Kým pred niekoľkými rokmi patrili slovenské hypotéky medzi najdrahšie v eurozóne, dnes patria medzi najlacnejšie. Okrem politiky Európskej centrálnej banky k tomu prispela aj zlepšujúca sa ekonomická situácia na Slovenku. Pred piatimi rokmi sa pohybovali najnižšie úroky okolo 4 percent (pri päťročnej fixácii), v súčasnosti sú pod hranicou 1,5 percenta. 

V lete roku 2013 ponúkala Slovenská sporiteľňa úvery na bývanie prvýkrát so sadzbou pod štyrmi percentami – od 3,99 % pri päťročnej fixácií. Pri úvere 50 tisíc eur na 30 rokov, čo bola v tej dobe priemerná hodnota úveru na bývanie, bola splátka 238 eur. Po piatich rokoch výrazného poklesu úrokových sadzieb klesla o 25 percent na 178 eur.

Nebola to však jediná dobrá správa pre Slovákov. Za ostatných päť rokov sa priemerná mzda na Slovensku každým rokom zvyšovala o desiatky eur ročne. A kým splátka klesla o štvrtinu, plat im narástol o viac ako pätinu. Samozrejme, každá minca má dve strany – nižšie úroky a vyššie platy boli dva hlavné motory rastu cien nehnuteľností. Priemerná výška úveru na bývanie je dnes do 70 tisíc eur.

„Vďaka krokom NBS budú pre celý trh platiť rovnaké pravidlá, čo vítame. K úverovaniu obyvateľstva sme vždy pristupovali zodpovedne a nové pravidlá sme dodržiavali už vopred. Ako najväčšia banka, ktorá je lídrom v poskytovaní úverov na bývanie, budeme naďalej pomáhať ľuďom na Slovensku s financovaním ich bývania,“ vraví Ján Bača, vedúci oddelenia retailových úverov Slovenskej sporiteľne.

Slovenská sporiteľňa je dlhodobým lídrom na trhu s úvermi na bývanie. Keďže je kúpa vlastného bývania pre väčšinu ľudí najdôležitejším finančným rozhodnutím ich života, cieľom Slovenskej sporiteľne ako lídra na trhu s úvermi na bývanie je nielen poskytnúť potrebné financie, ale pomáhať Slovákom s celým procesom. Už dnes si tak môžu veľa vecí zistiť či vybaviť online z pohodlia svojho domova na stránke www.slsphypoteka.sk – nájsť si nehnuteľnosť podľa svojich vlastných požiadaviek a overiť si občiansku vybavenosť v okolí či porovnať ceny nehnuteľností v danej lokalite.