Sladké MišMaš: Museli sme spočítať, či si môžeme dovoliť prebrať zabehnutú kaviareň

Splniť si sen o vlastnej prevádzke je náročné, no nie nemožné. Presvedčila sa o tom aj Michaela Čermáková s manželom, ktorým sa v čase, keď to najmenej čakali, podarilo prevziať zabehnutú čokoládovňu a kaviareň v Pezinku. Mlsnú Emmu premenovali na svoje Sladké MišMaš, ale čo najviac zachovali ducha a atmosféru, ktorú tam pôvodní majitelia budovali 10 rokov. Nebyť pomoci Slovenskej sporiteľne, ich sen by sa rozplynul.

V rozhovore pre portál Akčné ženy Michaela Čermáková prezradila:

  • ktoré kroky predchádzali k preberaniu zabehnutej čokoládovne a kaviarne v Pezinku,
  • čo všetko okrem kávy a čokolády v podniku nájdete,
  • ako sa dostali k programu Slovenskej sporiteľne na podporu začínajúcich podnikateľov a podnikateliek a kto ich celým procesom sprevádzal.

Už počas vysokej školy ste pracovali ako prevádzkarka viacerých podnikov, váš manžel mal skúsenosti z gastro priemyslu. Kedy vo vás dozrela myšlienka, že by ste chceli mať spolu niečo vlastné?

Podľa mňa takáto myšlienka drieme v každom, kto verí vo svoje schopnosti. Vo mne sa prebudila v momente, keď som zistila, že všetka vyprodukovaná energia, ktorú denne v práci míňam, je pre niekoho iného. A vo chvíľach, keď tej minutej energie bolo priveľa, sme s manželom po večeroch popri čerpaní nových síl, hľadali spôsoby, ako svoje schopnosti využívať v prospech nás a nie niekoho tretieho.

V máji ste skončili vysokú školu, po ktorej ste šli na materskú dovolenku s dcérkou Paťkou. Napadlo vám niekedy, že práve v tomto období príde to, o čom ste snívali? Alebo mali ste plán „len“ sa venovať dieťaťu?

Materskú dovolenku som začala čerpať už začiatkom roka. Pôvodne to mal byť priestor na zaslúžený oddych po pracovnom aj študentskom vypätí, no bola to hlavne naháňačka. Jednak v dopisovaní diplomovej práce, taktiež v učení sa na štátne skúšky, a nakoniec, keď sme si mysleli, že všetko vychádza tak akurát, sa k tomu pridalo naše MišMaš. Nebol to plán, bola to nečakaná príležitosť.

A aj keď to bolo hektické, nevymenila by som tie prebdené noci za oddych. Na ten ešte bude dostatok času pri kávičke v našom podniku.

Čiže ponuka odkúpiť už zabehnutú prevádzku prišla v tom najneočakávanejšom čase?

Presne tak. S manželom sme o niečom takom uvažovali už predtým, ale inokedy a inak. Keďže sme v predchádzajúcom období nenašli nič, čo by nám ako podnikateľská príležitosť vyhovovalo, začali sme sa sústreďovať viac na seba, na rodinu a naše zázemie. Bola som práve vyvalená v obývačke s bruchom ako sud, keď mi zazvonil mobil a prvýkrát sme dostali informáciu o tom, že Mlsná Emma v Pezinku bude pravdepodobne na odstúpenie. Nebola to ponuka, len nezáväzná informácia. A chrobák do hlavy.

Na rozhodovanie ste mali relatívne krátky čas, bol to jeden mesiac. Nebáli ste sa, či v tom nebude nejaký háčik, že je potrebné sa tak rýchlo rozhodnúť? Ako ste sa uistili, že nekupujete mačku vo vreci?

