Koronakríza poriadne prevetrala peňaženky Slovákov. Každá piata rodina dnes nemá rezervu už ani na jeden mesiac. Dobrou správou však je, že viac ako tri štvrtiny domácností si uvedomujú dôležitosť úspor a chcú si sporiť aspoň toľko čo doteraz. So zabezpečením sa do budúcnosti im teraz pomôže nová unikátna služba Finančný plán.

„Správne finančne zabezpečený človek má vytvorenú finančnú rezervu vo výške troch až šiestich mesačných príjmov, poistil sa voči nepredvídateľným situáciám, svoj majetok chráni pred infláciou a pripravuje sa na dôchodok. Uplynulé mesiace potvrdili, že práve títo ľudia zvládali následky pandémie lepšie ako ostatní. Pre každého, kto sa chce dostať na túto úroveň, je tu nová služba Finančný plán. Už v pilotnej prevádzke si ju v našich pobočkách vyskúšalo viac ako 90 tisíc Slovákov, ktorí sú tak lepšie pripravení na budúcnosť,“ vysvetľuje Michal Orlovský, zodpovedný za správu majetku klientov v Slovenskej sporiteľni.

Slováci menia správanie, o príjem majú obavy

Pandémia mení správanie Slovákov. Takmer všetci dnes tvrdia, že si svoje financie chcú strážiť viac. Deväť z desiatich opýtaných potvrdilo, že plánujú vyhľadávať najvýhodnejšie ceny a ponuky. Väčšiu finančnú rezervu si chce vytvárať 84 % ľudí a až 72 % zvažuje hľadať viac zdrojov príjmu. Kým pred koronakrízou si drvivá väčšina z nás užívala stabilný príjem, takmer pätina Slovákov dnes očakáva zhoršenie, pričom počet ľudí s nestabilným príjmom sa zdvojnásobí. Hlavným zdrojom príjmov Slovákov zostáva mzda zo zamestnania, očakáva sa pokles príjmov z podnikania a väčšia závislosť na štátnych dávkach.

Stav na nule nie je raritou, dôležitá je však finančná rezerva

Prázdnu peňaženku podľa prieskumu aspoň raz v živote zažilo sedem z desiatich ľudí. Väčšina (58 %) z nás je v ťažších časoch aktívna a premýšľa, ako znovu peniaze zarobiť, zvyšok sa skôr uskromní a čaká, až zase peniaze budú. Na otázku, koľko peňazí je dosť, odpovedajú jednotlivé vekové skupiny rôzne. Kým dvadsiatnikom je 1 000 eur viac než dosť, tridsiatnici by potrebovali aspoň 2 000 eur. Štyridsiatnici viac prepočítavali podľa členov domácnosti. Optimum má relatívne široké rozpätie medzi 800 – 1 500 eur na jedného člena rodiny. Niektorí päťdesiatnici by boli úplne spokojní s 900 eurami.

Krízu pomôže prekonať dobré finančné zabezpečenie

Finančný plán je unikátna služba na slovenskom trhu, ktorá je dostupná zadarmo každému záujemcovi. Stačí prísť do pobočky Slovenskej sporiteľne a bankový poradca vám na modernom tablete namodeluje možnosti finančného zabezpečenia. „Dobrý finančný plán pokrýva štyri základné oblasti – sporenie, investovanie, poistenie a dôchodok. Záujemcom pripravíme finančné riešenie, ktoré je primerané ich veku, mesačným disponibilným zdrojom aj miere úspor. Finančný plán navrhne aj to, ako môžu ešte lepšie nakladať s peniazmi, ktoré im každý mesiac ležia „neaktívne“ na bežných či sporiacich účtoch, prípadne sa stratia v bežnej spotrebe,“ uzatvára Michal Orlovský.  

Viac informácií o Finančnom pláne nájdete na https://www.slsp.sk/financnyplan

 

* Prieskum zrealizovala Slovenská sporiteľňa spolu so svojimi partnermi, agentúrami  WAVEMAKER a ZARAGUZA prostredníctvom online dotazníkov začiatkom mája 2020 na vzorke 1 022 respondentov v reprezentatívnom rozložení populácie SR vo veku 15-60  rokov s navýšeným podielom mladších respondentov do tridsiatich rokov.