Lucia Hudziková: Dentálna hygiena je jedinečným benefitom pre naše zdravie

Mladá a sympatická mama dvoch synov Bc. Lucia Hudziková vyštudovala dentálnu hygienu na Prešovskej univerzite v Prešove. Hneď po úspešnom ukončení štúdia začala pracovať v súkromnej stomatochirurgickej ambulancii v Poprade, no v súčasnosti už pracuje vo vlastnej ambulancii dentálnej hygieny eLHa dent v Odoríne, pri Spišskej Novej Vsi, ktorú zriadila s podporou Slovenskej sporiteľne.

Bolo vaše blízke okolie podnikaniu naklonené? Kto vám bol najväčšou oporou?

Oporou mi bol hlavne manžel a staršia sestra, ale určite svojím spôsobom celá moja rodina. Rodičia a aj súrodenci. Každý pomáhal ako vedel a pomáhajú doteraz. Aj keď je pre viacerých nepochopiteľné, ako som dokázala opustiť dobrú, stabilnú prácu, išla dobrovoľne do neistoty a začala si vyrábať starosti navyše, ktoré podnikanie často prináša. Každému z nich som neskutočne vďačná za podporu a lásku.

Ako vyzerali vaše podnikateľské začiatky? Otvorenie ambulancie a zakúpenie drahých prístrojov je pravdepodobne finančne náročné.

To teda je. Bez finančnej pomoci od Slovenskej sporiteľne by to bolo nereálne, pretože máme dve malé deti, hypotéku na dom a mesačná réžia mladej rodiny v dnešnej dobe naozaj nie je lacnou záležitosťou.

Akým spôsobom sa podieľala Slovenská sporiteľňa na plnení vášho podnikateľského sna?

Na začiatku, keď som už mala vyhliadnutý priestor, som začala zisťovať možnosti financovania. Keďže sme ja aj manžel klientmi Slovenskej sporiteľne, hneď som sa rozhodla vyskúšať ich Program pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky. Prvou podmienkou bolo vyplniť podnikateľský plán. A pre mňa laika to bola naozaj ťažká vec. Hlavne, čo sa financií týka. A to išlo len o predbežný plán, ktorý by banke pomohol zistiť, či mi vôbec na ambulanciu poskytnú financovanie. Začať som chcela totižto po skončení druhej rodičovskej dovolenky. No napokon ma to zisťovanie a vybavovanie tak pohltilo, že som nevydržala a o necelý rok na to som už otvárala svoju vlastnú ambulanciu dentálnej hygieny.

Ako hodnotíte prístup Slovenskej sporiteľne?

V Slovenskej sporiteľni mi okrem finančnej pomoci pomáhali aj počas celého procesu vybavovania. Veľmi ochotne poradili aj s tipmi a radami, ako si mám nastaviť cash flow. Moja najväčšia vďaka však patrí Annamárii Kočišovej, ktorá bola veľmi ústretová a ochotná. Uvedomujem si, že bez nej a celkovo bez Slovenskej sporiteľne by sa môj sen skutočnosťou nikdy nestal.

Keď sa vrátite do minulosti a spomeniete si na všetko, čo začiatky vášho podnikania sprevádzalo, išli by ste do toho znovu?

Určite áno. Neváhala by som to absolvovať celé od začiatku a určite by som išla znovu tou istou cestou. Samotné podnikanie mi otvorilo mnohé ďalšie dvere, o ktorých som ani nerozmýšľala a stále objavujem nové a nové možnosti.

Vyzerá to tak, že je vaša profesijná cesta presne taká, akú ste si vysnívali. No máte dve deti. Ako sa vám darí skĺbiť prácu so súkromím?

Priznávam, že začiatky boli náročnejšie, chýbal mi systém. No teraz je to už lepšie. Počas dňa sú chlapci v škôlke a poobede a cez víkendy sa snažíme s manželom vymýšľať spoločný program. Skĺbiť to celé aj s domácnosťou a našimi koníčkami je celkom výzva, no zatiaľ sa nám to darí. Myslím si, že každý problém má riešenie, takže sa netreba báť. Aj my mamy môžeme dnes robiť, čo nás baví.

Dentálna hygiena… Trend alebo nutnosť?

Vybrať si školu a profesijné zameranie býva pre mladého človeka dosť náročné. Pomohol vám niekto s výberom vášho smerovania?

V mojom prípade to boli moje spolužiačky na strednej škole, keď som sa v maturitnom ročníku rozhodovala, kam ďalej. Zamerala som sa hlavne na zuby, takže som zvažovala nadstavbu Zubný technik. No potom prišli spolužiačky s tým, že v Prešove je odbor Dentálna hygiena. Vtedy som o tomto odbore počula vôbec prvýkrát. Bolo to v roku 2012.

Hneď po skončení štúdia na vysokej škole ste sa stali členom stomatologického tímu. Venovali ste sa výlučne dentálnej hygiene?

Už počas školy, v treťom ročníku, sme mali prax v stomatologických ambulanciách. Práve vďaka praxi som sa dostala do stomatochirurgickej ambulancie v Poprade, kde som po škole zostala pracovať ďalších sedem rokov. Pôsobila som viac-menej ako dentálna hygienička, no spočiatku som bola aj asistentkou pri chirurgických zákrokoch, čo bola skvelá skúsenosť. Dala mi veľa nových vedomostí a zručností zo sveta stomatochirurgie, implantológie, či parodontológie. A boli sme aj skvelý tím.
 

Aj keď sa osveta a chápanie nevyhnutnosti dentálnej hygieny posunuli vpred, ešte vždy je dosť ľudí, ktorí ju považujú za módny výstrelok. Ako by ste im vysvetlili dôležitosť starostlivosti o zdravie ústnej dutiny?

Ľudia na Slovensku si vo väčšine prípadov myslia, že dentálna hygiena je niečo navyše, na čom chce zubný lekár alebo dentálna hygienička zbohatnúť. Vo svete to však funguje úplne opačne. Kým u nás často idú ľudia na dentálnu hygienu až po tom, ako im to odporučí zubný lekár, v iných vyspelejších krajinách je dentálna hygiena bránou, cez ktorú sa ľudia dostanú k zubnému lekárovi. A to na základe odporúčania dentálnym hygienikom. Túto skutočnosť som si potvrdila aj po absolvovaní kurzu Train the Trainers na Swiss Dental Academy vo Švajčiarsku. Tak už len netrpezlivo čakám, verím a bojujem, aby to presne takto fungovalo aj na Slovensku. 

Chcete aj vy otvoriť vlastnú ambulanciu a potrebujete ju dofinancovať? Zapojte sa do Programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky. Prediskutujte váš zámer s odborníkmi Slovenskej sporiteľne a zistite možnosti financovania vlastnej ambulancie s našimi úvermi a lízingmi.