Áno, máme špeciálny program, v rámci ktorého úverujeme a poskytujeme lízing neziskovým organizáciám s preukázateľným pozitívnym sociálno-spoločenským vplyvom. Program je určený aj pre registrované sociálne podniky a iné subjekty v širšom priestore sociálnej ekonomiky.
V rámci programu poskytujeme návratné financie. To znamená, že požičanú sumu je potrebné splatiť spolu s úrokmi a poplatkami. Nejde o granty (nenávratné financie). Organizácie sa môžu nezávisle od tohto programu zapájať aj do grantových výziev Nadácie Slovenskej sporiteľne a získať finančný dar na realizáciu verejnoprospešných projektov.
Financujeme aktivity neziskových organizácií a subjektov sociálnej ekonomiky s preukázateľným pozitívnym a merateľným sociálno-spoločenským vplyvom v týchto oblastiach:
- poskytovanie zdravotných, sociálnych a komunitných služieb
- aktivity s deťmi a mládežou
- vzdelávacie aktivity
- práca s marginalizovanými skupinami a sociálne a priestorovo vylúčenými komunitami
- zvyšovanie zamestnanosti a zamestnateľnosti
- znižovanie chudoby
- ochrana životného prostredia
- podpora a ochrana ľudských práv
- obnova pamiatok a ochrana kultúrneho dedičstva
Získané financie môžete použiť na prevádzku vašej organizácie, napríklad na úhradu miezd, platby za energie, nákup zásob či vybavenia alebo modernizáciu zariadenia. Môžete ním zafinancovať aj preklenutie obdobia, počas ktorého čakáte na refundáciu grantu či dotácie. Takisto je možné tieto financie využiť na kúpu, výstavbu či rekonštrukciu nehnuteľnosti, ktorú používate alebo plánujete používať na realizáciu vašej činnosti.
Financovanie neposkytujeme v týchto oblastiach:
- jadrová energetika
- vesmírne technológie
- zbrojný priemysel
Úver nie je možné získať na aktivity, ktoré:
- nemajú preukázateľný pozitívny spoločenský vplyv na spoločnosť
- majú výrazne negatívny vplyv na životné prostredie
- majú čisto podnikateľský charakter zastrešený právnou formou neziskovej organizácie a/alebo subjektu sociálnej ekonomiky
- ohrozujú verejný poriadok a morálku (napríklad poskytovanie erotických služieb, herne, kasína, hazardné hry, výherné automaty)
- súvisia s klonovaním a experimentmi s ľudskou DNA a genetickými modifikáciami organizmov
- sa podieľajú na podozrivých, potenciálne nezákonných činnostiach, resp. činnostiach s kriminálnym pozadím, ktorých účelom je napríklad legalizácia nezákonných príjmov, obchodovanie so zakázanými látkami a tovarom, činnosti podporujúce terorizmus
S výberom typu úveru a s nastavením financovania na mieru podľa potrieb vašej organizácie vám pomôžu naši špecialisti pre neziskové organizácie. Stačí, keď im objasníte situáciu, v ktorej sa vaša organizácia nachádza.
Vašu žiadosť posudzujeme na základe vami dodaných podkladov a splnenia kritérií na financovanie. Celý proces prípravy a posudzovania úverovej žiadosti urýchlite, ak budete mať pripravené:
- aktuálne dokumenty osvedčujúce právnu subjektivitu vašej organizácie (napríklad zriaďovateľskú listinu, stanovy/štatút, doklad o pridelení IČO, aktuálny výpis z príslušného registra použiteľný pre právne účely, dokument potvrdzujúci právo štatutára konať v mene organizácie),
- prehľad o celkových potrebných investíciách či projektových nákladoch (vrátane vypracovaného rozpočtu, príslušných cenových ponúk, projektovej dokumentácie a informácie o miere finančnej spoluúčasti vašej organizácie na investícii),
- plán príjmov a výdavkov minimálne na rok dopredu. Ak nejde o novozaloženú organizáciu, pripravte si aj finančnú dokumentáciu (napríklad účtovné výkazy a daňové priznania za tri uplynulé roky, zmluvy na dotácie/granty/dary).
Zoznam všetkých podkladov, ktoré je potrebné predložiť, je uvedený na stránke Financovanie pre neziskovky a subjekty sociálnej ekonomiky.
Áno, pred podpisom úverovej dokumentácie je potrebné banke predložiť výpis z registra vedeného ministerstvom alebo úradom, na ktorom bola vaša organizácia zaregistrovaná. Výpis nesmie byť starší ako 3 mesiace. Keďže proces jeho získania môže trvať niekoľko týždňov, odporúčame oň požiadať v dostatočnom časovom predstihu. Ak ste naším klientom, prejdeme si s vami aktuálnosť dokumentov, ktoré máme v systéme a dáme vám vedieť, ktoré podklady je potrebné doložiť.
