Sladké hobby sa zmenilo na podnikanie

Tomáš Spišák mal spolu s priateľkou sladké hobby – piekli torty. Pre známych, pre rodinu. Napokon, robilo to tak mnoho žien v ich okolí. A práve tie ich trochu vystrašili. Tomáš videl, ako sa za roky nikam neposúvajú, a to nechcel. Z koníčku sa preto rozhodol urobiť si seriózne podnikanie a nazval ho príznačne – Sladké hobby.

Tomášovi s priateľkou išli veci aj napriek okolnostiam viac-menej podľa plánu. „Síce pomalšie a vybavovanie a dodanie niektorých vecí trvali dlhšie, ale nakoniec sa všetko podarilo,“ dodáva s tým, že od začiatku vedeli, čo chcú robiť. „Oficiálny biznis plán sme si síce nevytvorili, ale vedeli sme, aké máme krátkodobé a dlhodobé ciele, na akú skupinu zákazníkov sa chceme zamerať a akým smerom chceme ísť. A samozrejmosťou je približný odhad cash-flow. Ten musí byť pri každom podnikaní. Musíte vedieť, či to finančne zvládnete.“

Testujú na rodine

Sortiment Sladkého hobby sa medzičasom rozrástol a dnes sa zameriavajú najmä na makrónky. „Tie boli pre nás tvrdým orieškom, ale zvládli sme to. Rodine a kamarátom sa naše sladké výtvory páčili a čo je hlavné - aj chutili,“ vysvetľuje Tomáš spôsob, ako si testujú trh. Najmä na rodine a známych.

„Myslíme si, že spočiatku to naše rodiny nebrali úplne vážne,“ usmieva sa. „Vedeli, že nás pečenie baví, ochutnávali všetko, čo sme im napiekli, a boli takpovediac ,pokusné králiky'. Ale keď sme našli vhodný priestor a podpísali všetky potrebné papiere, vtedy si naozaj uvedomili, že to myslíme skutočne vážne. Podporujú nás vo všetkom a sú to zároveň aj naši kritici. Ak im niečo nechutí, tak to vylepšíme, až kým nie sme všetci spokojní. Veď ako sa hovorí, sto ľudí sto chutí.“ 

Potrebujete pomôcť s rozbehom vášho výnimočného projektu? Zapojte sa do Programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky od Slovenskej sporiteľne, objavte možnosti financovania a začnite sa živiť tým, čo milujete.