Online vzdelávanie je v posledných rokoch čoraz rozšírenejšou formou štúdia v rámci krajín Európskej únie. Napríklad vo Fínsku sa takto vzdeláva každý piaty Fín. Na Slovensku je táto forma štúdia v plienkach. Len 5 % Slovákov takto nadobúdala vlani vedomosti. Hlavným dôvodom je, že Slováci sú málo ochotní si za to platiť sami. Podľa najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat iba dve percentá ľudí uviedlo, že si niekedy zaplatili za IT kurz z vlastného vrecka.

Vlani v priemere 8 % Európanov vo veku 16 až 74 rokov robilo v posledných troch mesiacoch nejaký online kurz. Väčšinou ide o kurzy v oblasti IT, personalistiky či marketingu. Najlepšie výsledky v tomto smere dosahujú škandinávske krajiny, ale napríklad aj 15 % Španielov využíva túto formu štúdia.

„Čoraz viac ľudí potrebuje IT zručnosti k svojej práci. Na trhu práce je to už nevyhnutnosťou. Ľudí, ktorí majú základné digitálne vedomosti z roka na rok rastie. Aktuálne je ich na Slovensku takmer 60 %. Medzi základné digitálne vedomosti patrí okrem vyhľadávania informácií online pomocou vyhľadávača aj schopnosť komunikovať s ostatnými pomocou mobilného telefónu, emailu alebo četu. Títo ľudia vedia takisto vytvoriť jednoduchý digitálny obsah, ako napríklad texty, tabuľky, obrázky, zvukové súbory," povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Aktuálne najviac využíva online vzdelávanie veková skupina od 16 do 24 rokov, v únii v priemere 13 % mladých urobila za posledné tri sledované mesiace nejaký online kurz. Nasleduje veková kategória 25 až 54 rokov, kde využilo online vzdelávanie 9 % ľudí. Iba 1 % ľudí starších ako 65 rokov sa online vzdelávalo.

Na Slovensku platí online kurzy svojim zamestnancom zhruba 8 % zamestnávateľov. Najviac sa to deje v škandinávskych krajinách, kde tak robí vyše 18 % zamestnávateľov. Škandinávske krajiny dosahujú aj najlepšie výsledky v celkovej digitalizácii. Najdigitálnejší sú Luxemburčania (85 % z nich má základné IT vedomosti), Švédi (77 %), Nóri (77 %) či Dáni (71 %). Práve v týchto krajinách má takmer každá domácnosť aj pripojenie na internet. Na Slovensku má pripojenie na internet 82 % domácností.

Najčastejšími aktivitami ľudí na internete je posielanie a prijímanie emailov (86 % ľudí), hľadanie rôznych informácií (78 %), čítanie správ na spravodajských a iných portáloch (72 %) a participácia na sociálnych sieťach (65 %).

„Celkovo je na Slovensku málo ľudí, ktorí by sa IT oblasti venovali aj profesionálne. Aktuálne na Slovensku v tomto sektore pracuje do 60- tisíc IT špecialistov. IT jednotkou Únie je Fínsko. Podiel pracovníkov v IT oblasti je 6,8 % z celkovej zamestnanosti (168.000 osôb). Nasleduje Švédsko s 6,6 % (333.000 osôb). Relatívne vysoké podiely má aj Estónsko, Veľká Británia, Luxembursko a Holandsko, jeden z 20 ľudí tam pracuje ako IT špecialista. Na opačnom konci rebríčka je Portugalsko (2,2 %), Rumunsko (2,1 %) a Grécko s 1,6 %,“ dopĺňa Buchláková.

Ovládanie digitálnych zručností bude dôležité do budúcnosti. Mimoriadne dôležité budú počítačové zručnosti na vyššej úrovni. Pracovné pozície, ktoré budú v budúcnosti žiadané v rámci strednej a východnej Európy a budú si vyžadovať tieto zručnosti, sú dátový analytik a výskumník, špecialisti v oblasti digitálneho marketingu a stratégie, špecialisti na robotické stroje a inžinieri, vývojári softvérov a aplikácií, obchodný a marketingový špecialista, odborník na nové technológie, bezpečnostný analytik, špecialista na sociálne siete a e-commerce, pracovníci klientských centier, personalista či finančný analytik.

Slovenská sporiteľňa, a. s., oddelenie korporátnej komunikácie
Lenka Buchláková, analytička, tel.: 0904 519 308, e-mail: buchlakova.lenka@slsp.sk