7 dôvodov, prečo sa napriek vyšším úrokom oplatí zobrať hypotéku

Chcete bývať vo svojom? Aj keď hypotekárne úroky za posledné obdobie výraznejšie narástli, stále môže byť vlastný byt dostupnejší, ako to na prvý pohľad vyzerá. Úrok totiž nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje to, či sa oplatí zainvestovať do vlastnej nehnuteľnosti.

Chcete bývať vo svojom? Aj keď hypotekárne úroky za posledné obdobie výraznejšie narástli, stále môže byť vlastný byt dostupnejší, ako to na prvý pohľad vyzerá. Úrok totiž nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje to, či sa oplatí zainvestovať do vlastnej nehnuteľnosti.

1. Ceny starších nehnuteľností klesajú

Za posledné obdobie cena starších bytov klesla o 10 až 20 % a zároveň je výrazne nižšia ako cena novostavieb. Kúpou takého bytu môžete ušetriť až 45 %. Navyše, potrebujete mať našetrených menej peňazí, ako to bolo pred rokom.

Napríklad byt v Bratislave, ktorý na jar v minulom roku stál 200 000 eur, dnes stojí 165 000 eur. V tomto konkrétnom prípade by ste „ušetrili” až 42 000 eur. Pričom pri jeho kúpe stačí, ak budete mať našetrených vlastných peňazí menej o sedemtisíc eur.

2. Máte na výber z viacerých nehnuteľností

Možno si pamätáte situáciu, keď ste volali na čerstvý inzerát a v ten istý deň vám predávajúci povedal, že byt je už predaný. Dnes sa to s veľkou pravdepodobnosťou nestane. V ponuke je viac bytov a ich kúpu si môžete lepšie premyslieť. Nehnuteľnosti sa nepredávajú takou rýchlosťou, na akú sme boli zvyknutí pred rokom. Ak túto situáciu šikovne využijete, môžete dokonca zjednávať cenu a ušetriť zopár tisíc eur z pôvodnej sumy.

3. Platy stále stúpajú

Priemerný mesačný plat rastie. Podľa Štatistického úradu narástol medziročne v 3. štvrťroku 2023 o 8 % na 1403 eur. V hrubom teda dostávali zamestnanci viac o 107 eur. Hoci reálne platy zatiaľ klesajú, keďže rast miezd nestačí pokrývať vysokú infláciu, analytici upozorňujú, že reálne mzdy by sa už v budúcom roku by mohli preklopiť do kladných čísiel.

4. Nájmy sa zvyšujú

Nájom je často jediná alternatíva ku kúpe vlastného bytu. Za posledný rok však energie a celkové zdražovanie zdvihli ceny prenajímaných nehnuteľností v hlavnom meste asi o 16,5 %. Rozdiel medzi nájmom a hypotékou, a to aj keď rátame s jej vyšším úrokom, sa začína stierať.

Keby ste si napríklad v Bratislave prenajali dvojizbový byt, mesačne by ste zaplatili približne 750 eur bez energií. Hypotéka vo výške 150-tisíc eur pri úroku 4,99 %, za ktorú by ste si podobný byt mohli kúpiť, by vás stála asi 893 eur mesačne. Rozdiel je iba 17 %, no v druhom prípade ste majiteľom tohto bytu a predajom ho môžete v budúcnosti zhodnotiť.

5. Hodnota nehnuteľností z dlhodobého hľadiska rastie

Ceny bytov sa síce neustále menia, ale celkovo ich hodnota narastá. Dnes je priemerná cena nehnuteľností na Slovensku 2 440 eur za meter štvorcový. Pred desiatimi rokmi stál 1 127 eur. A v roku 2003 bola jeho cena 827 eur. Aj keď sú teraz ceny takmer na historickom maxime, z dlhodobého hľadiska môže byť kúpa bytu stále rozumným krokom.

6. Splátky hypotéky by mali klesať

Úroky sa v posledných pár mesiacoch výrazne zvýšili. Nezabúdajte však, že hypotéku nebudete splácať iba 5, ale 10, 20 či dokonca 30 rokov. Úroky pravdepodobne začnú klesať. Aj keď sa už nevrátia na 1 %, ktoré sme mali v nedávnej minulosti, pokles úrokov splátku hypotéky zníži a vy budete splácať menej za byt, ktorý ste kúpili za dobrú cenu.

Navyše, mladým do 35 rokov môže pomôcť bonifikácia hypoték. Kým podľa súčasných pravidiel platných do 31. decembra 2023 môže mladý žiadateľ hypotéky dostať pomoc od štátu vo forme daňového bonusu do výšky 50-tisíc eur, od 1. januára 2024 sa táto hranica ruší a výška úveru s nárokom na daňový bonus nebude obmedzená.

Zároveň sa upravuje aj maximálna výška príjmu. V súčasnosti je maximálny príjem žiadateľa určený ako 1,3-násobok priemernej mzdy, od budúceho roka to bude 1,6-násobok. A kým podľa súčasných pravidiel má žiadateľ o hypotéku pre mladých nárok na pomoc vo výške 50 % zo zaplatených úrokov, maximálne však do výšky 400 eur ročne, nové pravidlá zvyšujú tento maximálny limit na 1 200 eur ročne.

7. Úroky už boli nižšie, ale aj oveľa vyššie

Prvé hypotéky sa na Slovensku objavili po roku 1998 a ich úroková sadzba sa pohybovala okolo 13 – 14 %. V roku 1999 trhom zahýbal štátny príspevok, ktorý úrok stiahol na 7,25 – 7,5 %. Ďalšia zmena prišla v roku 2004, kedy sa začali úroky meniť podľa dĺžky fixácie úrokov.

Aj pri dnešnej výške úrokov na hypotekárnych úverov však na tom nie sme najhoršie z regiónu. Maďari mali na konci roka 2022 pri hypotékach až 13-percentný úrok, teraz klesol pod 9 %. V Poľsku je úrok okolo 5,84 %, pričom minulý rok bol na úrovni takmer 8 %. V Českej republike je aktuálna výška hypotekárneho úroku 5,98 %.

Ak ste plánovali odložiť rozhodnutie o kúpe bytu na neskôr, ešte to zvážte. Využite priaznivé okolnosti a investujte do svojej budúcnosti.

Vypočítajte si, koľko vám požičiame na nové bývanie