Realitný fond ERSTE Realitná Renta správcovskej spoločnosti Asset Management Slovenskej sporiteľne odkúpil od spoločnosti zo skupiny J&T Real Estate Holding Limited, administratívnu časť projektu Zuckermandel. Fond založený v roku 2019 tak do svojho portfólia získal prvú konkrétnu nehnuteľnosť.

„Sme nadšení, že prvou realitnou investíciou fondu ERSTE Realitná Renta je tak kvalitný a jedinečný projekt ako Zuckermandel. Ľudia, ktorí za posledný rok a pol vložili svoje peniaze do nášho fondu, sa tak stávajú spolumajiteľmi jednej z najlepších kancelárskych budov na Slovensku,“ povedal Günther Mandl, predseda predstavenstva Asset Managementu Slovenskej sporiteľne.

Zuckermandel je prémiový projekt nachádzajúci sa v lukratívnej lokalite na nábreží Dunaja pod Bratislavským hradom. Dokončený bol v roku 2017 a získal viacero ocenení, vrátene ceny za najlepšie kancelárske priestory Best Offices od CIJ. Stavba spĺňa štandardy udržateľnej výstavby, preto získala certifikát BREEAM s hodnotením Excellent (výborný), ktorý posudzuje kvalitu a výkon budov z hľadiska ohľaduplnosti k životnému prostrediu. Predmet transakcie tvoria kancelárske a obchodné priestory s prenajímateľnou plochou 16 800 m2. Projekt je dlhodobo plne obsadený a medzi jeho nájomcov patria známe mená biznisu ako 365.bank, EY, Baumit, KIWI.COM, Novartis, Relevans, Havel & Partners, Maple & Fish a ďalšie.

Kombinácia špičkovej kvality a exkluzívnej lokality, ktorej atraktivita ešte vzrastie po dobudovaní Vydrice, vytvára predpoklady na dlhodobý profit a rast hodnoty investícií našich klientov. Dôležité je, že Zuckermandel je len začiatok a už dnes máme rozbehnuté ďalšie zaujímavé investície. Fond ERSTE Realitná Renta sa tak z úvodnej fázy, v ktorej investoval skôr pasívne, začína meniť na aktívneho vlastníka a správcu nehnuteľností,“ hovorí Mandl.  

„Mestská štvrť Zuckermandel sa od roku 2017 etablovala na atraktívnu lokalitu pre život aj biznis. Projekt s veľkorysými verejnými priestormi odkazujúcimi na históriu a s atmosférou mestského bulváru spája bývanie, prácu, obchod, služby a gastro. Vďaka tomu sa vrátil život do niekdajšej časti bratislavského Podhradia a prepojilo sa Staré Mesto s promenádou na nábreží Dunaja. Zuckermandel potvrdzuje, že pre rozvoj mesta a pre kvalitný život je potrebné stavať plnohodnotné štvrte so všetkými funkciami. O úspechu každého projektu napokon rozhodujú ľudia, ktorí ho využívajú 24 hodín denne, či už tu bývajú, pracujú alebo trávia voľný čas,“ opisuje Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

„Sme veľmi radi, že sa nám podarilo priniesť na slovenský realitný trh nového inštitucionálneho investora. Táto transakcia iba potvrdzuje, že investori majú pretrvávajúci záujem o kvalitné kancelárske nehnuteľnosti v tých najlepších lokalitách, plne obsadené a s dlhými nájomnými kontraktmi. Napriek tomu, že transakcia sa začala koncom leta minulého roka, dosiahnutá výnosová miera vytvorila nový trhový rekord (prime yield) pre kancelárske nehnuteľnosti na Slovensku,“ povedal Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ realitno-poradenskej spoločnosti CBRE Slovensko, ktorá pri transakcii zastupovala predávajúceho.

O ERSTE Realitnej Rente

Fond bol založený koncom roku 2019 a momentálne dosahuje hodnotu majetku takmer 90 miliónov eur. Tie doteraz investoval najmä do iných realitných fondov či dlhopisov. Nadobudnutím administratívnej časti projektu Zuckermandel začína svoju ďalšiu etapu. Nové investičné rozhodnutie bude mať pozitívny dopad na podielnikov, ktorí vyhľadávajú príležitosti s potenciálom stabilného zhodnotenia svojej investície.

Investičné podmienky

  • Minimálna výška investície: 500 eur
  • Vstupný poplatok: 1 %
  • Výstupný poplatok: 0 %
  • Odporúčaný investičný horizont: min. 5 rokov
  • Fond je dostupný prostredníctvom pobočkovej siete Slovenskej sporiteľne.

Asset Management Slovenskej sporiteľne

Vznikol v roku 2001 ako dcérska spoločnosť Slovenskej sporiteľne patriacej do rakúskej skupiny Erste. Vo februári 2009 sa hlavným akcionárom spoločnosti stala spoločnosť Erste Asset Management. Asset Management Slovenskej sporiteľne spravuje majetok v 19 fondoch a zároveň prostredníctvom pobočiek Slovenskej sporiteľne a jej bankovej aplikácie George ponúka aj fondy svojej materskej spoločnosti. S celkovým objemom majetku vo výške 2 mld. eur a takmer 20 %-ným trhovým podielom je dvojkou na slovenskom trhu kolektívneho investovania.

Zuckermandel