Ako dlho trvá vybavenie hypotéky a čo vám na to treba

Vybavenie a schválenie hypotéky nemusí byť zložitý proces, najmä ak viete, na čo všetko sa máte pripraviť. V prvom rade musíte mať jasno v tom, či idete kupovať nehnuteľnosť, stavať alebo rekonštruovať. Keď to viete, môžete začať s prípravou úveru. Čo vás čaká pri jeho vybavovaní?

Kde začať a ako dlho to bude trvať

Prvým krokom je návšteva banky. Môžete prísť priamo, bez ohlásenia, ale pohodlnejšie je dohodnúť si stretnutie na presný čas vo vami vybranej pobočke. Ešte predtým si môžete z domu vypočítať výšku úveru na hypotekárnej kalkulačke.

Pri prvej návšteve vám spravidla postačí doklad totožnosti. Pracovník alebo pracovníčka pobočky si s vami prejde žiadosť o úver. Porozprávate sa o tom, aká by mala byť jeho výška, ako dlho ho budete splácať a koľko peňazí potrebujete. Banka si preverí Sociálnu poisťovňu a registre, preto väčšinou nie je nutné, aby ste so sebou nosili potvrdenie o príjme.

Ak je návrh hypotéky v poriadku a ste s ním spokojní, môžete spoločne s bankou pristúpiť k objednaniu znalca. Od podania žiadosti po deň, keď na účet nabehnú finančné prostriedky, ubehnú vo väčšine prípadov asi dva týždne. Je to pri najčastejšom variante, teda kúpe nehnuteľnosti. Pri väčšej rekonštrukcii alebo pri stavbe budete aj vy, aj banka potrebovať na spracovanie žiadosti spravidla viac času.

V Slovenskej sporiteľni vašu hypotéku schválime aj do jedného pracovného dňa po doručení dokladov potrebných k schváleniu žiadosti o hypotéku.

Potrebné dokumenty

Pri kúpe nehnuteľnosti budete okrem dokladu totožnosti potrebovať ešte tieto dokumenty:

  • kúpnu zmluvu,
  • znalecký posudok
  • a list vlastníctva.

Pri zložitejšom zámere, napríklad pri výstavbe, budete potrebovať aj stavebné povolenie alebo ohlásenie stavebnému úradu.

Koľkokrát pôjdete do banky?

V ideálnom scenári nemusíte banku navštíviť viac ako dva alebo trikrát. Samozrejme, ak budete mať nejasnosti alebo si budete chcieť overiť detaily, môžete pobočku navštíviť aj viackrát.

Na vybavenie úveru, v prípade, že oň žiadate sám alebo sama, stačí len vaša prítomnosť. Ak o hypotéku žiadajú partneri alebo manželia, je dobré, keď aj pobočku navštívia spoločne.

Vypočítajte si, koľko vám požičiame na nové bývanie

Soňa Sláviková

Senior product manager
Slovenská sporiteľňa