Marián Bizub z Tricklandie: Ak treba spraviť krok navyše, tak ho spravte

Návšteva Vysokých Tatier v upršanom počasí dnes už nemusí byť tragédiou, a to aj vďaka zhmotnenému snu Mariána Bizuba. Známa trick-artová galéria Tricklandia, digitálna galéria a kaviareň Poliankovo v Tatranskej Polianke či galéria Dobrá Hračka v Tatranskej Lomnici patria pre mnoho detí aj dospelých na zoznam miest, ktoré treba navštíviť na východnom Slovensku.


S Mariánom Bizubom sa rozprávala Kristína Majerová z redakcie Akčné ženy o tom:

  • ako využívajú virtuálnu realitu,
  • či pre infláciu zvýšili ceny vstupného,
  • akú pomoc im prostredníctvom úveru poskytla Slovenská sporiteľňa.

Ako dlho už fungujete?

Tricklandiu sme otvorili 20. mája 2016. Celý rok predtým sme už pripravovali jednotlivé expozície, takže ako firma fungujeme ešte o rok dlhšie. 

Kde čerpáte inšpirácie na novinky a neustále zlepšenia?

S rodinou často cestujem. Vyhľadávame zaujímavé miesta, kde sa dá načerpať inšpirácia, ale zdrojom je aj internet. Ďalšie nápady a hlavne ich zaujímavé spracovanie prináša môj kolega Marián Aštáry.

Pri existujúcich projektoch sa vždy zamýšľame, ako ich ešte vylepšiť alebo zmeniť. Snažíme sa k nám prilákať nielen nových zákazníkov, ale aj tých, ktorí už u nás boli. Ak by sme im neponúkli niečo nové, zrejme by znova neprišli.

Počas covidového obdobia sme nútenú prestávku využili na rekonštrukciu pivničných priestorov, v ktorých sme pripravili expozíciu COMICS. Tá bola celá čierno-biela, pretože sme ju chceli odlíšiť od rozprávkovo farebnej Tricklandie. No nestačilo nám to, chceli sme tie maľby ešte nejako oživiť. Začali sme experimentovať s UV svetlom a do existujúcich malieb sme priniesli ďalšie farby, viditeľné iba pod UV osvetlením. Takže po čierno-bielej výstave prišiel UV-art, ktorý všetko oživil. Niečo podobné sme priniesli ešte v roku 2020, ale tam išlo o dvojitú expozíciu, kde sme sa hrali s červeným a modrým osvetlením, takže niečo podobné sme si už vyskúšali.

V ďalšej vašej Galérii Poliankovo sa človek dostane na neprebádané miesta. Deje sa to sprostredkovane, vďaka slovenskému dokumentaristovi Pavlovi Barabášovi, ktorý s vami spolupracuje od začiatku. Aké neprebádané miesta sa ešte chystáte návštevníkom predstaviť?

Pomocou virtuálnej reality sa nám podarilo napríklad ukázať neprístupné časti jaskyne Domica. Medzi posledné novinky patrí aj prehliadka vybraných miest v Tatrách, viete sa napríklad pozrieť do okolia Téryho chaty, na Kôprovský štít i na ďalšie miesta. V Poliankove bolo veľkou výzvou nájsť spôsob, ako zaujať aj najmenšieho diváka, preto sme posledný rok pracovali hlavne na tom a verím, že sa nám to podarilo.

Nikto nepopiera, že za vybudovaním takýchto atrakcií je veľa úsilia aj finančných prostriedkov, no vstupné nie je úplne lacné – najmä pre obyčajného Slováka s dvomi či tromi deťmi. Odrazilo sa aktuálne zvyšovanie cien aj na vstupnom?

Čaká nás zdražovanie energií. Elektrina už išla hore a od januára 2023 počítame s dvojnásobnými cenami plynu. Vstupné sme upravili, ale všade sme sa pokúsili ponúknuť aj niečo navyše. Plochu Tricklandie sme za posledný rok dvojnásobne zväčšili – z 500 m2 sme narástli na 1000 m2, pridali sme celé jedno podlažie.

V Poliankove sa nám tiež mierne zväčšila výstavná plocha, pribudli veci ako interaktívna podlaha, doplnili sme exponáty, vymenili sme niekde aj projekčnú techniku za kvalitnejšiu. V Dobrej Hračke sme tiež doplnili nové hračky a rozšírili napríklad aj ponuku kávy pre rodičov.

Poskytujete niektorým znevýhodneným skupinám aj vstup zadarmo?

