Lekárnik Patrik Jakabčin: Kde iní videli problémy, on našiel príležitosť

Existujúce podmienky na prvý pohľad nepôsobili vhodne na rozbehnutie podnikania. Chudobný región, obec s prevahou rómskeho obyvateľstva a v nej zanedbaná lekáreň, do ktorej sa desaťročia neinvestovalo. Lekárničke, ktorá prevádzku v Jasove neďaleko Košíc dlho viedla, už vek a zdravotný stav nedovoľovali pokračovať. Keď hľadali nástupcu, nik nemal záujem. Okrem jedného. Tam, kde iní videli problémy, Patrik Jakabčin objavil príležitosť.

Keď prišla ponuka z Jasova, bol práve na rodičovskej dovolenke. „Lekáreň bola v katastrofálnom stave, rozbitý priestor, zanedbaný mobiliár z 19. storočia,“ opisuje.

Prvý dojem ho však neodradil. „Mám výhodu, že keď vojdem do priestoru, vidím, čo tam môže byť, nie to, čo tam je. Hoci to bolo horšie ako zlé, naplnila ma túžba niečo spraviť. Vždy som chcel lekáreň, kam ľudia budú chodiť len po nevyhnutné veci,“ približuje.

Pôvodný lekárenský nábytok bol síce v zlom stave, ale páčil sa mu a rozhodol sa vrátiť mu lesk. „Podarilo sa nám ho zachrániť a je nádherný. Vyhrali sa na ňom štyria stolári,“ hovorí Patrik.

Nový nábytok je len v jednej časti, čo bola podmienka franšízy, aj ten je však ladený tak, aby nenarušoval pôvodný ráz lekárne.

Rekonštrukcia stála viac, ako keby do celého priestoru nakúpil úplne nový nábytok. „Ale neľutujem, že sme to opravili. Je to lekáreň z iného sveta,“ tvrdí.

Do rekonštrukcie a otvorenia lekárne investoval rodinné úspory, od začiatku však predpokladal, že to nepostačí a bude potrebovať úver na dofinancovanie prvotného nákupu liekov. „Treba nakúpiť základný sklad, aby ste mali čo expedovať ľuďom. Keď nemáte históriu, nikto vám nič nedá. Ten prvý vklad musíte hneď zaplatiť,“ naznačuje.

Preto oslovil rôzne banky a zistil, že Slovenská sporiteľňa má program na podporu začínajúcich podnikateľov.

„Začali sme komunikovať skôr, ako som získal priestory v Jasove. V hre boli rôzne možnosti. Nevedel som, koľko bude stáť prestavba. Nakoniec som ju vykryl z vlastných zdrojov a dohodli sme sa, že biznis case postavíme na dofinancovaní liekov. Do júna sme vyladili projekt a v banke mi schválili úver,“ rekapituluje Patrik Jakabčin.

Keďže prestavba a získavanie povolení sa natiahli, úver napokon čerpal až o pol roka – v poslednej chvíli, ako to bolo možné. „Bola to najrozumnejšia vec, čo som urobil. Slovenská sporiteľňa mi za výhodnejších podmienok dala štartovací úver, ktorým som dofinancoval to najnutnejšie na roztočenie kolesa, teda nákup liekov,“ hovorí Patrik.

Pri vylaďovaní projektu a nastavení jeho financovania ťažil z predchádzajúcich skúseností. „Nie je to moja prvá lekáreň, v minulosti som to robil na zákazky pre iných, takže som mal jasnú predstavu, čo idem robiť,“ dodáva.

Lieky proti bolesti a tehotenské testy

Okrem samotného spustenia lekárne bolo pre Patrika výzvou aj to, ako bude všetko fungovať v prevažne rómskom prostredí. Obavy sa však rýchlo rozplynuli. „Čo sa týka ľudskosti, je to asi najlepšia práca, akú som v živote robil,“ vraví.

Opátstvo zamestnáva Rómov napríklad aj vo veľkej záhrade pri lekárni. „Mám ich tu v podstate denne, sú súčasťou lekárne. Poviem vám, že lepšie pracujúcich a výkonnejších ľudí som v slovenských podmienkach dlho nevidel. A my ten pracovný potenciál nevyužívame, lebo ich nezamestnávame pre predsudky,“ naznačuje. „Každý deň chodia ľudia klopať a sú vďační, keď môžu aspoň pozmývať lekáreň alebo pozametať, aby dostali normálnu plácu,“ dodáva.

