Tibor Foti dáva smartfónom druhý život, chce ich predať milión
Rozbehol firmu predávajúcu repasované telefóny.

Roky zastupoval na slovenskom a českom trhu rôznych svetových výrobcov mobilných telefónov. Darilo sa mu, potom však dostal nápad a rozhodol sa vyskúšať vlastné podnikanie. Ostal pri smartfónoch – no nie nových, ale použitých.
Tibor Foti im dáva druhý život. Jeho firma Telcos nakupuje zrepasované telefóny, dôkladne otestuje ich funkčnosť a potom ich predáva. Dnes spolupracuje s väčšinou slovenských mobilných operátorov a jej tržby sa pohybujú v desaťtisícoch eur týždenne.
Zistil, že nemôže len posúvať krabice
O predaji repasovaných použitých telefónov sa Foti prvýkrát dopočul pred niekoľkými rokmi. „Tá myšlienka sa mi veľmi pozdávala. Robil som vtedy pre jednu distribučnú spoločnosť a tieto repasy sme začali predávať,“ hovorí.
Bol to v podstate jednoduchý biznis. V Dubaji nakúpili repasované telefóny a potom ich so ziskom predali. Malo to však háčik.
„Prichádzalo veľmi veľa reklamácií, do jedného roka od predaja sa to týkalo šestnástich až dvadsiatich percent telefónov,“ približuje Foti.
Pôvodná distribučná spoločnosť preto z biznisu vycúvala. „Ale ja som tomu stále veril. Videl som, že sa to dá robiť, sú tam slušné marže, je to ekologické, len treba popracovať na kvalite,“ vysvetľuje.
Ako sám hovorí, predtým len posúval krabice. Nakúpil, prebalil, nahodil maržu a predal. Rozhodol sa zmeniť prístup. „Mám z toho poučenie. Nemôže to byť len o posúvaní krabíc. Musíme sa do telefónu aj pozrieť a garantovať kvalitu. Zákazník musí mať istotu, že keď si telefón kúpi, tak sa mu nepokazí,“ vraví Foti.
Preto začal hovoriť s ľuďmi, s ktorými sa predtým nestretával – s technikmi. „Vôbec som nevedel, ako vyzerá servis a čo všetko je potrebné na opravu telefónu,“ priznáva.
Budete skokanom roka, vraveli mu
Toto obdobie trvalo asi pol roka a veľmi mu pomohlo pri nastavovaní nového biznis modelu. Zároveň hľadal dodávateľov a komunikoval s mobilnými operátormi o možnej spolupráci. Chýbal mu ešte posledný diel skladačky – financie na počiatočné investície.
Jeho projekt však zaujal Slovenskú sporiteľňu, ktorá ho podporila prostredníctvom Programu pre začínajúcich podnikateľov.
„Keď som im predstavil svoj biznis plán, povedali mi: Vy budete skokanom roka, čo sa týka tržieb. A ja som povedal, že áno. A aj sme boli,“ vraví Foti.


V decembri 2023 získal štartovací úver, ktorý použil na nákup výpočtovej techniky, softvéru, rôznych zariadení a náhradných dielov potrebných na spustenie podnikania.
„Som veľmi rád, že mi dôverovali. Ale bolo za tým veľa hodín strávených nad Excelom a biznis plánom,“ opisuje Foti.
Kľúčové bolo preňho získať objednávky od operátorov. A to sa mu podarilo. Na ich prefinancovanie dostal v priebehu roka 2024 niekoľko ďalších krátkodobých úverov v rámci Programu pre začínajúcich podnikateľov.
Potom už prešiel do rúk špecialistov, ktorí sa v Slovenskej sporiteľni starajú o väčších klientov. „Trvalo to asi pol roka. Po prvých dodávkach sme sa museli prehupnúť na iné oddelenie, lebo objednávky sú v desiatkach tisícov eur každý týždeň a napríklad v decembri sme urobili obrat takmer 600-tisíc,“ približuje.
Na telefóne spravia takmer 70 testov
Foti tvrdí, že ľudia sa kúpy repasovaných smartfónov nemusia obávať. Prechádzajú totiž dôkladnou kontrolou.
„Vymysleli sme vlastný diagnostický systém, na telefóne robíme takmer 70 testov a postupne pridávame ďalšie. O niektorých verejne hovoríme, niektoré sú naše firemné tajomstvo. Ak sa vyskytne nejaká chyba, telefón ide k nášmu technikovi,“ vysvetľuje.
Ponúkajú telefóny, ktoré majú najviac štyri roky a podľa stupňa kvality a zachovanosti spadajú do najvyššej kategórie A.
„Zariadenie nemôže byť príliš staré, aby bolo stále atraktívne pre zákazníkov, boli k nemu aktualizácie softvéru a náhradné diely. Pri repasoch je veľmi dôležitá aj kapacita batérie. Garantujeme, že naše telefóny majú minimálnu kapacitu batérie 80 percent a za sebou nie viac ako tisíc nabíjacích cyklov. Ak batérie nespĺňajú tieto parametre, vymieňame ich,“ vraví Foti.
Repasovaný telefón je o 30 až 40 percent lacnejší oproti jeho pôvodnej cene. Telcos ponúka ešte jednu zvláštnosť – na svoje smartfóny dáva dvojročnú záruku, hoci na použité zariadenia sa v Európe spravidla dáva záruka iba rok.
„Máme veľmi dobré ohlasy. Reklamovanosť všetkých našich telefónov, ktoré sme predali za rok 2024, bola pod dve percentá. Keďže sa rozprávame o použitých zariadeniach, myslím, že je to excelentný výsledok,“ pochvaľuje si Foti.
Chce predať milión telefónov
Telefóny od Telcosu dnes majú v ponuke takmer všetci slovenskí mobilní operátori, hoci spočiatku boli opatrní.
„Nejaký čas trvalo, kým sme ich presvedčili, že naozaj dbáme na kvalitu. Teraz nás už oslovujú sami,“ hovorí Foti, ktorého firma má momentálne jedenásť stálych zamestnancov a ďalších najíma, najmä študentov elektrotechnických škôl.
Dôležitým faktorom pri jeho podnikaní je ekológia. Použitý telefón neskončí niekde v šuplíku alebo na skládke, ale znova poslúži novému majiteľovi. Využívajú balenia z recyklovaného papiera a k smartfónom pridávajú napríklad biodegradovateľný nabíjací kábel.
Foti za sedem rokov v predchádzajúcich zamestnaniach predal skoro milión nových telefónov. „Niekedy premýšľam – preboha, to je strašne veľa elektroodpadu! Čo s ním bude? Povedal som si, že musím predať minimálne toľko repasovaných telefónov,“ vraví.
Verí, že sa mu to podarí. Má odvážne plány a svoj biznis chce rozšíriť aj na zahraničné trhy. „Náš cieľ je byť o päť rokov najväčším dodávateľom repasovaných zariadení v strednej a východnej Európe,“ naznačuje.
Rozbiehate aj vy vlastný biznis a potrebujete ho dofinancovať? Pripravte si biznis plán, prediskutujte ho s našimi špecialistami pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky a zistite možnosti jeho financovania s našimi štartovacími úvermi.