Potrebujete ešte v tomto roku zaplatiť dane alebo poslať inú dôležitú platbu? Aj keď banky fungujú aj na Silvestra, nenechávajte si finančné záležitosti na poslednú chvíľu. Vyhnete sa stresu a možným komplikáciám.

Pri niektorých platbách je dôležité postrážiť si termíny, ich premeškanie sa nemusí vyplatiť. „Napríklad na získanie štátnej prémie k stavebnému sporeniu či daňovej úľavy pri dôchodkovom sporení je potrebné, aby boli peniaze pripísané na účet príslušnej inštitúcie ešte v tomto roku,“ hovorí Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Klientom odporúča, aby si takéto platby nenechávali na poslednú chvíľu, ale zrealizovali ich vopred. 

Prevod do inej banky zatiaľ chvíľu trvá

Kým transakcie v rámci jednej banky sa realizujú v ten istý deň, pri prevode do inej banky v rámci krajín SEPA musíte zatiaľ, kým vo februári 2022 neprídu instantné platby, počítať s jedným dňom navyše. A keďže koniec roka pripadá na piatok, posledným dňom, kedy môžete poslať platbu tak, aby bola pripísaná v inej banke v rámci krajín SEPA do konca roka, je štvrtok 30. decembra. „Výnimkou sú urgentné prevody, ktoré prejdú do inej banky v ten istý deň a je možné ich zadať ešte aj na Silvestra. Oproti štandardnému prevodu sú však drahšie,“ vysvetľuje Cesnaková.

Nestíhate prevod? Vložte hotovosť

Ak stanovené termíny nestíhate, môže byť riešením priamy vklad hotovosti na účet príjemcu v jeho banke. „Vklady hotovosti sú na účet pripísané bezprostredne po ich realizácii v pobočke. Vložiť peniaze na účet vedený v Slovenskej sporiteľni tak môžete na Silvestra do dvanástej hodiny, kedy sa všetky pobočky zatvoria,“ uvádza hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Ak si potrebujete vložiť peniaze na svoj vlastný účet, môžete využiť aj bankomaty s funkciou vkladu, tzv. vkladomaty. Potrebujete k tomu len svoju debetnú kartu vystavenú k danému účtu. Pre 145 vkladomatov Slovenskej sporiteľne platí, že na Silvestra budú prijímať vklady do 16.30. hod.

Čo robiť, ak do konca roka potrebujem:

 • odoslať z účtu platbu v EUR do SR a SEPA krajín
  Aby peniaze odišli z vášho účtu na účet v inej banke na Slovensku (alebo v inej banke v rámci krajín SEPA) ešte v tomto roku, zadajte štandardný platobný príkaz na Silvestra do 12.00 hod. Môžete tak urobiť elektronicky, v pobočke alebo aj cez bankomat. Ak má príjemca účet v Slovenskej sporiteľni, peniaze mu budú pripísané v ten istý deň. V inej banke budú pripísané 3. januára 2022.

 • aby platba v EUR prišla do inej banky v SR a SEPA krajinách
  Na to, aby peniaze aj prišli na účet príjemcu v inej banke na Slovensku (alebo v inej banke v rámci krajín SEPA) ešte do konca roka, je potrebné zadať štandardný prevod najneskôr 30. decembra (pobočky v obchodných centrách do konca otváracích hodín, internetbanking do 21:30 hod., bankomat). Ak to nestihnete, stále môžete na Silvestra do 12.00 hod. zadať urgentný prevod cez elektronické bankovníctvo alebo v ktorejkoľvek pobočke.

 • poslať platbu v EUR mimo SEPA krajín alebo cudzomenovú platbu tak, aby peniaze prišli na účet cieľovej banky ešte v tomto roku
  Termín pre štandardnú zahraničnú platbu v eurách je 30. december do 15:00 hod., pri ostatných menách je to 29. december do 15:00 hod. Urgentný prevod je možné zadať:
  • v prípade eur a amerických dolárov najneskôr 31. decembra do 12:00 hod.,
  • v prípade českých korún, maďarských forintov, chorvátskych kún, rumunských lei, kanadských dolárov, britských libier, švajčiarskych frankov a poľských zlotých najneskôr 31. decembra do 9:30 hod.,
  • v prípade ostatných mien je hraničný termín pre urgentnú platbu 30. decembra do 9:30 hod.
 • vložiť hotovosť na účet
  Hotovosť na účet v Slovenskej sporiteľni môžete vložiť na Silvestra do 12.00 hod. v ktorejkoľvek pobočke. Na svoj vlastný účet môžete peniaze vložiť aj prostredníctvom niektorého zo 145 vkladomatov až do 16.30 hod. Potrebujete na to debetnú kartu k svojmu účtu.

Detailné podmienky vykonávania platobného styku na konci roka nájdete na www.slsp.sk