Poskytnúť analytický pohľad do sveta digitálnych aktív a byť spojením medzi svetom kryptomien a svetom tradičných financií – to je cieľom česko-slovenského startupu Blockmate, ktorý vyvíja novú generáciu riešení pre bezpečné a konsolidované finančné služby. Nedávno získal investície v celkovej výške 1,5 milióna eur od siedmich investorov. Najväčšiu sumu – 760 tisíc eur – dostane od Seed Startera Slovenskej a Českej sporiteľne. Medzi ďalších investorov patria investičný fond Tensor Ventures, DEPO Ventures, Token Ventures, BADideas.fund, ZAKA Ventures a Diaspora Ventures. Investícia znamená pre firmu prekročenie významného míľnika, ktorý jej umožní pokračovať v prepájaní kryptomien, digitálnych aktív a tradičných financií.

„Toto investičné kolo nám umožňuje urýchliť naše úsilie o revolúciu v oblasti finančných služieb a prepojenia týchto sektorov. Pevne veríme, že toto spojenie predstavuje jedinečné príležitosti pre inovácie a rast, a to tak pre používateľov, ako aj pre finančné inštitúcie,“ hovorí Andrej Coplák, spoluzakladateľ a CEO Blockmate.

„Pred rokom sme deklarovali, že budeme podporovať miestne talenty a inovácie, ktoré môžu posúvať Slovensko vpred. Investícia do Blockmate v podobe tímu s globálnym potenciálom je toho dôkazom,“ hovorí Michal Vanovčan, výkonný manažér programu Seed Starter Slovenskej sporiteľne, a dodáva, že nová akvizícia je príležitosťou priblížiť doteraz úplne odlišné svety a posunúť klientsky servis stabilných finančných hráčov aj smerom k používateľom digitálnych aktív.

Práve spojenie s Blockmate, druhým startupom v portfóliu Seed Startera Slovenskej sporiteľne, predstavuje pre banku spôsob, ako sa pripraviť na európsky regulačný rámec MiCA a TFR v oblasti kryptoaktív. Zároveň je to efektívny nástroj, vďaka ktorému sa finančná inštitúcia môže podieľať na kultivácii oblasti digitálnych aktív a prispievať k rozvoju finančného zdravia. „Sú to práve inovácie zo startupového prostredia, ktoré vytvárajú nové mosty cez zabehnuté koľaje, a my sme radi, že Seed Starter môže byť pri zrode týchto prelomových riešení,“ dodáva Michal Vanovčan.

Analytika transakcií i spojenie s tradičným bankovníctvom

Blockmate sa snaží poskytovať analytický pohľad do sveta kryptomien a prepojiť ho s otvoreným bankovníctvom. Prostredníctvom svojej platformy poskytuje možnosť onboardovať viac ako 300 miliónov používateľov, poskytuje pokročilú analytiku, vyhodnocovanie rizík, interakciu s kryptoportfóliami a množstvo ďalších finančných funkcií.

Okrem toho Blockmate technológia s využitím Open Banking štandardu spája milióny používateľov kryptomien s viac ako 25 000 existujúcimi fintechmi, ktoré tento štandard už v rámci svojich riešení používajú.

Startup v druhom investičnom kole podporilo niekoľko veľkých hráčov, ako napríklad Seed Starter, korporátny venture kapitálový program skupiny Erste. Ďalej potom fondy Tensor Ventures a DEPO Ventures, ktoré tak pokračujú vo svojej podpore už v druhom investičnom kole – do Blockmate investovali už minulý rok v rámci pre-seedového kola, v ktorom spoločnosť získala celkovo pol milióna eur. Do druhého investičného kola sa prvýkrát zapojili napríklad Token Ventures, BADideas.fund, ZAKA Ventures a prestížny americký fond Diaspora Ventures.

„Tak ako Tensor Ventures stavia mosty medzi technologickým a biznisovým svetom, Blockmate prepája kryptomeny s klasickými finančnými službami. S tímom pracujeme dlhodobo a veríme im, že to dotiahnu ďaleko. Investujeme do nich už druhýkrát a tentoraz sme sa postarali aj o to, aby sa o projekte dozvedeli aj zástupcovia veľkého bankového sveta ako Česká a Slovenská sporiteľňa a ich investičný fond,“ hovorí Roman Smola, partner Tensor Ventures.

„Veríme, že Blockmate má skutočný potenciál prepojiť kryptomeny so svetom tradičných financií a sprístupniť ich obchodovanie každému. Absolútne profesionálny tím nám od prvej investície ukazuje, že je schopný túto víziu naplniť. Preto sme neváhali a podporili sme ich znovu,“ komentuje partner DEPO Ventures Petr Šíma.

O spoločnosti Blockmate

Spoločnosť Blockmate spája kryptomeny, digitálne aktíva a tradičné financie. Jej jedinečná API platforma integruje ekosystém kryptomien s tradičnými finančnými službami a vytvára priestor pre finančné riešenia novej generácie.