Mobilné bývanie plní ľuďom sny o vlastnom dome či kancelárii

„Prišiel s tým môj brat Lukáš, ktorý si rád kreslí a vymýšľa rôzne alternatívne bývania,“ začína rozprávanie o počiatkoch firmy Kodima Marko Hutník. „Lukáš dostal nápad, či nezačať robiť mobilné domy, ale nie z lodných kontajnerov, ako to mnohí robia, to je už trochu prežitok. Lodné kontajnery sú limitované rozmermi, a ich konštrukcia tiež spôsobuje, že v nich vznikajú tepelné mosty – v zime chladia a v lete fungujú ako radiátor. My sme chceli mobilné domy, kde sú tieto veci vyriešené. V tom čase, viac ľudí v našom okolí hovorilo, že by chceli nejakú menšiu mobilnú kanceláriu, aj my sme po takej túžili. Mali sme preto pocit, že je v okolí o niečo také záujem.“

S rovnakou motiváciou pristupovali aj k vytvoreniu vizuálnej podoby „tiny housov“. Vedeli, aké dôležité je, aby ich výtvory dobre vyzerali nielen v realite, ale aj na sociálnych sieťach. Ak chceli konkurovať svetovej ponuke, nemohli robiť kompromisy. Preto si prezreli stovky fotografií mobilných domov z celého sveta a rozprávali sa, prečo sú pekné, čo na nich funguje a čo nie. Robili si náčrty, prekresľovali ich a napokon prišli s vlastnými konceptmi.

„Medzitým sa nám podarilo nájsť aj dodávateľa vysokokvalitných sendvičových panelov, ktoré boli navyše samonosné, takže sme mohli ísť do toho,“ spomína Marko. Firma Kodima začala dýchať.