Jasné, že sme sa báli. Najskôr sme sa báli, že si nás majitelia nevyberú. Potom sme sa báli, že na to nebudeme mať dostatok prostriedkov a v neposlednom rade sme sa báli, ako to popri čerstvých rodičovských povinnostiach zvládneme. Podnik sme poznali už predtým, vedeli sme, že je obľúbený, ale predsa len, neodídu zákazníci spolu s bývalými majiteľmi?

Odpovede na mnohé otázky sme nepoznali. Čo sme ale vedeli, bolo, že chceme robiť veci s rovnakou láskou a rovnako dobre ako pôvodní majitelia. Strávili sme preto v prevádzke ešte pred definitívnym rozhodnutím zopár dní, pozorovali sme zákazníkov, pozorovali sme zamestnancov, zoznamovali sme sa s prostredím a požiadavkami ľudí.

Všetko sme si poriadne odpozorovali a zároveň, keď sme bližšie spoznali majiteľov, nemali sme najmenšie pochybnosti. Sú to srdeční a usilovní ľudia, ktorí do nás vložili vieru, že keď nám prevádzku prenechajú, zachováme v nej ducha a atmosféru, ktorú tam budovali 10 rokov.

Na jednej strane to musela byť radosť, na druhej strane ste mali kúpený nový byt a malú dcérku… Bolo ťažké rozhodnúť sa, či do toho ísť alebo nie?

Kiežby to bolo len o rozhodnutí. Odpoveď na otázku, či chceme, bola jasná. Horšie bolo spočítať, či si to v tej chvíli môžeme dovoliť.

Bez financií sa nedá podnikať a vám v tom čase chýbali na odkúpenie prevádzky financie. Ako ste sa dostali k Slovenskej sporiteľni?

Jedinou možnosťou bol pre nás úver. Nech sme počítali akokoľvek, bez toho, aby sme sa v osobnom živote niečoho vzdali, by to nešlo. Kým manžel ako skúsený ekonóm prepočítaval všetky naše možné finančné stratégie a možnosti, ja som na internete objavila, že Slovenská sporiteľňa má aj program na podporu začínajúcich podnikateľov a podnikateliek. Akoby presne vedeli, čo potrebujeme. Bola už noc, tak som si v prehliadači otvorila ich formulár, vyplnila pár políčok a nechala si to na ďalší deň. Deň na to, ešte ani nebol obed, mi volali z banky, či s tým chcem pomôcť. (Smiech)

Ako dlho trval celý proces od prvého oslovenia Slovenskej sporiteľne až po finálnu realizáciu?

Od prvého formulára cez vypracovanie biznis plánu, cashflow analýzy až po finálnu zmluvu, to boli náročné týždne. Pre mňa, ktorá sa vo financiách nevyzná až tak ako môj muž, to bola kopa nových pojmov.

Celým procesom nás našťastie s istotou sprevádzala Adriana Rakúsová, ktorá sa stará o začínajúcich podnikateľov a podnikateľky v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Ako čerství rodičia sme s ňou dokonca mohli absolvovať online rozhovor popri uspávaní nášho bábätka. Pochopili sme dôležitosť dôkladne si naštudovať čísla prevádzky, ktorú sme šli odkúpiť, aby sme vedeli, či sa jej darilo v minulosti a či to vychádza ekonomicky. Vypýtali sme si od pôvodných majiteľov návrh zmluvy o jej odkúpení.

Samozrejme, ďalším krokom bolo uistiť sa, či môžeme zostať v priestoroch, v ktorých sídli prevádzka, a podmienky nájmu sme našli v návrhu nájomnej zmluvy priamo od prenajímateľov. Sú to veci, ktoré banka potrebuje k posúdenie žiadosti o úveru, ale vďaka tomu, sme vždy vedeli, aké ďalšie kroky náš čakajú, keď chceme prevziať čokoládovňu a kaviareň a nekupovať mačku vo vreci.

Vďaka Adrianiným promptným reakciám sa nám podarilo úspešne absolvovať proces zmeny vlastníctva, podať žiadosť o úver a mohli sme pokračovať vo vedení dobre zabehnutej prevádzky.

