Slováci čoraz častejšie využívajú internetbanking či mobilné bankovanie. Aktuálne internetové bankovníctvo na Slovensku využíva 65 % Slovákov. Pred nami skončila Česká republika, kde online bankovanie využíva 72 % obyvateľov. Zo sledovaných krajín výrazne menej využívajú túto službu Maďari (38 %), Rumuni (30 %), Chorváti (42 %) či Srbi (27 %). Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre skupinu Erste zrealizovala spoločnosť IMAS International počas septembra 2018. 

Z vekových kategórií najčastejšie bankujú ľudia vo veku 30- 49 rokov, a to až 76 %, najmenej 50 roční a starší (49 %). „Medziročne sa počet ľudí využívajúcich internetové bankovníctvo na Slovensku zvýšil o 4 %. Ide o najväčší nárast zo sledovaných krajín spoločne so Srbskom. Najmenší prírastok zaznamenali Maďari a Chorváti, zhodne o jedno percento,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne. 

Na Slovensku k internetovému bankovníctvu viac inklinujú muži (67 %)  v porovnaní so ženami (62 %). Platobné platformy ako PayPal, Apple Pay či Google Pay využíva na Slovensku 30 % ľudí. Aj v tomto smere nás predbehli Česi (31 %), najmenej tieto platformy využívajú Srbi (15 %). 

Slováci prostredníctvom internetu nielen bankujú, ale aj čoraz častejšie nakupujú. Z prieskumu vyplýva, že online obchody využívajú na nákup oblečenia, obuvi či rôznych doplnkov 56 % Slovákov, zhodne 56 %-tný podiel zaznamenala elektronika ako TV, počítače, tablety či smartfóny. Najmenej nakupujeme prostredníctvom internetu jedlo (16 %). Až 54 % Slovákov si nevie predstaviť, že by si práve jedlo objednávali online. 

„Vyše polovica Slovákov nakupuje cez internet letenky alebo platí za hotel či iné cestovné položky. Rovnako vyše 50 % Slovákov uviedlo, že cez interne nakupuje knihy. Česi najčastejšie nakupujú online knihy (60 %), Maďari zase elektroniku (38 %),“ dodala Buchláková. 

 

Slovenská sporiteľňa, a. s., oddelenie korporátnej komunikácie Tomášikova 48, 832 37 Bratislava
Lenka Buchláková, analytička, tel.: 0904 519 308 , e-mail: buchlakova.lenka (a) slsp.sk