Vlani bolo v rámci 28 krajín Európskej únie zamestnaných až takmer 9 miliónov ľudí v IT oblasti. Táto profesia je prevažne mužskou doménou naprieč všetkými krajinami únie. Ženy predstavujú len 17 % z celkového počtu IT špecialistov, čo je 1,5 milióna ľudí. Najväčší podiel žien v IT oblasti má Bulharsko, ženské pohlavie tvorí tretinu z celkového počtu zamestnancov, nasleduje Lotyšsko (25 %) a Rumunsko (24 %).
Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat najmenší podiel žien v IT oblasti je v Maďarsku (9 %), susednej Českej republike (10 %) a Grécku (11 %). „Na Slovensku bolo vlani zamestnaných 81,7-tisíc ľudí v IT sektore, z toho takmer 88 percent tvorili muži. Ide o takmer 72 tisíc ľudí. Počet ľudí v IT sektore sa síce zvyšuje, ale požiadavky trhu sú čoraz väčšie, nakoľko sa mnohé oblasti nášho života viac digitalizujú, preto aj Slovensko pociťuje nedostatok IT špecialistov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.
Ešte v roku 2015 sme na Slovensku mali niečo vyše 68 tisíc zamestnancov, pričom podiel žien bol nižší ako vlani. Žien bolo pred štyrmi rokmi len 7,8-tisíc, vlani číslo stúplo na 10- tisíc.
„Dobrou správou však je, že podľa štatistík vyrastá na Slovensku mladá generácia IT žien. Veľká väčšina z nich je totiž vo veku 20 až 39 rokov. IT sektor, a vôbec oblasť informačných a komunikačných technológií, je jednou z najlepšie platených oblastí na pracovnom trhu. Napríklad databázový špecialista dokáže zarobiť mesačne v priemere 1 800 eur. Priemerne si napríklad IT architekt dokáže zarobiť aj takmer 3-tisíc eur v hrubom. Rozdiel v platoch mužov a žien sa pritom výrazne nelíši. V prípade žien ide o 13 % nižší mesačný príjem ako u mužov,“ doplnila Buchláková.
Štatistický úrad uvádza, že v prvom kvartáli roku 2019 bol priemerný plat v oblasti informácie a komunikácia na úrovni 1886 eur, čo je jeden z najvyšších priemerných platov na Slovensku. Priemerný mesačný plat v hrubom bol za všetky odvetvia v prvom kvartáli tohto roka na úrovni 1023 eur v hrubom.
Fínsko malo vlani najvyšší relatívny podiel zamestnaných ľudí v IT sektore na celkovej pracovnej sile. V roku 2018 tam pracovalo v IT viac ako 181- tisíc osôb, čo predstavovalo 6,8 % z celkovej zamestnanosti. Nasledovalo Švédsko, kde bolo 345-tisíc odborníkov na IKT, čo predstavovalo 6,6 % z celkovej zamestnanosti. Relatívne vysoké podiely zaznamenali aj Estónsko, Veľká Británia, Luxembursko a Holandsko v roku 2018 tam 1 z 20 ľudí pracoval ako špecialista na IT.
Na opačnom konci rebríčka v prípade zamestnaných IT špecialistov stoja krajiny ako Bulharsko, Cyprus a Lotyšsko, kde títo zamestnanci predstavovali 2,3% z celkovej pracovnej sily, v Portugalsku 2,2 %, 2,1 % v Rumunsku a 1,6 % v Grécku.
V súčasnosti študuje informačné a komunikačné technológie približne 1,3 milióna mladých ľudí v Európskej únii. Dievčat je podstatne menej, a to len 17 % z celkového počtu študentov. U nás je to 11 % z celkového počtu študentov. O čosi menej je to v Holandsku (10 %) či Belgicku (8 %). Naopak najvyšší podiel je v Bulharsku (33 %) či Rumunsku (31 %).
Slovenská sporiteľňa, a. s., oddelenie korporátnej komunikácie
Lenka Buchláková, analytička, tel. 0904 519 308, e-mail: buchlakova.lenka@slsp.sk