Vlani až 19 % Európanov využívalo zdieľanú ekonomiku. Najčastejšie využívali zdieľané ubytovanie, najmä izby, apartmány, domy či vidiecke chaty, pričom si to objednávali prostredníctvom webu alebo aplikácií. Podľa najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat využívajú zdieľané ubytovanie najčastejšie Luxemburčania (44 %) či Íri a Malťania (obe 26 %).
„Slováci sa postupne doťahujú na priemer únie. Vlani až 18 % Slovákov využilo zdieľané ubytovanie doma či v zahraničí. Predbehli sme napríklad aj Českú republiku, kde iba 5 % ľudí využíva túto formu ubytovania,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne. Podobne ako v Česku sú na tom ľudia na Cypre (iba 3 % ľudí využíva zdieľané ubytovanie, Litve (7 %), Grécku, Rumunsku a Slovinsku (všetky 8 %) či Bulharsku (9 %).
V prípade Slovenska ide o mierny medziročný rast záujmu o tieto formy zdieľanej ekonomiky. Najčastejšie sa u nás využíva ubytovanie a doprava. „Príkladom by nám mohli ísť škandinávskej krajiny, kde zhruba štvrtina ľudí funguje takýmto spôsobom. Výrazne si vďaka tomu šetria náklady. U nás je tento systém zatiaľ v plienkach. Slováci majú väčšinou obavy, či je ubytovanie, ktoré je ponúkané u niekoho doma, dostatočné chránené pred možnými komplikáciami. A to v podobe zrušenia ubytovania zo strany majiteľa na poslednú chvíľu, nižšieho štandardu ubytovania a podobne,“ doplnila Buchláková.
„Netreba sa však toho obávať. Jednotlivé platformy, či už poskytujúce ubytovanie alebo dopravu majú už zavedené reputačný systém, a to jednak zo strany poskytovateľa ako aj zákazníka. Dokonca je to zaistené aj rôznymi formami poistenia na oboch stranách,“ skomentovala Buchláková. Napríklad platforma RelayRiders, kde ľudia môžu požičať svoje auto alebo si prenajať cudzie vozidlo, ponúkajú poistenie škody pre ich jazdcov.
Zdieľaná ekonomika je výrazným prínosom pre ekonomiku. Do roku 2025 má toto odvetvie ekonomiky zvýšiť svetové tržby na úroveň 335 miliárd dolárov. Podľa údajov Európskej komisie sa príjmy zo zdieľanej ekonomiky na Slovensku vyšplhali v roku 2016 na takmer 122 miliónov eur.
Od januára minulého roka platí, že sa zdaňujú firmy podnikajúce v segmente zdieľanej ekonomiky. Napríklad ubytovacia služba Airbnb musí zdaňovať svoje príjmy, a to z poplatku, ktorý podnikateľ odvedie zahraničnej spoločnosti za používanie jej platformy. Je mu zrazená 19-percentná alebo 35-percentná zrážková daň v závislosti od sídla skutočného príjemcu platby. Na Slovensku sa pritom zdieľaná ekonomika využíva ako zdroj zárobku len minimálne. Podľa posledných odhadov Inštitútu pre finančnú politiku pri ministerstve financií podiel zdieľanej ekonomiky je na Slovensku menší ako 0,01 percenta hrubého domáceho produktu.