Váš podnik je v Pezinku veľmi vyhľadávaný a obľúbený. Čo je magnetom, ktorý podľa vás priťahuje ľudí?

Úprimne musím povedať, že Mlsná Emma bola veľmi obľúbená a vyhľadávaná. A takisto stále je. Množstvo zákazníkov k nám chodí v domnení, že prišli do iného podniku. Ale práve tým, že sme sa pokúsili zachovať všetko to, na čo boli zvyknutí, znovu sa vracajú aj do MišMašu.

Samozrejme, nešlo to úplne bez zmien a verní zákazníci to vidia, ale ocenia aj to, ako sme sa k vedeniu týchto priestorov postavili. Že káva, ktorú pijú, je stále rovnako dobrá, a čokoláda, ktorú si u nás môžu vychutnať, je stále rovnako poctivá. Všetky postupy a receptúry, celé know-how nám totiž bývalí majitelia odovzdali a my sa ho snažíme držať čo najpevnejšie.

Predchádzajúci majitelia boli výhradným dovozcom kvalitnej rakúskej čokolády Zotter. Plánujete tento trend zachovať alebo ponúkať aj kvalitnú slovenskú čokoládu?

Čokolády Zotter sú organické a fair-trade, vizuálne zaujímavé a veľmi chutné. Ale to hlavné, čo nás udržalo pri ich predaji, je, že nie sú na každom pulte. Kúpiť si nejakú čokoládu chodia ľudia do potravín, ale kúpiť si Zotter čokoládu chodia ľudia práve k nám.

Vaša kaviareň/čokoládovňa nie je len o káve a čokoláde, ale tiež o umení, nakoľko priestor slúži aj ako galéria, artshop a predaj handmade výrobkov. Je výber umelcov a predajcov vo vašej réžii?

Sladké MišMaš je o všetkom, čo vám zlepší náladu. Či už je to dobrá káva, niečo sladké pod zub, voňavá sviečka alebo kúsok umenia. Fungujeme okrem kaviarne aj ako spomínaný artshop a galéria. Obrazy na našich stenách sú aktuálne väčšinou od lokálnych autorov. Okrem toho, že máme v hlavnej miestnosti výstavu obrazov miestnej základnej umeleckej školy visia u nás aj obrazy zvierat jednej miestnej grafičky. Priestor dávame komukoľvek, kto nás svojím umením osloví, bez ohľadu na to, či maľuje profesionálne alebo len ako hobby.

Zmenili ste niečo oproti pôvodnému konceptu?

Najvýraznejšou zmenou je artshop, ktorý predtým zaberal celú miestnosť. Dnes sme ponuku trochu okresali, vybrané handmade výrobky, doplnky, sviečky a keramiku sme umiestnili na regály na dvoch stenách a vytvorili v krásnom priestore artshopu ďalšie možnosti na sedenie. Jeho steny, rovnako ako steny všetkých ostatných miestností, však stále lemujú krásne obrazy umelcov rôznych žánrov. Zakaždým, keď je dopyt po niečom, na čo boli ľudia v artshope zvyknutí a už to nemáme, snažíme sa nájsť spôsob, ako im to opäť dopriať.  

Čo by ste zákazníkom odporúčali ochutnať, ak navštívia Sladké MišMaš v Pezinku? Čo by nemali vynechať?

Pre milovníkov kávy je to rozhodne niektorá z našich výberových káv. Tie máme z malej rodinnej pražiarne v Kostolnej pri Dunaji. Pre mlsné jazýčky je to určite horúca čokoláda – od bielej cez mliečnu až po extra tmavú. Každému chutí niečo iné, ale verím, že všetci si u nás nájdu to svoje.

Rozbiehate aj vy vlastný biznis a potrebujete ho dofinancovať? Prediskutujte váš biznis plán s našimi špecialistami pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky a zistite možnosti jeho financovania s našimi štartovacími úvermi.