Bútľavé vŕby: Inovatívny projekt Slovenskej sporiteľne pomáha zamestnancom s mentálnym zdravím

Polarizácia v spoločnosti, pandémia aj vojna na Ukrajine výrazne zasiahli a ovplyvnili prežívanie a psychiku mnohých ľudí. To bol aj moment, keď si v najväčšej slovenskej banke povedali, že chcú pomôcť svojim kolegom a kolegyniam s mentálnym zdravím. Za inovatívny projekt Bútľavé vŕby získala Slovenská sporiteľňa dve ceny v súťaži HR Comm 2024.

Takmer polovica, presnejšie 47 %, Slovákov sa cíti napäto, vyčerpane či skľúčene. Vyšlo to z prieskumu Eurobarometra, ktorý si dal pred trištvrte rokom – v októbri 2023 – spraviť Brusel. Až 30 % uvádza, že rôzne svetové udalosti mali veľký vplyv na ich duševné zdravie. Odbornú pomoc však vyhľadal len takmer každý tretí človek, ktorý riešil problémy s duševným zdravím. V Slovenskej sporiteľni sa rozhodli riešiť tento vypuklý problém cez program podpory medzi zamestnancami „Bútľavé vŕby“. Ocenila to aj odborná porota a Slovenská sporiteľňa vyhrala dve ceny v súťaži HR Comm 2024. Získala cenu Odbornej poroty HR Comm a tiež cenu CEOs poroty.

Ide o projekt, ktorý banka rozbehla pred dvomi rokmi, aby pomohla svojim zamestnancom a zamestnankyniam v rôznych životných situáciách. Z vyše stovky prihlásených vybrala necelú dvadsiatku interných ľudí, ktorých poslala na ročné školenie s certifikátom, rovnakým aký majú pracovníci na krízových linkách, aby mohli následne pomáhať svojim kolegom a kolegyniam, ktorí potrebujú intervenciu. Porozprávať sa s nimi môže ktorýkoľvek zamestnanec banky.

Aj samotné vŕby si v živote prešli všeličím. Jedna z nich zažila detstvo s otcom alkoholikom, následne život v dome bez elektriny a vody, rozchod s partnerom počas materskej dovolenky. Z takýchto životných situácií sa dokázala dostať aj vďaka terapeutke a napokon ju priviedli k rozhodnutiu stať sa práve Bútľavou vŕbou.

Ďalšia z nich prežívala syndróm vyhorenia a na pracovné problémy sa jej nabaľovali aj súkromné. Iná bojovala so začínajúcou anorexiou u dcéry, ťažila ju smrť otca a do toho všetkého sa objavili úzkostné stavy detí počas pandémie koronavírusu. Všetky dnes pomáhajú ako Bútľavé vŕby.

Pomáhajú s rodinnými aj pracovnými problémami

Všetci, ktorí pomáhajú ako Bútľavé vŕby, museli zvládnuť nielen náročnú teóriu, ale „kľúčové bolo prejsť si aj ozdravným procesom a zažiť ho na vlastnej koži, aby sme chápali, o čom to vlastne celé je,“ hovorí jedna z vŕb Zuzana Pipošiarová. Ako dodáva, táto časť – pohľad do svojho vnútra - bola zároveň najťažšia.
 


Bútľavé vŕby síce v Slovenskej sporiteľni iba začínajú, každý mesiac už však v priemere pomohli 50 svojim kolegom a kolegyniam. Najčastejšie s rodinnými, osobnými či zdravotnými problémami. Problémami v manželstve, ale aj pracovnými záležitosťami, napríklad aj s nadriadenými. Za prvé štyri mesiace intervenovali Bútľavé vŕby v 197 prípadoch, z toho sa na nich obrátilo 155 žien a 42 mužov.

Dôvodom, prečo najväčšia banka na Slovensku odštartovala projekt Bútľavých vŕb, bolo aktuálne dianie. „Aj súčasný vývoj a stav polarizovanej spoločnosti na Slovensku, vrátane nedávnych udalostí s globálnym dosahom ako pandémia, vojna na Ukrajine a podobne, výrazne zasiahli a ovplyvnili prežívanie a psychickú stránku nejedného človeka,“ konštatuje Renáta Kubečková, ďalšia z Bútľavých vŕb v Slovenskej sporiteľni.

Mnohí sa totiž prepadajú do úzkostných stavov, depresie, vyhorenia, nedokážu riešiť sami svoje rodinné či pracovné problémy.

„Záleží nám na mentálnom zdraví a wellbeingu našich ľudí. Myšlienka pustiť sa do programu Bútľavé vŕby vznikla v roku 2022, po tom, ako na našu krízovú linku začalo pribúdalo telefonátov a zároveň aj výjazdov Modrých anjelov, ktorí sú hlavná pomoc pre našich zamestnancov a zamestnankyne, keď potrebujú osobné stretnutie s psychológom,“ vysvetľuje Martin Čambor, šéf HR Slovenskej sporiteľne.

Nikto nezostane bez pomoci

Vďaka projektu sa znížil počet volaní na krízovú linku sporiteľne až o tretinu. Rovnako tak aj intervencia diplomovaným psychológom. Oba tieto kanály sú v posledných rokoch preťažené.

Funguje to pritom veľmi jednoducho. Každý, kto potrebuje pomoc, môže kontaktovať jednu z vŕb. Telefonicky, mailom či cez interný web. Ani v prípade ich pracovnej vyťaženosti nezostane človek bez pomoci. „Vždy niektorý kolega z vŕb preberie prípad, aby mohol pomôcť,“ hovorí Martin Čambor.

Vďaka programu dokážu pomôcť ľuďom v bezpečnom prostredí ako vyventilovať pocity, ktoré ich ťažia a v prípade potreby ich posunúť do starostlivosti ďalších odborníkov. „Pochopila som, ako funguje krízová intervencia a získala som odvahu ísť aj do ťažších situácií. Rovnako aj ako ustáť náročné emócie. Vlastné aj cudzie,“ vysvetľuje Jana Vlašičová, ktorá tiež pomáha v banke ako Bútľavá vŕba.

Bútľavé vŕby pomáhajú bez nároku na odmeny či zaplatenia nadčasov popri ich hlavnej pracovnej náplni. „Ich odmenou sú, okrem dobrého pocitu, vzdelávacie sústredenia s mentormi Remedy, našimi externými poradcami, krízovou linkou, aj spoločný teambuilding,“ dodáva Martin Čambor. 

Problémy, ktoré pomáhajú riešiť Bútľavé vŕby:

 • rodina
 • osobné problémy
 • zdravie v rodine
 • práca
 • manželstvo
 • zdravotné problémy
 • skončenie pracovného pomeru
 • úmrtie
 • kolektív
 • nadriadení

Akú pomoc nájdu zamestnanci a zamestnankyne Slovenskej sporiteľne:

 • Bútľavé vŕby – pomoc certifikovaných zamestnancov a zamestnankýň. Nejedná sa o psychologickú intervenciu.
 • Krízová linka
 • Modrí anjeli