Zubná lekárka Zuzana Kundrátová: Búram mýty o tom, že sa u zubára iba trpí

Aká bola vaša cesta k vlastnej ambulancii?

Po skončení vysokej školy som sa presťahovala za priateľom Petrom do Bratislavy. Po čase sme sa presťahovali do Košíc. Ja som sa vracala do rodného mesta a so sebou som zobrala aj rodeného Bratislavčana. Keď niekomu povieme, že Bratislavčan prišiel na východ, tak sa ľudia zvyknú čudovať. Zvyčajne je to práve naopak. My sa smejeme, že vyrovnávame stav (smiech).

Rozhodli sme sa spoločne odkúpiť zubnú ambulanciu v dedinke Čaňa. Ja pracujem ako zubná lekárka a Peter má na starosti zabezpečenie chodu ambulancie – od prvého kontaktu s pacientmi cez riešenie termínov až po vybavovanie objednávok a komunikáciu s firmami. Popritom ide študovať ďalšiu vysokú školu, aby sa vedel o pacienta pri kresle postarať aj on.

Naplnila vlastná ambulancia vaše očakávania?

Začnem trošku obšírnejšie. Minulý rok sme mali jediný cieľ – kúpu nového auta. Svojej mladšej sestre som totiž sľúbila, že ak si spraví vodičák, dostane na 18. narodeniny moje auto. Medzitým sa v mojom živote udialo zopár vecí, začali sme riešiť kúpu bytu a onedlho na to aj zubnú ambulanciu. Všetko sa zomlelo strašne rýchlo a vlastne ani neviem, aké predstavy o podnikaní som mala.

Rozhodne však tento krok hodnotím pozitívne. Medzi hlavné rozdiely oproti zamestnaniu na klinike patrí to, že som sama sebe šéfkou. To hodnotím ako obrovské plus. Na druhej strane sa práca nekončí odchodom z ambulancie. Po ordinačných hodinách riešime e-maily, objednávky, materiály, poisťovne či účtovníctvo. Pracovná doba sa nikdy nekončí.

Otvoriť si vlastnú zubnú ambulanciu je určite náročné. Ako ste to zvládli?

Našťastie som toho až tak veľa riešiť nemusela, pretože sme kupovali „hotovú“ s. r. o. od predchádzajúceho lekára. Tým sa nám kopec vecí výrazne uľahčilo. Po odkúpení praxe však bolo potrebné nahlásiť všetky zmeny na príslušných úradoch, s čím nám pomohol šikovný právnik.