Záhradníctvo Anemonka sa nerozbiehalo ľahko, dnes ho už zákazníci vyhľadávajú sami

Láska ku kvetom spojila dve ženy. Ich záhradníctvo Anemonka v Lúčnici nad Žitavou v roku 2022 oslávilo štyri roky. 


Prečo tento názov? „Anemonka je nenáročná trvalka, ktorej sa darí na slnku aj v polotieni. Práve v nej sme sa našli. Navonok možno pôsobíme ako krehké ženy, ale nevzdávame sa, ideme za svojím snom a nebojíme sa prekážok. Veríme, že spoločnými silami zvládneme všetko,“ hovoria Emília Zrubcová a Eva Káčerová.

V rozhovore s Kristínou Majerovou z redakcie Akčné ženy prezradili:

  • ako sa odhodlali opustiť zaručený príjem a začať s podnikaním;
  • či sa nebáli, že podnikanie naruší ich priateľstvo,
  • v čom tkvie úspech ich záhradníctva, hoci sa nachádza v malej obci,
  • o podpore ich podnikania zo strany Slovenskej sporiteľne.

Záhradníctvo Anemonka ste založili v máji 2018. Išli by ste do toho ešte raz?

Založili sme ho v máji 2018, otvoriť sa nám ho však podarilo až v auguste 2018. Toto rozhodnutie určite ovplyvnilo naše životy, ale rozhodne ho neľutujeme. Dalo nám možnosť rastu nielen v odbore, ale aj v iných sférach a medziľudských vzťahoch.

Nebáli ste sa začať podnikať s kamarátkou?

Naše priateľstvo trvá už viac ako dekádu, prežili sme spolu veľa zábavných, ale aj smutných chvíľ. Teší nás, že aj naši manželia si rozumejú a radi nám vo firme pomáhajú s realizáciou našich nápadov. Rozhodnutie odísť zo zamestnania a prísť o istý príjem napriek tomu, že sme mali na krku hypotéku, nebolo jednoduché. Hoci sme mali kontakty, vedomosti a prax, nevedeli sme, čo všetko rozbehnutie firmy obnáša. S podporou manželov, rodičov a kamarátov sme sa však predsa len vydali na neľahkú cestu podnikania.

Ako spomínate na začiatky podnikania? Boli podľa vašich predstáv?

Rozbeh a začiatky podnikania vôbec neboli ľahké ani podľa našich predstáv. Veľmi nám však pomohol Evkin manžel, ktorý mal skúsenosti s vlastnou firmou a trošku okresal naše naivné predstavy. Stál pri nás nielen pri vybavovaní povolení na úradoch, ale aj psychicky nám dodával silu. Naša Anemonka je však viac ako len podnikanie, spája totiž dve spriatelené rodiny, a to aj vďaka našim rodičom, ktorí nám poskytli potrebný finančný štart na rozbeh.

Postačovala vám finančná podpora od rodiny?

Sme hrdé, že sme z vlastných zdrojov vedeli kúpiť pozemok, upraviť terén, postaviť predajňu, zásobiť tovarom menšiu plochu predajne. Pri potrebe rozšírenia sortimentu sme však narazili na nedostatok finančných prostriedkov, a keďže išlo práve o jarnú sezónu, ktorá je v tomto segmente najsilnejšou, potrebovali sme financie. Málokoho napadne, že objednávky sa robia už v januári, keď kvetinárstvo ešte nemá potrebné tržby. Snažili sme sa obehnúť všetky banky, no žiadna nám ako začínajúcim podnikateľkám nebola schopná poskytnúť úver. Jedine v Slovenskej sporiteľni sme sa stretli s pozitívnou správou. Po niekoľkých stretnutiach s poradkyňou, s ktorou sme zreálnili plán nášho podnikania, sme úver získali. Vypracovanie plánov síce nebolo jednoduché, prinútilo nás však rozviesť náš podnikateľský zámer do detailov. Schválený úver bol pre nás v tom čase čosi ako vianočný darček. 

V čom vidíte výhody poskytovania úverov pre začínajúcich podnikateľov? Mnohí ľudia by možno aj chceli začať podnikať, ale mnohí sa boja podstúpiť isté riziko, respektíve k niečomu sa reálne zaviazať...

Úver určite odľahčil naše rodinné rozpočty, nemuseli sme investovať toľko vlastných financií. Náš podnikateľský plán bol podrobne rozpracovaný na niekoľko ďalších rokov, čo nám veľmi pomohlo s nakladaním s financiami. My sme do podnikania išli spoločne, takže na všetko sme dve. Vedeli sme jedna druhú potiahnuť a ísť si za svojím snom, i keď začiatky vôbec neboli jednoduché. Dôležité bolo, že sme sa nevzdali a bojovali. V tomto duchu pokračujeme aj naďalej, máme ešte kopec snov, ktoré by sme chceli v našej Anemonke zrealizovať. Aj keď na nás ešte určite čakajú rôzne prekážky, veríme, že spoločnými silami dokážeme naše plány naplniť.

