Slováci zo Space scAvengers chcú vyrobiť mravce, ktoré upracú vesmír
Na obežných dráhach je totiž množstvo nefunkčných satelitov, zvyškov rakiet, ktoré ich tam vynášajú, a iného odpadu. Navyše, na orbity putujú stále ďalšie a ďalšie satelity a pravidelne vznikajú riziká kolízií s tými starými.
Tomáš Balog a jeho kamaráti Marek Gebura a Michal Mlatiček zistili, že vesmírne agentúry a operátori satelitov majú veľký záujem o technológiu, ktorá by tento problém vyriešila. A rozhodli sa, že sa ju pokúsia vytvoriť.
Vesmíru sa predtým nevenovali
Balog a Gebura pracovali v startupe, kde sa venovali vývoju technológie na plazmové vŕtanie do hornín na využitie geotermálnej energie. V období pandémie hľadal Gebura globálny problém, ktorého riešeniu by sa mohli venovať. A našiel vesmírny odpad.
Pôvodne sa chceli zamerať na jeho recykláciu a ďalšie využitie. Ľudia z Európskej vesmírnej agentúry ich však naviedli iným smerom. „Povedali nám, že recyklácia je beh na dlhú trať, ale je akútny problém s odstraňovaním odpadu niekam bokom, kde nebude zavadzať,“ približuje Balog.
O dva mesiace neskôr, v marci 2021, už podávali prvý projekt pre Európsku vesmírnu agentúru. A uspeli.
Pritom predtým sa vesmíru nikdy priamo nevenovali. Balog je fyzik a Gebura materiálový inžinier.
„Najzásadnejšie bolo získať dostatok informácií, pochopiť komplexnosť problému. Stále je to pre nás trochu neznáme a zisťujeme nové veci, ale to pre nás nie je taký problém. Obaja sme prešli nejakým vývojom a chytiť novú oblasť a venovať sa jej je pre nás súčasť života. Taký ten vedecký prístup – keď vyskočí problém, hľadáme riešenie,“ hovorí Balog.
Namiesto kosačiek vymysleli agentov
Tretí člen partie Michal Mlatiček je softvérový developer. „Venuje sa oblasti, ktorej sa hovorí multiagentový systém. To znamená, že viacero malých, nazvime to robotov, vykonáva prácu za jedného veľkého,“ vysvetľuje Balog.
Mlatiček je jeho kamarátom z detstva a v období vzniku Space scAvengers boli susedmi. Bývali v radovej zástavbe v domoch s malými záhradkami a popri premýšľaní o kosačkách vymysleli spôsob, ako si poradiť s vesmírnym odpadom.
„Chceli sme urobiť malé automatické kosačky, ktoré by pokrývali plochu 50 m2, lebo na trhu boli len také od 300 m2 viac. Chceli sme to škálovať – ak by bol pozemok väčší, aj kosačiek by bolo viac. A napadlo nám, že takýto multiagentový systém by sme vedeli použiť aj na vesmírny projekt,“ približuje Balog.
„Na menší odpad pošleme jedného agenta, ktorý sa naň zachytí a urobí prácu. A keď je odpad väčší, pripoja sa naň naše malé satelity v takom počte, v akom bude potrebné. Takže by pracovali spolu ako napríklad mravce. Keď je omrvinka veľká, drží ju niekoľko mravcov a prenášajú ju spolu,“ dodáva.
Projekty Európskej vesmírnej agentúry sú totiž nastavené tak, že platby za ne chodia až po dokončení práce, resp. dosiahnutí míľnika. „Slovenská sporiteľňa nám poskytla preklenovacie úvery, ktoré sú naviazané na projekty Európskej vesmírnej agentúry. Čiže sme peniaze dostali dopredu a po ukončení míľnika ich budeme schopní vyplatiť. To nám umožnilo, že už nemusíme na projekte pracovať popri iných zamestnaniach,“ pochvaľuje si Balog.
Agentov chcú vyslať o päť rokov
Space scAvengers spolupracuje na vývoji aj so Slovenskou akadémiou vied a Prvou zváračskou. „Riešime pripájací mechanizmus našich agentov na daný objekt. Nemôže ísť o nejaké ľahučké prichytenie napríklad robotickou rukou, lebo by hrozil nesprávny pohyb alebo ulomenie. Musia sa pripojiť pevne, keďže ich má byť viac,“ vysvetľuje Balog.
Popri tom sa venujú vývoju simulátora a kontrolného a navigačného systému, ktorý zabezpečí správne fungovanie „agentov“ vo vesmíre. Tento systém sa nemusí využívať len na odstraňovanie odpadu, ale napríklad aj na zosieťovanie viacerých funkčných satelitov, ktoré môžu spolupracovať. „Má o to záujem ESA i operátori satelitov,“ vraví Balog.
„Dúfame, že simulačný softvér budeme mať do roka, mal by byť naším prvým produktom aj na predaj,“ naznačí.
Vyrobenie skutočného zariadenia, ktoré dokáže narábať s vesmírnym odpadom, odhaduje na päť rokov. „Dúfame, že dovtedy dokážeme vyvinúť prototypy reálnej technológie a vyskúšať ich v reálnych podmienkach. To znamená, že budeme mať niekde na orbite dvoch – troch agentov, ktorí sa budú snažiť splniť konkrétnu misiu,“ dodáva Balog.
Rozbiehate aj vy vlastný biznis a potrebujete ho dofinancovať? Pripravte si biznis plán, prediskutujte ho s našimi špecialistami pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky a zistite možnosti jeho financovania s našimi štartovacími úvermi.