Sladké MišMaš: Museli sme spočítať, či si môžeme dovoliť prebrať zabehnutú kaviareň

Už počas vysokej školy ste pracovali ako prevádzkarka viacerých podnikov, váš manžel mal skúsenosti z gastro priemyslu. Kedy vo vás dozrela myšlienka, že by ste chceli mať spolu niečo vlastné?

Podľa mňa takáto myšlienka drieme v každom, kto verí vo svoje schopnosti. Vo mne sa prebudila v momente, keď som zistila, že všetka vyprodukovaná energia, ktorú denne v práci míňam, je pre niekoho iného. A vo chvíľach, keď tej minutej energie bolo priveľa, sme s manželom po večeroch popri čerpaní nových síl, hľadali spôsoby, ako svoje schopnosti využívať v prospech nás a nie niekoho tretieho.

V máji ste skončili vysokú školu, po ktorej ste šli na materskú dovolenku s dcérkou Paťkou. Napadlo vám niekedy, že práve v tomto období príde to, o čom ste snívali? Alebo mali ste plán „len“ sa venovať dieťaťu?

Materskú dovolenku som začala čerpať už začiatkom roka. Pôvodne to mal byť priestor na zaslúžený oddych po pracovnom aj študentskom vypätí, no bola to hlavne naháňačka. Jednak v dopisovaní diplomovej práce, taktiež v učení sa na štátne skúšky, a nakoniec, keď sme si mysleli, že všetko vychádza tak akurát, sa k tomu pridalo naše MišMaš. Nebol to plán, bola to nečakaná príležitosť.

A aj keď to bolo hektické, nevymenila by som tie prebdené noci za oddych. Na ten ešte bude dostatok času pri kávičke v našom podniku.

Čiže ponuka odkúpiť už zabehnutú prevádzku prišla v tom najneočakávanejšom čase?

Presne tak. S manželom sme o niečom takom uvažovali už predtým, ale inokedy a inak. Keďže sme v predchádzajúcom období nenašli nič, čo by nám ako podnikateľská príležitosť vyhovovalo, začali sme sa sústreďovať viac na seba, na rodinu a naše zázemie. Bola som práve vyvalená v obývačke s bruchom ako sud, keď mi zazvonil mobil a prvýkrát sme dostali informáciu o tom, že Mlsná Emma v Pezinku bude pravdepodobne na odstúpenie. Nebola to ponuka, len nezáväzná informácia. A chrobák do hlavy.

Na jednej strane to musela byť radosť, na druhej strane ste mali kúpený nový byt a malú dcérku… Bolo ťažké rozhodnúť sa, či do toho ísť alebo nie?

Kiežby to bolo len o rozhodnutí. Odpoveď na otázku, či chceme, bola jasná. Horšie bolo spočítať, či si to v tej chvíli môžeme dovoliť.

Bez financií sa nedá podnikať a vám v tom čase chýbali na odkúpenie prevádzky financie. Ako ste sa dostali k Slovenskej sporiteľni?

Jedinou možnosťou bol pre nás úver. Nech sme počítali akokoľvek, bez toho, aby sme sa v osobnom živote niečoho vzdali, by to nešlo. Kým manžel ako skúsený ekonóm prepočítaval všetky naše možné finančné stratégie a možnosti, ja som na internete objavila, že Slovenská sporiteľňa má aj program na podporu začínajúcich podnikateľov a podnikateliek. Akoby presne vedeli, čo potrebujeme. Bola už noc, tak som si v prehliadači otvorila ich formulár, vyplnila pár políčok a nechala si to na ďalší deň. Deň na to, ešte ani nebol obed, mi volali z banky, či s tým chcem pomôcť. (Smiech)

Ako dlho trval celý proces od prvého oslovenia Slovenskej sporiteľne až po finálnu realizáciu?

Od prvého formulára cez vypracovanie biznis plánu, cashflow analýzy až po finálnu zmluvu, to boli náročné týždne. Pre mňa, ktorá sa vo financiách nevyzná až tak ako môj muž, to bola kopa nových pojmov.

Celým procesom nás našťastie s istotou sprevádzala Adriana Rakúsová, ktorá sa stará o začínajúcich podnikateľov a podnikateľky v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Ako čerství rodičia sme s ňou dokonca mohli absolvovať online rozhovor popri uspávaní nášho bábätka. Pochopili sme dôležitosť dôkladne si naštudovať čísla prevádzky, ktorú sme šli odkúpiť, aby sme vedeli, či sa jej darilo v minulosti a či to vychádza ekonomicky. Vypýtali sme si od pôvodných majiteľov návrh zmluvy o jej odkúpení.

Samozrejme, ďalším krokom bolo uistiť sa, či môžeme zostať v priestoroch, v ktorých sídli prevádzka, a podmienky nájmu sme našli v návrhu nájomnej zmluvy priamo od prenajímateľov. Sú to veci, ktoré banka potrebuje k posúdenie žiadosti o úveru, ale vďaka tomu, sme vždy vedeli, aké ďalšie kroky náš čakajú, keď chceme prevziať čokoládovňu a kaviareň a nekupovať mačku vo vreci.

Vďaka Adrianiným promptným reakciám sa nám podarilo úspešne absolvovať proces zmeny vlastníctva, podať žiadosť o úver a mohli sme pokračovať vo vedení dobre zabehnutej prevádzky.