Materská škola Šampión: Keď má škôlka kreatívne vedenie, môže byť aj zisková

Založenie materskej školy je komplikovaný proces. Dôležité je zaradenie do siete škôl a školských zariadení. Iba vtedy má totiž škôlka nárok na normatív na žiaka od štátu.


Príbeh o založení škôlky, za ktorou stojí Matúš Špitálik zo Sniny, je trochu iný. Pôvodne uvažoval o úplne novej škôlke. To mu však nevyšlo. Keď sa v roku 2012 snažil o zapojenie škôlky, ktorú chcel založiť, do siete škôl, nepodarilo sa mu to. „Bolo takmer nemožné vybaviť všetky potrebné papiere. Od zháňania priestorov, cez vybavenie, po personálne zabezpečenie,“ vysvetľuje Matúš.

Súkromnú materskú školu nechcel založiť len kvôli zárobkom. „Už v tom čase sa naša spoločnosť venovala vzdelávaniu dospelých cez rôzne akreditované kurzy, prevádzkovali sme denný stacionár pre seniorov. Chceli sme svoje aktivity rozšíriť o vzdelávanie detí. Z nášho pohľadu totiž prináša viac zábavy, je uvoľnenejšie, menej strojené,“ hovorí. Škôlku síce nezaložil, o pár rokov sa k nej však dostal iným spôsobom.

Rodinný podnik

Zistil, že riaditeľka jednej materskej školy by už rada išla do dôchodku, ale jej škôlku nemá kto prevziať. Bola zastaraná a potrebovala pomerne veľké investície, ale Matúš sa napriek tomu rozhodol, že ju kúpi. Spravil z nej tak povediac rodinný biznis. 

Riaditeľkou sa stala jeho švagriná, ktorá predtým pracovala v inej škôlke ako zástupkyňa. Matúšova manželka medzitým absolvovala pedagogickú školu – učiteľstvo pre predprimárne vzdelávanie. Zároveň získala potrebné vzdelanie a stala sa zdravotnou asistentkou. „Vďaka tomu sme ako prví v Snine mohli v škôlke ponúknuť miesto aj pre deti so zdravotným znevýhodnením, ako napríklad diabetes, čo v iných materských školách odmietali,“ hovorí Matúš, ktorý škôlku prevádzkuje od roku 2017.

Jeho škôlka Šampión má teraz vlastné priestory v Snine. Pre kúpu budovy sa rozhodli, keď zistili, že nájomné od mesta by bolo vyššie ako mesačná splátka úveru, z ktorého kúpu priestorov financovali. „Ľahké to však nebolo ani pri odkupe. Okrem iného sme mali problém zohnať financovanie od banky. Nakoniec nám Slovenská sporiteľňa dala úver ako neziskovke, inak by naša škôlka bola dnes minulosťou,“ hovorí Matúš.

O deti musia zabojovať

Na rozdiel od veľkých miest, škôlka v Snine musí o deti bojovať. „Musíme vyžiť z normatívu na dieťa vo výške 240 eur na mesiac. Školné, ktoré platia rodičia, je len 10 eur plus stravné,“ vysvetľuje. Na krajnom východe Slovenska, kde je málo detí, musí byť podľa neho škôlka zapísaná do siete škôl, aby mohla vôbec fungovať, inak by museli od rodičov pýtať poplatok za školné minimálne vo výške 250 eur.

V roku 2017, keď preberali škôlku, mali 37 detí v dvoch triedach. Za päť rokov sa im podarilo ich počet zdvojnásobiť. Momentálne má škôlka štyri triedy a navštevuje ju 80 detí.

Škôlka Šampión vždy kládla dôraz na kvalitu. „V našom meste sme raritou aj tým, že máme vlastnú kuchyňu a samostatnú jedáleň. Boli sme prví, ktorí majú zdravotného asistenta či jazykovú škôlku v meste. Podporujeme folklór, komponovanie vlastných piesní a klipov či týždenné vozenie detí do hokejovej prípravky do vedľajšieho okresu. Okrem zdravia, ktoré je samozrejmou prioritou, si zakladáme na troch pilieroch – a to je hudba, šport a vzdelávanie,“ poukazuje Matúš na to, ako sa dá spropagovať materská škola s kreatívnym vedením. 

Ste neziskovka alebo sociálny podnik a snažíte sa zväčšiť dosah vašich verejnoprospešných aktivít? Zapojte sa do Programu pre neziskové organizácie a subjekty sociálnej ekonomiky a poradíme vám, ako by ste mohli využiť naše úverové financovanie na kúpu alebo rekonštrukciu nehnuteľností či na prevádzku vášho zariadenia.