Mária Ondriašová: Bez zodpovednosti, trpezlivosti a lásky ani nezačínajte podnikať

„Vek neohrozuje činnosť človeka,“ hovorí 72-ročná Mária Ondriašová, ktorá vedie práčovňu MARION ZM v Zlatých Moravciach. Podnikať začala pred 22 rokmi a prednedávnom ju zaregistrovala ako registrovaný sociálny podnik. Vďaka iniciatíve, svojej pracovitosti a vytrvalosti zabezpečuje príjem pre seba a osem ďalších žien so zdravotným postihnutím. Postupne rozširuje služby práčovne, dnes už v nej využívajú moderné technológie na čistenie, pranie a žehlenie všetkých druhov bielizne a odevov pre obyvateľstvo či firmy. 

Ako ste sa dostali k nápadu otvoriť práčovňu?

V roku 1999 som stratila zamestnanie. Bolo to pre mňa ako živiteľku rodiny dosť náročné a ťažké obdobie. Keď som sa nevedela zamestnať ani po čerpaní deviatich mesiacov podpory z úradu práce, začala som uvažovať o podnikaní. Veľmi mi pomohla priateľka, ktorá predávala posteľnú bielizeň, mala kvalitné obliečky, chodila do firiem a ponúkala ich. Raz mi spomenula, že jej klienti vozia prať obliečky do iného okresu, lebo tu bola len jedna práčovňa. Keďže som predtým pracovala na Okresnom úrade v Zlatých Moravciach, mala som kontakty a vedela som, že ak urobím niečo dobré pre ľudí a aj pre mňa, mám šancu prežiť.

Prečo ste otvorili práve registrovaný sociálny podnik?

Začala som pôvodne s chránenou dielňou (práčovňou) v roku 2001 so štyrmi pracovníčkami so ZŤP, ktoré boli zamestnané na štyri hodiny. Našťastie, vždy som natrafila na dobré a slušné ženy, ktoré chceli pracovať a vedeli sme spolu vychádzať.

V roku 2019 ma navštívili koordinátori regionálneho centra ekonomiky pre Nitriansky kraj a predstavili mi možnosti a výhody prechodu na sociálny podnik. Keďže som spĺňala podmienky, a navyše podpora z úradu prácu na vyrovnávacie príspevky je vyššia, moje rozhodovanie nebolo dlhé.

Nie je to však iba tak, musím dodržiavať rôzne nariadenia, čo mi zo zákona prináležia. Išla som do toho s tým, že môžem hocikedy prejsť späť na chránenú dielňu.

Vďaka investičnej pomoci a úveru z Programu pre neziskovky a subjekty sociálnej ekonomiky sme na jar 2023 do prevádzky zakúpili vysokootáčkovú práčku na čistenie odevov, sušičku, naparovaciu figurínu, žehliaci stôl, posuvný závesný systém a aj auto, ktoré nám slúži na rozvoz bielizne. Ceny máme zatiaľ zámerne nastavené nízko. Na začiatku chceme ľudí presvedčiť nielen kvalitou našich služieb, ale osloviť ich aj priaznivými cenami.

Čo bolo pre vás najväčšou výzvou pri rozbehu?

Začiatky boli pre mňa ťažké. Nie u každého človeka som sa stretla s pochopením. Ale stretla som aj veľa dobrých ľudí, ktorí mi vtedy pomáhali a stáli pri mne. Viacerí z nich sú priatelia dodnes. Čo sa týka samotnej práčovne, ľudia stále potrebujú čistiť odevy, obleky, kabáty či fusaky.

Predpokladám, že vaši kľúčoví zákazníci sú hotely, reštaurácie, školy, zariadenia, ktoré potrebujú využívať služby práčovne. Je to tak?

Dnes sa všade dbá na čistotu. Naše služby využívajú hotely, penzióny, školy, lekári, obecné úrady, domovy dôchodcov a v nemalej miere aj obyvateľstvo. Pravidelne nosia prať posteľnú bielizeň, uteráky, osušky, utierky, výplne paplónov a vankúšov, poťahy z matracov, deky, obrusy. Ale perieme aj záclony a závesy. Pre firmy perieme aj pracovné odevy.