Umelá inteligencia už teraz dokáže pomôcť s ESG cieľmi

Umelá inteligencia už malým a stredným podnikateľom prináša oveľa viac ako jazykové modely. Dnes môžu využívať napríklad učenlivé účtovné softvéry a umožniť zamestnancom tráviť viac času kvalifikovanou prácou, vďaka marketingovým modelom získavať nových zákazníkov či predávať produkty. Aj vďaka týmto možnostiam môžu firmy využívať AI na napĺňanie svojich ESG cieľov. 

Podľa štúdie konzultačnej spoločnosti KMPG takmer 90 % výkonných riaditeľov firiem investuje alebo plánuje investovať do produktov založených na AI. Nemusíte však byť veľká firma, aby ste využili AI v prospech vašich cieľov trvalo udržateľného rozvoja. Už samotný postoj vašej firmy k používaniu tejto technológie môže mať ESG charakter. Etické je, keď AI pracuje s dátami, ktoré sú transparentné a získavané dodržiavaním pravidiel GDPR.

Pre malých a stredných podnikateľov je už dnes k dispozícii viacero kvalitných aplikácií, ktoré využívajú modely AI vytrénované pomocou veľkého objemu dát a schopné strojového učenia. Ich zavádzaním je možné dosiahnuť vyššiu produktivitu, napríklad pri inteligentných účtovných softvéroch. Znamená to menej papiera, odbúranie rutinných činností a viac času zamestnancov na kvalifikovanejšiu prácu. To všetko pomáha zlepšovať ESG parametre.  

Nie len jazykové modely

Malí a strední podnikatelia si AI najviac spájajú s využívaním jazykových modelov na úpravu dokumentov či pri generovaní fotiek a videí. Expert na digitálne trendy Filip Dřímalka pripomína, že AI môže malým podnikateľom pomôcť aj pri získavaní nových zákazníkov. „Môžem urobiť to, že na sociálne siete umiestnim niekoľko zaujímavých príspevkov, za ktorými môže stáť AI. V prípade, ak ich ľudia komentujú, AI mi môže pomôcť získať ich kontakty. Ďalší nástroj mi zas môže pomôcť osloviť ich s ponukou. To znamená, že keď si rozčlením svoju prácu na časti, takmer vo všetkých krokoch už dnes môžem použiť nástroj umelej inteligencie, ktorý mi uľahčí prácu.“

Aj malé firmy si dnes dokážu prepojiť AI modely s vlastnými aplikáciami a nepotrebujú na to zamestnať žiadneho špecialistu, všetko dokáže zvládnuť bežný IT pracovník. „Napríklad ak malá alebo stredne veľká spoločnosť potrebuje monitorovať bezpečnosť na stavenisku, môže pripojiť svoju webovú kameru k službe Segment Anything, ktorá ju bude monitorovať a zistí, či tam náhodou niekto neparkuje nebezpečne. A to, čo kedysi stálo veľa peňazí a programátorom zabralo desiatky, stovky, možno tisíce človekohodín, sa dnes dá urobiť za niekoľko hodín a často bez akéhokoľvek programovania,“ vysvetľuje Filip Dřímalka.

Vyššia produktivita

Využívanie AI môže zvýšiť produktivitu firmy v desiatkach percent. Platí to však v prípade, že sa na využívanie týchto nových technológií preškolia zamestnanci. Starostlivosť o ľudí vo firme je tak ďalším ESG rozmerom využívania AI. Produktivitu zvyšujú napríklad účtovné softvéry, ktoré využívajú strojové učenie na správne „čítanie“ a triedenie dokumentov, poskytujú informácie o cashflow a dokážu odhadnúť riziká v budúcnosti.

Znevýhodneným zamestnancom môžu pomáhať AI modely, ktoré dokážu preniesť do hlasovej podoby posunkovú reč. Blízkou budúcnosťou sú zase inteligentné exoskelety umožňujúce telesne znevýhodneným pracovníkom žiť plnohodnotnejšie.

Uhlíková stopa je výzvou

Najväčšou výzvou pre využitie AI na napĺňanie ESG cieľov je vysoká energetická náročnosť a vyťaženosť serverov, keď sa AI modely trénujú a keď využívajú objemné výpočtové kapacity pri svojom fungovaní. To má za následok zvyšovanie emisií. Súčasnými trendmi je preto efektívnejšie trénovanie modelov, využívanie softvérov, ktoré monitorujú uhlíkovú stopu či geografickú lokáciu využívaných serverov.

Najdôležitejším však zostáva využívanie čo najviac obnoviteľných energetických zdrojov. Malí a strední podnikatelia však môžu s pomocou AI, ak je nastavená na „konanie dobra“, napĺňať víziu udržateľnosti už dnes. 

AI a udržateľnosť

Dostupné AI technológie dokážu firmám pomôcť monitorovať a nastavovať ESG parametre. Samozrejmosťou sú softvéry, ktoré vám „poradia“, ako znižovať spotrebu energie vo výrobe. V sociálnej oblasti je možné vďaka schopnosti AI pracovať s veľkým množstvom dát znižovať diskrimináciu na pracovisku a pri prijímaní do zamestnania. Umelá inteligencia môže podnikom pomôcť prijímať skôr proaktívne ako reaktívne rozhodnutia, napríklad získaním perfektného prehľadu v spleti komplikovaných a rýchlo sa meniacich regulácií v rôznych priemyselných odvetviach.

Informácie o ESG prirodzene zaujímajú aj zodpovedných investorov a banky. Oproti finančným dátam je však neraz náročné ich skolektivizovať a správne štruktúrovať. AI modely môžu byť firmám nápomocné pri získavaní ESG údajov, čím zvýšia ich atraktivitu pre výhodné financovanie.

V Slovenskej sporiteľni sa tiež môžete bez obáv pozrieť AI budúcnosti do očí využitím nástrojov SmartHead, dizajnovaných na efektívne reportovanie vašich ESG stratégií.

Pre udržateľnosť robíte viac, než si možno myslíte

Prečítajte si e-book o ESG pre malých a stredných podnikateľov a zistite, ako môže udržateľnosť pomôcť aj vášmu podnikaniu.