Chcete rozbehnúť biznis, ale podnikateľský úver by ste ešte nedostali? Riešenie môže byť EaSI

Jeden rozbehol v Trnave lezeckú stenu, druhý vytvoril systém, ako menej čakať u lekára. Máte aj vy nápad na nový biznis alebo produkt? K jeho realizácii ste bližšie, než si myslíte.

Každý začínajúci podnikateľ potrebuje na svoj štart kapitál, ale bežné podnikateľské úvery mu banka neposkytne. Existujú však špeciálne produkty, ktoré pomáhajú aj začínajúcim biznismenom. Jedným z nich sú EaSI úvery, ktoré pomohli už nejednému podnikateľovi rozbehnúť vlastný biznis. 

Čo je EaSI úver?

Ide o zvýhodnený splátkový úver, poskytovaný v rámci programu Európskej únie v oblasti zamestnanosti a sociálnej inovácie. Je určený živnostníkom, firmám, slobodným povolaniam, poľnohospodárom, ale aj pre začínajúcim podnikateľom.

„Pri EaSI úveroch je výhodou napríklad nižšia úroková sadzba – o 1,5 až 3 % oproti štandardným nezabezpečeným úverom,“ vysvetľuje Andrea Sláviková, vedúca oddelenia produktov pre malých podnikateľov Slovenskej sporiteľne. Touto formou pomohli už viac než 550 klientom posunúť ich biznis na vyššiu úroveň. „Dôležité je, že takmer každý druhý uchádzač by bežný podnikateľský úver zabezpečený nehnuteľnosťou nezískal, takže EaSI úvery im reálne pomohli,“ dodáva.

Ukážeme si to na dvoch úspešných príbehoch. Pre jedného podnikateľa EaSI úver znamenal úspešný štart, pre druhého investíciu do nového produktu.

Nech si Trnava zalezie

Marcel Zemko pracuje v SHMÚ a venuje sa monitorovaniu čistoty ovzdušia. Okrem toho je horolezec. Lezie on aj jeho manželka, je aktívny v horolezeckom klube Skoba, najstaršom lezeckom klube v Trnave. A ako horolezec bol neraz súčasťou debát o tom, že v Trnave chýba lezecká stena.

„Boli tu mnohé pokusy, dokonca aj mesto sa chcelo zapojiť, ale vždy to na niečom stroskotalo,“ načiera do minulosti Marcel Zemko. Tak si teda povedal, že to skúsi po svojom. Urobil projekt, mal spolu s manželkou predstavu, ako by lezecká stena mala vyzerať. „Vedeli sme, že chceme ísť do bouldrovky, pretože veľká lezecká stena znamená investíciu v stovkách tisíc eur,“ opisuje začiatky.

Boulder – alebo bouldrovka – je označenie lezeckej steny, pri ktorej nepotrebujete lano, leziete po stenách, a ak sa vám nepodarí krok, padnete na mäkké „dopadisko“. A môžete začať znovu. „Presvedčilo nás aj to, že bouldering sa stáva vo svete čoraz populárnejší, je to ideálny šport na kondíciu, rovnováhu a silu a môžu ho robiť aj deti. Navyše, Trnava je krajské mesto a chýbala tu lezecká stena, preto sme vedeli, že by to mohlo fungovať,“ dodáva.

Najskôr hľadali miesto. Hľadali a nenašli, pretože nájsť aspoň sto metrov štvorcových s pomerne vysokými stropmi nie je jednoduché. Až pri jednej obhliadke, keď natrafili na miestnosť, ktorá tiež nevyhovovala predstavám, im majiteľ budovy spomenul, že na prvom poschodí je ešte nevyužitý priestor, ale ten sa im určite páčiť nebude. Má viac ako 200 metrov štvorcových a je rozbitý – najskôr tam bola diskotéka, potom tam mali byť ambulancie. Síce ho začali prerábať, no nedokončili to. Marcel Zemko sa tam išiel pozrieť a hneď vedel, že našli to, čo hľadali. Na prvom poschodí v známom trnavskom nákupnom centre Merkúr vznikla BouldroFka.

