Paul Formanko, jeden z najskúsenejších bankových investičných analytikov, prichádza do Slovenskej sporiteľne ako nezávislý člen dozornej rady banky.

V tejto funkcii vystriedal Ľudovíta Ódora, ktorý sa vzdal členstva v súvislosti s jeho vymenovaním za viceguvernéra Národnej banky Slovenska.

Paul Formanko má viac ako 20 ročné skúsenosti v oblasti investičného poradenstva, kapitálových investícií, sektorového výskumu medzinárodných a rozvíjajúcich sa trhov (emerging markets) so zameraním na finančné inštitúcie a banky centrálnej a východnej Európy, krajín stredného východu a južnej Afriky.

Počas jeho dlhoročného pôsobenia v Londýne založil a viedol medzinárodné tímy analytikov a poradcov zameraných na pokrytie kapitálových investícií v oblasti privatizácií, IPO, fúzií a akvizícií riadených pre inštitucionálnych investorov, korporácie a klientov banky JP Morgan.

Spolu s jeho tímom v JP Morgan, kde naposledy pôsobil, sa zaradil na najvyššie priečky hodnotenia EMEA Institutional Investor a do TOP 3 European Stock Picker by FT.

Paul Formanko sa narodil a vyrastal na Slovensku. Ďalšie vzdelanie a titul MBA v oblasti financií a medzinárodného manažmentu získal na americkej univerzite v Chicagu a belgickej univerzite Leuven. Žije v Londýne, je ženatý, ma dve deti a medzi jeho záľuby patrí lyžovania, varenie, cestovanie, investovanie a tenis.