Patrik priznáva, že Rómovia sú špecifickí zákazníci. „Každé euro pretočia v ruke aj sedemkrát a kúpia len to, čo urgentne potrebujú – lieky pre deti na kašeľ, základné antibiotiká, lieky na tlak, proti bolesti. Mnohí žijú v podmienkach, kde sú nachladnutí, majú reumu, dlhodobo berú tvrdé lieky proti bolesti,“ približuje.

A naopak, o istú časť tradičného sortimentu bežných lekární v Jasove vôbec nie je záujem. „Antikoncepciu som vydával tuším len dvakrát, aj to bola iná indikácia ako štandardná. Šlo o mladé dievčatá, ktoré mali dermatologické problémy a lekári ich potrebovali hormonálne nastaviť. Vôbec u nás nejdú ani postykové tabletky, ani kondómy. Naopak, máme enormnú spotrebu tehotenských testov, tie idú na dennej báze,“ hovorí o situácii v lekárni.

Mal obavy, no dnes neľutuje

Prostredie, v ktorom lekáreň sídli, formuje aj jej zameranie. Snaží sa priniesť dostupné lieky chudobným bez toho, aby za nimi museli cestovať. „Veľmi ťažko u nás nájdete cenovku nad 15 eur,“ vraví Patrik Jakabčin.

O sortiment, na ktorom veľké lekárne zarábajú, sa teda oprieť nemôže. Napriek tomu sa nesťažuje. „Vyrobíte si porovnateľnú mzdu ako všade inde v regióne, viete zobrať jedného – dvoch ľudí na výpomoc. Je to taký mikrolekárenský model pre ľudí, ktorí majú skúsenosti, chcú sa osamostatniť a nerobiť už dvanástky niekde v obchodných centrách,“ vysvetľuje.

Patrik priznáva, že rozhodovanie o otvorení vlastnej lekárne nebolo jednoduché, ale dnes je rád, že do toho šiel. A k podnikaniu povzbudzuje aj ďalších.

„Dlho som váhal, mal som obavy, ako to dopadne, aj vzhľadom na lokalitu. Ak je niekto v podobnej situácii, možno mu to pomôže rozhodnúť sa pre správnu vec. Aj malá lekáreň v chudobnej oblasti, kde veľkí nevidia zmysel ísť, môže človeku priniesť pridanú hodnotu, napríklad v podobe ľudskosti, zmysluplnej práce či slobody v konaní a rozhodovaní. Nemusíte sa nikomu zodpovedať, len sebe, prípadne manželke, čo je niekedy horšie ako koncern,“ smeje sa. „Ale inak je to v pohode.“

Otvoril ďalšiu pobočku

Popri Jasove sa zaujímal o ďalšie lokality a v polovici októbra 2023 otvoril Pobočku verejnej lekárne BENU U PREMONŠTRÁTOV v Smolníku. „Celé zariadenie bolo už urobené, opäť sme išli rovnakým modelom, potrebovali sme dofinancovať už len lieky,“ vraví Patrik.

K pôvodnej myšlienke otvoriť verejnú lekáreň v Smolníku sa Patrik vrátil na podnet vtedajšieho starostu Smolníka, a to približne tri mesiace od spustenia lekárne v Jasove. Napriek prebytku voľných nehnuteľnosti v regióne bolo ťažké nájsť vhodné priestory pre zamýšľaný účel,“ dodáva Patrik.

Pre spádovú oblasť Smolník - Úhorná s počtom asi tisíc obyvateľov mu klasická verejná lekáreň nedávala žiaden ekonomický zmysel. Aj vzhľadom na technické limitácie vyhliadnutej prevádzkovej plochy (74 m2) sa preto rozhodol zriadiť len pobočku svojej prvej lekárne.

Druhá Patrikova lekáreň sídli na prízemí v budove obecného úradu Smolník a pacientom v regióne poskytuje lekárenskú službu dvakrát do týždňa, v utorok a vo štvrtok, „pokiaľ to snehové podmienky umožnia“, smeje sa Patrik.

Jeho podnikateľský zámer a dynamická spolupráca s obchodnými partnermi pomohli nájsť riešenie, ktoré rozširuje a posilňuje vybavenosť a služby v obci a v neposlednom rade zabezpečuje dostupnosť liekov pre obyvateľstvo regiónu, ktoré bolo nútené za lekárenskou starostlivosťou cestovať do okolitých dedín a miest.

Rozbiehate aj vy vlastný biznis a potrebujete ho dofinancovať? Prediskutujte váš biznis plán s našimi špecialistami pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky a zistite možnosti jeho financovania s našimi štartovacími úvermi.