Ako na hypotéku

Bývať vo vlastnom byte alebo dome je jednoduchšie, než si myslíte. Zistite, čo vás čaká a neminie na ceste k novému bývaniu.

1. Výber nehnuteľnosti

Pred prvou obhliadkou si vytlačte zoznam užitočných otázok od realitného experta Martina Čapa, na ktoré by ste sa nemali zabudnúť opýtať.

2. Preverenie možností financovania

Našli ste už ideálnu nehnuteľnosť? Vypočítajte si v našej hypokalkulačke, koľko vám na ňu požičiame, alebo si dohodnite nezáväznú konzultáciu s našimi poradcami, ktorí vám pomôžu vybaviť Hypotéku bez prekážok. V pobočke vám tiež poradia, ako získate čo najvyššiu hypotéku, napríklad založením vhodnej nehnuteľnosti alebo pridaním ďalšieho dlžníka.

3. Ohodnotenie nehnuteľnosti

K schváleniu hypotéky potrebujeme okrem iného ohodnotiť zakladanú nehnuteľnosť. Na to slúži znalecký posudok. V niektorých prípadoch nepotrebujete znalecký posudok a banka si určí hodnotu vlastným ohodnotením. Kontaktujte nás a radi vám poradíme. 

4. Vypracovanie rezervačnej a kúpnej zmluvy

Vo väčšine prípadov vypracuje zmluvy predávajúci alebo ich zabezpečí realitná kancelária. Nezabudnite ich však skontrolovať a v prípade úprav požiadať o zapracovanie. Neviete, ako by mala správne pripravená zmluva vyzerať? Pomôžu vám naše prehľadné vzory, ktoré si môžete stiahnuť. Ide o nevyplnené vzory zmlúv, ktoré nie sú upravené na konkrétny prípad, a nijako nenahrádzajú právne poradenstvo.

5. Zabezpečenie dokumentov pre banku

K schváleniu hypotéky sú pre nás dôležité informácie o vás a vami vybranej nehnuteľnosti. Budete potrebovať tieto dokumenty:

 • preukaz totožnosti
 • kúpna zmluva
 • znalecký posudok
 • list vlastníctva

V niektorých prípadoch sú potrebné aj:

 • potvrdenie o príjme
 • výpis z účtu inej banky
 • daňové priznanie

6. Návšteva katastra

Podpísané záložné zmluvy a návrh na vklad záložného práva banky je potrebné podať na príslušnom katastri nehnuteľností.

7. Poistenie nehnuteľnosti

Pred čerpaním hypotéky si zabezpečte poistenie nehnuteľnosti, ktoré ochráni majetok v neočakávaných situáciách. Toto poistenie, vrátane poistenia domácnosti, viete výhodne a rýchlo uzavrieť priamo v banke, bez návštevy poisťovne.

Produkt Poistenie DOMOV poskytujeme v spolupráci s poisťovňou Kooperativa, a.s.

8. Preberanie bytu

Pri odovzdávaní bytu je dôležité zaznamenať si hodnoty meračov vody aj elektriny a súpis odovzdaných kľúčov prislúchajúcich k nehnuteľnosti. Vytlačte si náš vzor preberacieho protokolu, s ktorým na žiadnu položku nezabudnete.

9. Prihlásenie bytu a zmena trvalého bydliska

Hurá, konečne máte svoje vysnívané bývanie! Nezabudnite však ešte:

 • podať návrh na vklad vlastníckeho práva
 • prihlásiť sa na miestny úrad pre daň z nehnuteľnosti
 • zmeniť adresu trvalého bydliska
 • prihlásiť sa správcovi, elektrárňam a plynárňam