Dizajnové myslenie má v krvi

Keď mala päť rokov a uvidela Prahu, rozplakala sa. „Spýtala som sa mamy, prečo aj my nemôžeme bývať v takom peknom veľkom meste,“ so smiechom začína náš rozhovor Lucia Ciranová, konzultantka v oblasti strategického dizajnu.

Možno už vtedy videla za horizont a chcela vytvárať pekné mestá a verejné priestory. Aj preto si zvolila kombináciu marketingu a dizajnu na univerzite v anglickom Lancasteri a magisterský titul v biznis dizajne z Göteborgskej univerzity vo Švédsku.

Pracovala aj pre reťazec IKEA

Po vysokej škole jej život smeroval do viacerých európskych miest. V Londýne bola strategickou dizajnérkou vplyvnej konzultantskej agentúry Fjord, ktorá patrí pod Accenture Interactive a jej cieľom je mapovať trendy v oblasti dizajnu, technológií či ľudského správania.

Zároveň si vyskúšala aj prácu pre SPACE10 v Kodani, výskumné a dizajnérske laboratórium fungujúce pod značkou IKEA, ktorého poslaním je vytvoriť lepší každodenný život pre ľudí a planétu. „Skúmala som, ako niektoré technológie, ktoré sú teraz iba okrajové, môžu v budúcnosti ovplyvniť biznis model firmy IKEA,“ hovorí o skúsenosti Lucia.

Dodáva, že získané vedomosti zo zahraničia zužitkovala najmä v kritickom myslení, empatii a pochopení druhých. „Zároveň som mala možnosť posilniť si sebestačnosť, samostatnosť a zodpovednosť. Napokon, musíme sa vedieť spoľahnúť sami na seba. K tomu patria aj pokora a schopnosť prispôsobiť sa.

Neplánovaný návrh

Návrat na Slovensko nebol otázkou jedného momentu, ale výsledok procesu. Plánovala prísť na tri mesiace. Jej mama vedie obchod s látkami, kde chcela pomôcť. „Po desiatich rokoch neustáleho premiestňovania som zároveň túžila po pauze,“ hovorí Lucia. V tom čase prichádzali prvé správy o šírení nového koronavírusu. Z troch mesiacov sú nakoniec viac ako dva roky.

Pre človeka, ktorý žil v zahraničí, môže byť návrat  na Slovensko braný trochu ako krok späť. Používala som výhovorky, že je v okej zostať na Slovensku, pretože pre pandémiu sme aj tak všetci doma, úprimne opisuje svoje pocity Lucia, ktorá sa v roku 2020 vrátila do rodnej Bratislavy. V tom čase ešte stále pracovala pre Fjord ako konzultantka v oblasti strategického dizajnu a udržateľnej inovácie. Zároveň rozbehla s kamarátkou projekt Kreatívny Krab – kreatívne krabičky pre deti, vďaka ktorým rozvíjajú svoju tvorivosť.