Pri otvorení Tricklandie v roku 2016 sme po sezóne rozposlali pozvánky skupinám s ponukou vstupu zadarmo. Priebežne takéto prosby dostávame a veľakrát aj vyhovieme. V rezervačnom systéme u nás nájdete asi 40-krát poznámku detský domov, pričom tieto skupiny sme pustili zadarmo alebo za symbolickú cenu. Bolo to tak však určite aj viackrát.

Dnes ste tam, kde ste, aj vďaka tomu, že vás v pravej chvíli úverom podporila Slovenská sporiteľňa. Zjavne videli potenciál skvelej myšlienky.

Slovenská sporiteľňa nás podporila úverom už viackrát. Po vyše roku po otvorení Tricklandie sme sa pustili do druhého projektu Poliankovo, kde nám Slovenská sporiteľňa požičala financie na kúpu budovy pre túto galériu. Medzitým sme sa pustili aj do projektu Dobrá Hračka, pretože sa nám v ďalšej lokalite vyskytla super príležitosť s dobrým priestorom, len to celé bolo nutné zrekonštruovať a postaviť. Od kúpy budovy trvalo dva roky, kým sa nám podarilo odkúpiť ešte pozemok pod budovou, ktorý patril Slovenskej republike a spravovali ho Štátne lesy. Na to sme potrebovali znova úver. Rekonštrukciu a vybavenie pre Poliankovo a Dobrú Hračku sme realizovali z vlastných zdrojov.

No a potom v roku 2019 sme sa zrazu ocitli pred situáciou, že budova, v ktorej sme mali Tricklandiu a boli sme v podnájme, bola na predaj. Ak sme nechceli odísť a skončiť, museli sme ju odkúpiť. Peniaze sme v tom čase na účte už nemali žiadne, pretože sme nedávno kúpili inú budovu, realizovali sme rekonštrukciu a zariaďovali sme dve galérie. Bolo potrebné rozhodnúť sa zo štvrtka do pondelka, pretože o budovu mal záujem niekto iný, a len na poslednú chvíľu sa majitelia rozhodli osloviť aj nás. Išiel som do banky, že sa idem aspoň opýtať, či by to bolo riešiteľné, no dával som tomu veľmi malú šancu.

V banke sme sa pozreli spolu na naše predchádzajúce výsledky a plány do budúcna. Výsledkom bolo, že banka uverila nášmu projektu a požičala nám znova. Majiteľom som potvrdil náš záujem a úver sme vybavili v priebehu pár dní. Menšiu časť sme museli doložiť aj z vlastných zdrojov – v tomto prípade nám pomohli rodičia a dobrí kamaráti.

Potom prišiel covid. Mali sme odložené splátky úverov o deväť mesiacov, ale ďalej sa to už predlžovať nedalo, a vtedy nám Slovenská sporiteľňa znova poskytla úver na prekonanie covidového obdobia.

Odporúčali by ste začínajúcim podnikateľom využiť možnosť úverových prostriedkov pri rozbiehaní podnikania?

Je dobré mať na začiatku aj nejaký vlastný kapitál, ale v mnohých prípadoch nie je rozbehnutie alebo rozširovanie prevádzok bez úverových prostriedkov ani veľmi možné. Ak vám banka úver dá, tak už máte aspoň počiatočnú kontrolu a indíciu, že idete správnym smerom a že by to malo fungovať. Prinúti vás to spraviť si plán, prieskum trhu, všetko niekoľkokrát z každej strany prepočítať, vyhodnotiť riziká, naprojektovať tržby aj náklady.

Aké rady by ste dali začínajúcim podnikateľom?  

V prvom rade treba byť triezvo odvážny a ísť si za svojím cieľom. Ak treba spraviť krok navyše, tak ho spravte. Ak si robíte podnikateľský plán, nestačí len optimistický scenár, treba vidieť aj ten pesimistický. Dôležité je, s kým sa do podnikania pustíte. Najlepšie je obklopiť sa šikovnými ľuďmi tak, ako som to spravil aj ja. S kolegom sa podľa mňa super dopĺňame.

A čoho by sa mali vyvarovať?

Treba si naložiť na plecia toľko, koľko unesiete. S kolegom máme ešte plno nápadov, len teraz na to ideme opatrne, lebo situácia vo svete, ktorá ovplyvňuje aj nás, je nesmierne zložitá.

Netreba však zaspať na vavrínoch. Konkurencia nespí, a ak sme niečo vybudovali, postupne musíme veci zlepšovať. Treba mať víziu. My sme napríklad covid krízu využili na rozšírenie Tricklandie a výmenu a doplnenie exponátov.

Rozbiehate aj vy vlastný biznis a potrebujete ho dofinancovať? Prediskutujte váš biznis plán s našimi špecialistami pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky a zistite možnosti jeho financovania s našimi štartovacími úvermi.