého sa s vami útočník skontaktuje, resp. máte ihneď volať toto telefónne číslo. Následne sa vám útočník predstaví ako vaša banka. Aby si získal vašu dôveru, opýta sa na autorizačný kód práve doručenej SMS. Tieto údaje neskôr, príp. okamžite využije na podvodné získanie finančných prostriedkov z vášho účtu. Útočník ukončí hovor s tým, že rýchlym konaním banky sa podozrivá transakcia neuskutočnila a svoje peniaze máte v bezpečí.

Ako sa chrániť pred vishingom?

Zvážte, komu poskytujete informácie o sebe, platobných kartách a telefónnych číslach. Neposkytujte nikomu heslá, SMS kľúč na potvrdenie platby a ani kompletné údaje o platobnej karte.

Čo je škodlivý softvér

Škodlivý softvér (tzv. malvér) poškodzuje počítač a môže vykonávať vo vašom zariadení skryté aktivity (napr. odosielať informácie z vášho počítača útočníkom). V mnohých prípadoch si ľudia škodlivý softvér nainštalujú nevedomky sami náhodným kliknutím na odkaz na internetovej stránke alebo v e-mailovej správe.

Ako sa chrániť pred škodlivým softvérom

  • Nainštalujte si spoľahlivý antivírusový softvér a pravidelne ho aktualizujte.
  • Neklikajte na neznáme odkazy, ktoré vás smerujú na sťahovanie softvéru.
  • Sledujte výkon svojho zariadenia a jeho nezvyčajné správanie.

Čo sú to počítačové vírusy

Úlohou týchto malých aplikácií je spôsobovať problémy, ničiť údaje a súbory vo vašom počítači. Šíria sa medzi zariadeniami, a to najmä prostredníctvom internetu a elektronickej pošty. Aktivovať sa môžu kliknutím na ľubovoľný odkaz na internete, keď si myslíte, že sa vám otvára požadovaný obrázok či internetová stránka.

Ako sa chrániť pred vírusmi

  • Najlepšou ochranou je, ak váš antivírusový softvér obsahuje najaktuálnejšie definície vírusov.
  • Neotvárajte súbory prijaté od neznámych ľudí. Aj vaši blízki priatelia môžu byť šíriteľmi vírusov bez toho, aby o tom vedeli.
  • Buďte opatrní pri sťahovaní súborov z internetu, dbajte na dôveryhodnosť zdroja informácií.

Čo je to spam

Ide o nevyžiadané správy (e-mail, SMS), ktoré vám boli doručené. Môže ísť o rôzne ponuky na nové produkty a služby s množstvom výhod. Sú otravné, ale nepredstavujú riziko ohrozenia bezpečnosti, pokiaľ na ne nereagujete.

Ako sa chrániť pred spamom

Pri práci so svojou e-mailovou schránkou používajte ochranu proti spamu. Túto ochranu vám môže sprevádzkovať poskytovateľ vašej e-mailovej schránky. Väčšinu podvodných e-mailov dokáže správna funkcia antispamovej ochrany rozpoznať a takéto e-maily zablokovať.

Súvisiace stránky