Zdieľaná ekonomika, keď človek veci nevlastní, ale si ich len požičiava, má čoraz viac priaznivcov aj u Slovákov. Do roku 2025 má toto odvetvie ekonomiky zvýšiť svetové tržby na úroveň 335 miliárd dolárov. Podľa údajov Európskej komisie sa príjmy zo zdieľanej ekonomiky na Slovensku vyšplhali v roku 2016 na takmer 122 miliónov eur. Vo svete sú najčastejšie využívané platformy na rezervovanie ubytovania či objednanie si taxíku. 

,,Zdieľaná ekonomika sa realizuje prioritne online. Je to veľmi rýchle a jednoduché. Prostredníctvom rôznych aplikácií si dokážeme zavolať taxík, zohnať stráženie detí či rezervovať si ubytovanie kdekoľvek na svete, a to v priebehu niekoľkých minút,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Využívanie služieb zdieľanej ekonomiky je doménou najmä mladších vekových kategórií. Z exkluzívneho prieskumu Slovenskej sporiteľne vyplýva, že viac ako polovica detí a mladých ľudí (55%) využíva služby viacerých bezplatných aplikácií prostredníctvom mobilného telefónu. Slováci najčastejšie využívajú služby zdieľanej ekonomiky v doprave a ubytovaní. Väčšinou ide o zahraničné platformy, ktoré fungujú aj na Slovensku. 

,,Veľkosť zdieľanej ekonomiky v rámci Európskej únie dosiahla v roku 2016 úroveň 26,5 miliardy eur. To predstavuje 0,17 % hrubého domáceho produktu únie. Odvetvie v tom čase zamestnávalo 394- tisíc ľudí,“ doplnila Buchláková. Podľa posledných odhadov Inštitútu pre finančnú politiky podiel zdieľanej ekonomiky je na Slovensku menší ako 0,01 percenta hrubého domáceho produktu. Odvetvie zdieľanej ekonomiky má však veľký potenciál do budúcnosti aj na Slovensku, preto sa odhaduje, že príjmy z neho budú narastať. 

Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat si 16% Slovákov v roku 2017 objednalo prostredníctvom internetu alebo mobilnej aplikácie ubytovanie od inej osoby. Ide o najvyššie číslo v rámci krajín V4. Pre porovnanie, vlani tak urobilo len 5 % Čechov a len 8 % Rakúšanov. 

Zdroj: Study to monitor the economic development of the collaborative economy at sector level in the 28 EU Member States, údaje za rok 2016

Platformy zdieľanej ekonomiky využívajú v rámci únie najčastejšie Francúzi, Briti, Poliaci, Španieli, Nemci, Taliani či Dáni.  Európska komisia uvádza, že v roku 2016 fungovalo 651 platforiem, ktoré boli založené v niektorom zo štátov únie. 

V súčasnosti je celosvetovo známych niekoľko desiatok firiem, ktoré ponúkajú tieto služby. Napríklad Airbnb – najväčší sprostredkovateľ súkromného ubytovania na svete, Lyft– portál, kde ľudia ponúkajú miesto na zvezenie vo svojom osobnom vozidle, Easylondon – web na sprostredkovanie súkromného ubytovania v Londýne, Uber či Taxify– platformy poskytujúce taxislužby či Neighborgoods – internetová komunita zdieľajúca náradia.