Stará tržnica ponúkne unikátny zážitok! V priestoroch hlavnej sály počas celého leta môžete vidieť a zažiť veľkorozmernú, site-specific inštaláciu s názvom Tube od rakúsko-chorvátskeho zoskupenia Numen/For use. Monumentálna preliezka pre malých aj veľkých bude pre návštevníkov dostupná od 22. júna do 29. augusta 2021. 
 

Tube je pilotným projektom letnej prezentácie súčasného vizuálneho umenia v Starej tržnici, ktorý vznikol v spolupráci s hlavným partnerom projektu Slovenskou sporiteľňou a festivalom Biela noc.

Interaktívnu sieťovú inštaláciu s dĺžkou 180 metrov tvoria dve tunelové trasy. Objekt sa voľne vznáša v priestore a plaziaci sa návštevník má tak možnosť vnímať priestor a samotnú inštaláciu z neobvyklých uhlov a pohľadov. „Bezpečnostné siete sa jemne napínajú a pulzujú vďaka pohybu návštevníkov, ktorí sa stávajú priamou súčasťou vzdušnej prechádzky plávajúc priestorom, ktorá poskytuje nový fyzický zážitok z hry s perspektívou. Tube sa tak stáva akousi sociálnou sochou, miestom stretnutí a hľadania limitov v novom kontexte časopriestoru,“ hovorí kurátorka výstavy Zuzana Pacáková z festivalu Biela noc.

Autormi diela je medzinárodné zoskupenie Numen/For use. Kolektív vizuálnych umelcov, dizajnérov, architektov a scénografov, v zložení Sven Jonke, Christoph Katzler a Nikola Radeljković, je známy svojimi veľkorozmernými interaktívnymi dielami, ktoré žnú úspech po celom svete – vystavovali napríklad v Paríži, Moskve, Londýne, Soule, Sao Paule, Melbourne, Tokiu, v susednej Viedni či v iných svetových metropolách.

Od roku 1998 aktívne pôsobia v oblasti konceptuálneho umenia, scénografie, ako aj industriálneho a priestorového dizajnu. Sústreďujú sa najmä na vytváranie objektov a konceptov bez preddefinovaných funkcií, čo vedie k pomerne hybridným a výrazne experimentálnym dielam. Patria k nim napríklad inštalácie String, Net alebo Tape, ktoré ste u nás už mohli vidieť v rámci festivalu Biela noc. Pre inštaláciu Tube to však bude slovenská premiéra.

„Veľmi sa tešíme, že sa nám podarilo do Bratislavy priniesť výnimočnú letnú atrakciu - veľkorozmernú umeleckú inštaláciu. Vďaka partnerstvu Slovenskej sporiteľne so Starou Tržnicou budú môcť ľudia zažiť počas celého leta bezplatne moderné umenie doslova na vlastnej koži. Vďaka kultivácii verejného priestoru a podpore mnohých ďalších komunitných projektov pomáhame meniť Bratislavu na modernú európsku metropolu.“ povedala Dáša Juríková, riaditeľka marketingu Slovenskej sporiteľne.

Inštaláciu Tube môžu návštevníci zažiť v bratislavskej Starej tržnici od 22. júna do 29. augusta 2021, a to každý týždeň od utorka do piatku medzi 12:00 a 21:00 a v nedeľu od 10:00 do 19:00, s výnimkou termínov 21. a 22. júla 2021. Zmena vyhradená.

Stará tržnica
Námestie SNP 25
811 01 Bratislava
Web: www.staratrznica.sk
Facebook: Stará tržnica
Instagram: www.instagram.com/staratrznica/

Kontakt pre médiá: bianka@staratrznica.sk
Máte záujem o súkromnú prehliadku? Kontaktujte nás na: tube@staratrznica.sk

Autori inštalácie Tube: Numen/For use
Web: www.numen.eu/home/news/
Facebook: Numen/For use
Instagram: www.instagram.com/numenforuse/

Hlavným partnerom projektu je Slovenská sporiteľňa.
V spolupráci s Biela noc.

Partneri: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko – BKIS, Bratislava – hlavné mesto