Pôsobíte v Lúčnici nad Žitavou, malej obci približne 20 kilometrov od Nitry. Čo robíte pre to, aby ste prilákali zákazníkov? Predsa len, máte síce zrejme menšiu konkurenciu, ale zároveň aj menšiu klientelu...

Veľa našich zákazníkov je práve z okolitých obcí. Sú vďační, že nemusia cestovať do mesta. Sme malý obchodík, uprednostňujeme osobný prístup. Vytvárame si so zákazníkmi vzťahy, ktoré sú na úrovni priateľstiev. V rámci opatrení sme robili súťaž o vianočný stromček, tiež drobné reklamy v rozhlase a na sociálnych sieťach. Najlepšou reklamou je pre nás spokojný zákazník, ktorý nás odporučí ďalej. 

 

Čím sa vaše záhradníctvo líši od ostatných v okolí? Prečo by mali prísť návštevníci práve k vám?

S odstupom týchto dvoch rokov už môžeme povedať, že nás zákazníci vyhľadávajú sami. Často od nich počúvame, že tu nájdu nielen odborné poradenstvo, ale aj pozitívnu energiu. Veľakrát si sem chodia oddýchnuť, buď k nášmu jazierku, alebo len tak, na prechádzku. Odchádzajú spokojní a vždy s niečím, čím si urobia radosť, či už je to rastlina, alebo doplnky do záhrady. Samozrejme, veľmi nás to teší. Dáva to našej práci zmysel, hreje nás to pri srdci. Aj touto cestou by sme sa chceli poďakovať, že nás naši zákazníci podporovali aj v tých ťažkých koronových časoch, a dúfame, že budú aj naďalej. (úsmev) 

 

O aké kvety a produkty je najväčší záujem? Čo aktuálne najviac „letí“?

Čo sa týka rastlín, veľmi populárne sú trvalky, ale zákazníci vyhľadávajú už aj väčšie stromy, ktoré by im poskytli tieň a vytvorili súkromie. Z ostatných produktov sú to najmä prípravky na ochranu rastlín, náradie do záhrady a solárne svietidlá. 

Čo pre vás znamenajú kvety, rastliny, rozkvitnuté púčiky?

Emília: Pozitívnu energia, nový život. Je fascinujúce, ako z malého semienka vyrastie silná rastlina. Rada chodím do prírody, objímam stromy a rozprávam sa s rastlinami (úsmev).

Evka: Odmalička ma rodičia viedli k pestovaniu priesad, množeniu rastlín. Vyrastala som na dedine, kde si skoro všetko dopestujeme sami. Rastliny sú moja vášeň a radosť. 

Kvety a rastliny sú často nielen interiérovým doplnkom, ale zdobia aj kancelárie a zútulňujú prostredie. No nie každý sa o ne vie starať. Myslíte si, že sa to dá naučiť – aspoň do tej miery, aby prežili ďalší mesiac?

Určite áno. Dnes už sú na trhu rastliny, ktoré nevyžadujú veľkú starostlivosť. U nás zákazníkovi rady poradíme, ako sa má starať o rastlinu, ktorú si vybral. Vyhýbame sa spojeniu „bezúdržbové rastliny“, pretože to by museli byť umelé (úsmev). Medzi nenáročné kvety patrí zamiokulkas, zelenec chochlatý alebo u nás v predajni obľúbená palma chamaedorea.

Čo by ste poradili človeku, ktorý má svoj sen, víziu, nesplnenú túžbu, no bojí sa pokúsiť uskutočniť ich?

My máme v práci taký kalendár, na každý deň jeden citát. Vždy, keď prídeme ráno do práce a pretáčame ďalší list, snažím sa zobrať si niečo z toho citátu. Najviac ma inšpirovala táto myšlienka: „Všetky naše sny sa môžu splniť, ak máme snahu ich zrealizovať.“ Cesta za snom nie je jednoduchá, ale keď sa do toho naplno obujete, stojí to za ten všetok ten investovaný čas, financie aj energiu. Myslím si, že my ženy sme od prírody akčné a silnejšie. Aspoň ja som hrdá na to, že sme spoločnými silami dokázali dať nášmu snu reálne kontúry. 

Aké sú vaše ďalšie plány so záhradníctvom? 

Chceli by sme dokončiť terénne úpravy, dobudovať chodníky pre pohodlnejší nákup. Postupne by sme chceli prestrešiť priestory, kde máme substráty, aby sme ich ochránili pred počasím. Do budúcna plánujeme rozbehnúť e-shop.

Rozbiehate aj vy vlastný biznis a potrebujete ho dofinancovať? Prediskutujte váš biznis plán s našimi špecialistami pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky a zistite možnosti jeho financovania s našimi štartovacími úvermi.