Objem financií, ktoré klientovi poskytneme, závisí od reálnej potreby financovania a schopnosti organizácie splácať úver. Splátkový kalendár je vytvorený na základe dohody s klientom a plánovaní cashflow, teda projekcii toku príjmov a výdavkov. Splatnosť úveru závisí aj od typu úveru a účelu jeho použitia. Napríklad investičný úver na nehnuteľnosti vieme poskytnúť až na 15 rokov, na stroje a výrobné prostriedky podľa ich životnosti resp. odpisovej kategórie. Na chod organizácie a prevádzkové náklady banka poskytuje preklenovacie úvery podľa reálnej potreby, zvyčajne na jeden rok s možnosťou predĺženia.
Ručiť môžete majetkom (napríklad záložným právom na predmet financovania, nehnuteľnosťou, pohľadávkami z obchodného styku) alebo pristúpením štatutára alebo inej bonitnej firmy k záväzku organizácie. Na niektoré úvery je možné využiť záruku Európskeho investičného fondu.
Posudzovanie žiadosti o financovanie závisí od spolupráce žiadateľa a dodania podkladov. Schválenie obvykle trvá 2 až 3 týždne od dodania kompletných dokladov. Čerpanie záleží od predloženia dokumentov na splnenie odkladacích podmienok uvedených v zmluve – niektoré úvery sú načerpané v deň podpisu zmluvy, pri iných to trvá dlhšie.
Každú úverovú žiadosť posudzujeme individuálne podľa rizikovosti a miery verejného prospechu požadovaného financovania. Finálna úroková sadzba závisí od vývoja EURIBORu. K nemu banka pripočítava svoju maržu. Pri investičných úveroch ide o maržu od 3,5 % do 5,5 % ročne. Pri kontokorentnom alebo prevádzkovom úvere marža predstavuje 5 % až 8 % ročne z načerpanej časti a záväzková provízia z nenačerpanej časti tvorí 0,5 % až 1,2 % ročne. Poplatok za poskytnutie úveru je podľa cenníka banky 1 % z úverovanej sumy, minimálne však 500 eur. V prípade zdôvodnenia a vysokého spoločenského prínosu je možné tento poplatok upraviť.
Preklenovací úver pomáha preklenúť nesúlad medzi príjmami a výdavkami v organizácii najmä v prípade, ak máte podpísané zmluvy na granty alebo dotácie, ktoré sú celé alebo čiastočne realizované formou refundácie. Aby sme vám mohli poskytnúť financovanie na mieru (vypočítať výšku financovania a správne nastaviť splatnosť úveru), náš špecialista s vami prediskutuje plán príjmov a výdavkov organizácie vzhľadom na zmluvné podmienky projektov alebo dotácií, na základe ktorých očakávate platby. Takéto financovanie poskytujeme zvyčajne formou úveru s jednou splátkou v deň splatnosti úveru, čo znamená, že splatíte celú požičanú sumu naraz v deň, kedy s istotou očakávate, že na účte už budete mať dostatok prostriedkov. Predčasné splatenie úveru alebo jeho časti, či posunutie splatnosti úveru sú možné po predložení dokumentov potrebných na zdôvodnenie zmeny, schválení bankou a podpísaní dodatku k zmluve.
Pri každom splátkovom úvere si s vami dohodneme spôsob čerpania, či v jednej, alebo vo viacerých tranžiach, a na základe akých dokladov sa bude čerpať. V zmluve bude takisto uvedená lehota na čerpanie, t.j. dátum, dokedy môžete úver čerpať.
Kontokorentný úver máte k dispozícii ihneď po splnení odkladacích podmienok uvedených v zmluve a jeho čerpanie počas lehoty platnosti je na vás, treba však myslieť na to, že spôsob čerpania ovplyvňuje výšku zaplatených úrokov a poplatkov banke.
Záväzky po lehote splatnosti voči štátnym a iným finančným inštitúciám. Vyhlásenie konkurzu. Ak je žiadateľ podnikom v ťažkostiach. Skúmame aj doterajšiu platobnú disciplínu organizácie, personálne a hospodársky prepojených subjektov a jej štatutárov, ako aj ich bezúhonnosť.
Ak sú na vás v súčasnosti alebo v minulosti vedené negatívne informácie ako je napríklad osobný bankrot, konkurz alebo exekúcia, vaša žiadosť bude pravdepodobne zamietnutá. Každú žiadosť však posudzujeme individuálne, preto v úvodnom formulári vysvetlite, prečo a ako k týmto skutočnostiam došlo, a ako ste ich vyriešili, resp. riešite.