Slováci čoraz častejšie využívajú internetbanking či mobilné bankovanie. Aktuálne internetové bankovníctvo na Slovensku využíva až 78 % Slovákov. Pred nami skončila Česká republika, kde online bankovanie využíva 80 % obyvateľov. Zo sledovaných krajín výrazne menej využívajú túto službu Maďari (49 %), Chorváti (45 %), Srbi (36 %) či Rumuni (33 %). Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre skupinu Erste zrealizovala spoločnosť IMAS International počas septembra 2019.

Medziročne práve Slováci v online bankovaní narástli najviac zo sledovaných krajín, a to až o 13 %. „Aktívnych užívateľov pribúda aj vďaka zvyšovaniu dosiahnutého vzdelania ľudí. Štatistiky potvrdzujú, že online služby sú doménou mladších vekových kategórií. Najviac ich je medzi študentmi, a to vo vekovej kategórii 15 až 29 rokov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Ide až o 92 % mladých ľudí. Druhou vekovou kategóriou, ktorá najviac využíva internetbanking, sú ľudia vo veku 30 až 49 rokov, a to až 84 %, najmenej 50 roční a starší (64 %). „Slovensko si dlhodobo drží prvenstvo v náraste počtu užívateľov internebankingu. Tento rok sme tesne skončili za Českou republikou. Týmto tempom sa už v budúcom roku staneme v počte užívateľov online bankovania. Najmenší prírastok nových používateľov zaznamenali v tomto roku Maďari a Chorváti, zhodne o tri  percenta,“ skomentovala Buchláková.  Vo vekovej kategórii 15 až 74 rokov bolo v roku 2007 iba 15 % Slovákov využívajúcich internetbanking.

Na Slovensku k internetovému bankovníctvu viac inklinujú muži (82 %) v porovnaní so ženami (74 %). Platobné platformy ako PayPal, Apple Pay či Google Pay využíva na Slovensku 38 % ľudí. Rovnako v tomto smere skončili  Česi, najmenej tieto platformy využívajú Srbi (19 %). Aj v prípade týchto platobných platforiem sme medziročne najviac narástli, a to až o 8 %. V roku 2017 bola len necelá štvrtina Slovákov, ktorí využívali PayPal, Apple Pay či Google Pay.

Zdroj: Prieskum, ktorý pre skupinu Erste zrealizovala spoločnosť IMAS International počas septembra 2019

Čoraz väčší záujem o využívanie služieb internetového bankovníctva kladie aj dôraz na jeho bezpečnosť. Je  nevyhnutné, aby klienti boli obozretní a osvojili si zásady bezpečnej práce s internetovým bankovníctvom. Je potrebné byť opatrný pri otváraní príloh alebo neznámych odkazov a e-maily od neznámych osôb vôbec neotvárať. Neinštalovať si aplikácie z neznámych zdrojov a neznáme rozšírenia do internetového prehliadača.

Na počítač, notebook, tablet, mobilný telefón si pravidelne inštalovať bezpečnostné aktualizácie a pripájať sa len z overených sietí. Heslo do služieb elektronického bankovníctva je nutné si pravidelne meniť a nepoužívať rovnaké heslo v iných aplikáciách a internetových stránkach najmä v sociálnych sieťach. Ak sa zabudnete odhlásiť z internetbankingu alebo spojenie medzi vaším počítačom a bankou nebude určitý čas aktívne, u nás budete automaticky po 15 minútach odhlásení, aby sme iným osobám zabránili získať prístup k vášmu účtu. Takisto posielame informácie o nadlimitnom pohybe na účte prostredníctvom SMS správ alebo e-mailových notifikácií.

Slovenská sporiteľňa, a. s., oddelenie korporátnej komunikácie
Lenka Buchláková, analytička, tel.: 0904 519 308, e-mail: buchlakova.lenka@slsp.sk