Michal Dobiáš: Nikdy som sa neuspokojil s tým,
že svet sa nedá zmeniť

Michal Dobiáš, občiansky aktivista a mestský poslanec, v rozhovore s Kristínou Majerovou z redakcie Akčné ženy prezradil:

  • aké sú ďalšie plány s galériou Jabloň,
  • čo bolo najťažšie pri postupnej rekonštrukcii,
  • čo uvidíme v Múzeu Vtedy.

V Prievidzi aj vďaka vám stojí Galéria Jabloň. Z pôvodne ovocinárskej škôlky a baníckeho učilišťa ste budove dali šancu využiť jej priestory naplno pre rozvoj mesta i podnikateľské príležitosti pre ľudí. Ako kvitne Jabloň dnes? 

Myslím si, že najväčšie trápenie je za nami, ale veľa práce ešte pred nami. V súčasnosti už máme asi 25 nájomcov, ktorí zaberajú zhruba 40 % plochy na prenájom. Sú medzi nimi komerčné, ale aj nekomerčné subjekty. Už od začiatku sme komunikovali, že v našom Kultúrnom a kreatívnom centre Galéria Jabloň chceme ponúkať maximálne 50 % plochy na prenájom pre komerčné subjekty a minimálne 50 % pre nekomerčné. Je na to aj jednoduchý dôvod. Náklady na rekonštrukciu budovy sú tak nesmierne vysoké, a prevádzkové náklady tiež, že na konci dňa účet musí niekto zaplatiť. Z komerčného prenájmu sa snažíme vykryť práve tie náklady, ktoré nevieme utiahnuť z toho nekomerčného.

A možno druhý dôvod je ten, že nie sme v Bratislave, ale v Prievidzi. A tu je predsa len tých kreatívcov a umelcov menej. Som však veľmi rád, že v Galérii Jabloň sídli Múzeum Vtedy, Sieť Informačných centier mladých na Slovensku, Antikvariát s knihami, požičovňa zdravotníckych pomôcok, škola baletu či iné nekomerčné, kultúrne, sociálne a kreatívne aktivity.

A prečo vlastne Jabloň? 

Na mieste, kde dnes stojí Galéria Jabloň, bola kedysi ovocinárska škôlka. Pestovali sa tam predovšetkým domáce odrody jabĺk a hrušiek. Dokonca riaditeľom tejto ovocinárskej škôlky bol Martin Falešník, po ktorom je dnes táto ulica pomenovaná. 

Ako ste riešili zdrojové financovanie celej rekonštrukcie?

Pri financovaní Galérie Jabloň sme mali od začiatku šťastie na výbornú partiu ľudí zo spoločnosti Sociálni inovátori. Táto inštitúcia sa zaoberá práve vyhľadávaním vhodných projektov zameraných na sociálne podnikanie a snaží sa aj pomôcť pri ich financovaní. Práve oni nám pomohli pri získaní prvého úveru z Poľskej sociálnej banky TISE, ktorý nám naozaj pomohol pri rozbehnutí.

Druhou pomocou bola spomínaná spolupráca so spoločnosťou KOOR.