Tri roky, sedem investícií, milióny v hre:
Seed Starter mení slovenské inovácie na globálny biznis

Tri roky, sedem investícií a viac ako tri milióny eur vložených do začínajúcich podnikov. Seed Starter Slovenskej sporiteľne za obdobie svojho fungovania potvrdil rolu najaktívnejšieho korporátneho venture kapitálového programu slovenského ekosystému. Nielenže investuje do najlepších slovenských inovácií, ale zároveň dokazuje, že prepojenie bankového sveta a startupov generuje reálne výsledky a úspešné firmy. 

„Keď sme Seed Starter zakladali, cieľ bol jasný: zaplniť prázdne miesto, kde chýbal rizikový kapitál a silný partner s prístupom k reálnemu trhu. My sme chceli túto dynamiku zmeniť. Dnes vidíme, že naša kombinácia know-how a kapitálu funguje: máme portfólio siedmich úspešných investícií a aktívne prepájame startupy s tisíckami klientov. Startupom, u ktorých vnímame silný globálny potenciál, poskytujeme aj podporu pri ich zahraničnom škálovaní,“ hovorí Michal Vanovčan, výkonný manažér Seed Startera, a dodáva, že doteraz pred investičnú komisiu predstúpilo dokopy takmer 50 startupov.

Na Slovensku máme podľa neho veľa talentov aj nápady, no v rizikovom kapitále patríme stále medzi najzaostalejšie krajiny EÚ – do venture a súkromného kapitálu ide len 0,02 % slovenského HDP, pričom priemer EÚ dosahuje približne 0,5 %. Slovensko je tak v tejto oblasti na chvoste Európy, spolu s Bulharskom a Rumunskom.

Podpora nápadov, ktoré majú zmysel

Od svojho vzniku investoval Seed Starter do slovenských startupov celkovo 3,14 milióna eur. V jeho portfóliu sa dnes nachádzajú projekty ako Blockmate, SmartHead, Vestberry, Eatster, ResitechIntellCREPointee – startupy z rôznych oblastí, ktoré však spája spoločný cieľ: prinášať reálne riešenia s potenciálom meniť trh. Ich aktivity siahajú od fintechu a ESG reportingu cez digitalizáciu gastro služieb až po inteligentné technológie pre správu budov, realitné inovácie či využitie umelej inteligencie. Táto pestrosť ukazuje, že slovenské inovácie majú široký záber aj vysokú kvalitu – a že dobré nápady vznikajú naprieč odvetviami. „Každá naša investícia stála na dobrej myšlienke, silnom tíme a jasne overenom potenciáli rastu. Na Slovensku vzniká množstvo kvalitných riešení, ktoré už dnes dokazujú, že si vedia nájsť svojich zákazníkov – našou úlohou je pomôcť im rásť rýchlejšie a s menším rizikom,“ vysvetľuje Vanovčan.

Ekosystém, ktorý tu chýbal

Seed Starter Slovenskej sporiteľne však nie je len investičný program. Od svojho vzniku sa stal aktívnym partnerom predovšetkým pri budovaní slovenského startupového ekosystému. Okrem investícií zorganizoval už päť Startup Bootcampov, ktoré pomohli desiatkam začínajúcich firiem vylepšiť stratégiu, prezentáciu aj produkt. Dokopy sa ich zúčastnilo už 40 startupov, ktoré získali prístup k odborníkom, mentorom aj reálnym zákazníckym dátam. Viaceré z nich potom nadviazali aj  spoluprácu so Slovenskou sporiteľňou, napríklad formou pilotných projektov, ktoré im umožnili otestovať si riešenia priamo v prostredí banky.

Za dôležitý míľnik možno považovať aj reštart prestížneho podujatia Startup Awards Slovensko, ktorý Seed Starter podporuje už druhý rok s prísľubom investície pre víťaza vo výške 250 000 eur. Najnovším a mimoriadne dôležitým projektom je aj Startup Report Slovensko 2025, ktorý Seed Starter a Slovenská sporiteľňa pripravili v spolupráci so SASK. Ide o prvú ucelenú analýzu slovenského startupového prostredia, ktorá prináša dáta o tom, kto sú slovenskí startupisti, ako fungujú ich firmy, s akými bariérami sa stretávajú a čo potrebujú pre svoj rast. Report zároveň odhaľuje kľúčové výzvy aj príležitosti a ponúka odporúčania pre rozvoj celého ekosystému.

Aby Slovensko nebolo len montážnou dielňou

„Na Slovensku máme veľa šikovných ľudí s inovatívnymi nápadmi. Cesta k úspechu je však pre začínajúce podniky často ťažká – chýbajú kontakty, kapitál aj priestor na testovanie. Seed Starter preto nie je len o financiách. Je o partnerstve, o ľuďoch, ktorí veria, že Slovensko môže byť krajinou vlastných nápadov, nie len montážnou dielňou,“ zdôrazňuje Vanovčan.

V najbližšom období chce Seed Starter pokračovať v podpore startupov s globálnym potenciálom, prepájať ich s biznisovým svetom a pomáhať im rásť nielen kapitálom, ale aj know-how a prístupom k trhu. „Tri roky sú len začiatok. Chceme startupy a slovenské inovácie podporovať dlhodobo a už teraz vieme, že rok 2026 bude pre nás rokom ďalších zaujímavých investícií a projektov,“ uzatvára Michal Vanovčan.

O programe Seed Starter

Korporátny venture kapitálový program Seed Starter hľadá podnikateľské plány so silnou víziou a hodnotou pre zákazníkov. Program ponúka nielen investície, ale aj profesionálnu inkubáciu, obsahovú podporu a širokú sieť partnerov a zákazníkov, s ktorými dokáže startupy prepojiť a pomôcť im vstúpiť na reálny trh. Seed Starter sa zameriava na startupy, ktoré by v ideálnom prípade mohli mať synergický efekt s finančnou inštitúciou. Niektoré nádejné startupy tak majú potenciál následne ponúkať svoje produkty aj prostredníctvom rozsiahlej distribučnej siete skupiny Erste. Seed Starter Slovenskej sporiteľne už investoval do siedmich startupov Blockmate, SmartHead, Vestberry, Eatster, Resitech, IntellCRE a Pointee a pracuje na pilotných projektoch s ďalšími startupmi. 

Viac informácií o programe nájdete na webových stránkach www.seedstarter.sk

 

Kontakt pre médiá:

Eva Čechurová 

Tel.: +420 736 529 977 

E-mail: eva.cechurova@realdrive.cz