SZČO alebo s. r. o.? Ako si vybrať právnu formu pri zakladaní vlastnej ambulancie

Ide tak o povolanie, kde konkurencia takmer neexistuje a uplatnenie si nájde každý lekár, a to či už ako zamestnanec, alebo ako doktor pracujúci vo svojej vlastnej ambulancii.

Ak patríte medzi tých, ktorí uvažujú o druhej ceste – zarábať si sami na seba – máme pre vás niekoľko rád, ako si založiť podnikanie vo svojom odbore, na čo nesmiete zabudnúť a čo vás neminie.

Pacienti sú najcennejší

V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či si založíte ambulanciu na „zelenej lúke“ alebo si ju odkúpite od lekára, ktorý sa chystá do dôchodku. A takých je dnes pomerne veľa. Výhodou praxe, ktorú by ste prebrali od staršieho kolegu, je zariadená ambulancia ale hlavne pacienti, ktorí boli v jeho starostlivosti (tí sa, samozrejme, môžu rozhodnúť pre zmenu lekára, ale v oblastiach s nedostatkom lekárov a v prípade, že preukážete svoje kvality, na to nebudú mať dôvod). Od pacientov môže podstatne závisieť aj kúpna cena ambulancie – od ich počtu, zloženia, veku, zdravotného stavu, frekvencie návštev a podobne.

Zariadenie je síce pri nákupe drahé, ale po každoročnej amortizácii a v časoch rýchleho technologického vývoja je jeho hodnota po pár rokoch takmer nulová. Preto si pri kúpe už fungujúcej praxe dajte pozor, s kým uzatvárate obchod. Pri preberaní existujúcej ambulancie si treba dávať pozor, či s ňou nepreberáte aj záväzky, exekúcie či iné problémy.

Pri predaji s. r. o. sa subjekt nemení, zmení sa len odborný zástupca (môže ním byť nový majiteľ spoločnosti alebo niekto, koho si najme). VÚC do obvodu nijako nezasahuje, všetko beží tak, ako predtým.

Dôležitým rozhodnutím je preto aj forma podnikania. A teda, či budete podnikať ako fyzická osoba – samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), alebo si založíte spoločnosť s ručením obmedzeným. 

Za každú zmenu v spoločnosti, ktorú treba hlásiť do registra, platíte podľa sadzobníka poplatkov, ktorý je uvedený v prílohe zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch. Pri elektronických podaniach cez slovensko.sk ste oslobodení od platenia vybraných správnych poplatkov, prípadne ich platíte v polovičnej výške.

Výhodou s.r.o. oproti SZČO je, že po splatení základného imania už neručíte za záväzky spoločnosti súkromným majetkom. Môžete vymenovať ďalšieho konateľa, ktorý by vás mohol napríklad zastúpiť v prípade neprítomnosti. Nevýhodou je, že musíte viesť podvojné účtovníctvo. Problém pre vás môže byť získanie úveru ako súkromná osoba, pokiaľ nebudete mať dobrý hospodársky výsledok. 

Výhody a nevýhody lekárskeho podnikania ako SZČO

Ak začínate na zelenej lúke, to znamená, že si zakladáte novú ambulanciu, môže byť aspoň spočiatku výhodnejšie, podnikať vo forme SZČO. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je živnosťou v zmysle živnostenského zákona, ide o slobodné povolanie, ktoré upravuje zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. 

Identifikačné číslo vám pridelí komora alebo VÚC, neprihlasujete sa cez jednotné kontaktné miesta ani cez obvodné úrady.

Popri poskytovaní zdravotníckej starostlivosti môžete vykonávať aj ďalšie nelekárske činnosti, napríklad prenájom zdravotníckeho zariadenia či lektorskú činnosť. V tom prípade potrebujete okrem povolenia na prevádzkovanie ambulancie získať aj osvedčenie o živnostenskom podnikaní a budete v registri SZČO. Nové živnosti možno založiť osobne prostredníctvom 49 fyzických jednotných kontaktných miest alebo elektronického kontaktného miesta cez slovensko.sk. Poplatky za každú živnosť sa pohybujú od 5 eur (voľné živnosti) do 15 eur (viazane a remeselné živnosti). 

Aj podnikanie formou SZČO má svoje výhody a nevýhody. Oproti zakladaniu eseročky ide o menej časovo, finančne aj administratívne náročné podujatie. Môžete si uplatňovať paušálne alebo reálne výdavky. Pri paušálnych si nemusíte viesť účtovníctvo. Ručíte však za všetky firemné záväzky celým svojím majetkom. Nevýhodou SZČO je tiež, že nemôžete mať spoločníka, ktorý by vás zastúpil. Predaj ambulancie je komplikovanejší. 

No prejsť na inú formu podnikania, napríklad na eseročku, nie je problém ani počas fungovania praxe. Ak teda začínate s úplne novou ambulanciou, na začiatok môže byť SZČO jednoduchšia a lákavejšia cesta. Možnosť získať podnikateľský úver na založenie ambulancie je prakticky rovnaká pri oboch formách podnikania.

Pre lekárov a lekárky, ktorí chcú zostať a ordinovať na Slovensku, sme pripravili špeciálny program. V rámci programu poskytujeme úvery a lízingy lekárom, ktorí otvárajú alebo nedávno otvorili svoju prvú ambulanciu. Na jeho stránke nájdete inšpiratívne príbehy ľudí, ktorí išli cestou vlastnej ambulancie, ale aj tipy a rady, ako otvoriť vlastnú prax či prebrať zabehnutú ambulanciu. 

Obsah bol pripravený v spolupráci so Zväzom ambulantných poskytovateľov a s Advokátskou kanceláriou ŠKODLER & PARTNERS.