Teraz už sedíme v priestore, po ktorom lozí malý Marcelov syn. Ledva sa rozliezol po zemi, ale chyty na stene ho už lákajú. Keď sme sa v roku 2019 stretli, mali otvorené len približne mesiac, no na nedostatok klientov sa sťažovať nemohli. A to je leto, obdobie, keď ľudia trávia čas radšej vonku ako vnútri. Od jesene pridali aj o lezecké kurzy pre deti.

Sedíme pri stene, ktorá vyniká dizajnom. Farebné geometrické útvary však nie sú jediným unikátom trnavskej steny. „Je to prvá stena tohto druhu na Slovensku. Bola vyrobená na mieru v Prahe. Zvyčajne sa na mieste spraví konštrukcia, na ňu sa zvonku upevňujú dosky podľa tvaru konštrukcie a následne sa povrchovo upravujú, na záver sa nahadzujú chyty. Nám stenu urobili na mieru, namodelovali na počítači tvar podľa požiadaviek a na CNC strojoch vyrezali presné kusy, ktoré priviezli už s povrchovou úpravou. Tie sa na konštrukciu montovali zozadu, takže spredu nie sú viditeľné žiadne spoje,“ hovorí a ukazuje na farebné profily steny.

Spomenie, že už si boli zaliezť aj nadšenci z Bratislavy, ktorá má dve lezecké steny. A boli spokojní, hneď si kúpili aj permanentky.  „Bez podnikateľského úveru by sa nám to nepodarilo zrealizovať, veď prvotné investície do takéhoto priestoru sú vysoké a návratnosť postupná,“ dodáva Marcel Zemko.

Nech toľko nečakáme

Aj vy ste si už neraz povzdychli pri čakaní u lekára, o koľko času ste takto prišli? Peter Kiss a Norbert Bende sa tým trápili tiež. Spoločne založili firmu Filpo na tvorbu webových a mobilných aplikácií a povedali si, že skúsia s týmto problémom niečo urobiť. Mama jedného je lekárka, druhého zdravotná sestra, preto mali aj cenný pohľad zvnútra.

Zistili, že na trhu sú mnohé riešenia, ktoré majú ľuďom zmierniť čakanie – používajú ich aj v predajniach mobilných operátorov, no vždy to boli len vydávačky čísiel či časeniek. „Keď ste napríklad mali číslo 50, netušili ste, koľko ešte budete čakať, kto je na rade, či ľudia pred vami čakajú, alebo to už vzdali a odišli. Preto sme si povedali, že nájdeme nejaké iné riešenie,“ opisuje Peter Kiss.

Najskôr sa pozreli do zahraničia. Uvažovali, že adaptujú zahraničné riešenia a budú ich predávať na Slovensku. Keď si však všetko zrátali, zistili, že vedia celé riešenie naprogramovať a poskladať vo vlastnej réžii. Potrebovali len financie na nákup potrebného hardvéru, dotykových obrazoviek a monitorov. Vtedy sa dostali k EaSI úverom od Slovenskej sporiteľne.

Majú už obchodných zástupcov, ktorí ponúkajú riešenia lekárom. „Občas ideme von aj my s kolegom. Keď sme dlho pred počítačom, už sme z toho unavení, tak ideme do terénu. Aj vďaka tomu nás táto práca baví. Vieme si nastaviť pracovný čas, ako chceme,“ dodáva Peter Kiss.

Ich riešenie čakania, nazvané príhodne eCakaren.sk, ponúka komfort pre pacientov aj lekára. „Naše riešenie používa v pozadí algoritmy, nepracuje len s číslami, ale aj s časom,“ hovorí Peter Kiss.

Pacienti si vedia do mobilu nainštalovať aplikáciu, na ktorej vidia, kedy prídu na rad. Podobný prehľad má aj lekár a informačný monitor je aj v čakárni. „Práve na všetky tieto hardvérové zariadenia sme potrebovali úver. Bez toho by sme celé riešenie vyvinuli len veľmi ťažko,“ uzatvára Peter Kiss.

EaSI úvery poskytuje Slovenská sporiteľňa v spolupráci s Európskym investičným fondom. Peniaze môžu získať aj začínajúci podnikatelia na rozvoj svojich aktivít za výhodnejších podmienok v rámci Programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky.