Máte skvelý podnikateľský nápad a chýbajú vám financie na jeho rozbeh? Ak do 10. októbra zaregistrujete svoj biznis plán na www.zacinamepodnikat.sk, môžete získať úver s ročnými úrokovými prázdninami a k tomu množstvo užitočných cien a výhod od partnerov projektov. Vybraný podnikateľský zámer so spoločenským prínosom získa aj finančný dar do 5 000 eur.

Počet podnikateľov na Slovensku klesá

Podľa údajov Eurostatu na Slovensku ku koncu druhého štvrťroka 2018 podnikalo 365 tisíc ľudí. Kým v rokoch 2014 – 2016 ich počet vzrástol o takmer 10 %, za posledný rok a pol ich je o vyše 6 % menej. Úbytok sa najviac dotkol oblasti financií a poisťovníctva, v ktorej počet podnikateľov klesol o viac ako 40 %, či zdravotníctva a sociálnej pomoci (-28 %). Naopak, najviac rástli podnikatelia v oblasti nehnuteľností (+50 %), v administratíve a podporných službách (+28 %) a v poľnohospodárstve, lesníctve a rybolove (+8 %).

Kľúčové sú financie

Pre úspech podnikania sú kľúčové prvé dva – tri roky. „Jedným z najčastejších dôvodov, pre ktorý podnikatelia zlyhávajú, je nedostatočná kontrola nad finančnými tokmi. Preto ľuďom, ktorí chcú začať podnikať, bezplatne pomáhame s nastavením biznis plánu, cenotvorbou, marketingom a s ďalšími oblasťami tak, aby svoje podnikanie dokázali nielen naštartovať, ale aj udržať. Navyše, ak si u nás do 10. októbra zaregistrujú svoj biznis plán, môžu získať úver s ročnými úrokovými prázdninami,“ hovorí Tigran Aleksanyin, koordinátor Programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky v Slovenskej sporiteľni. Tá ako jediná slovenská komerčná banka systematicky podporuje začínajúcich podnikateľov vrátane poskytovania financií na mieru.

Ročné úrokové prázdniny

Pre všetkých záujemcov o nové podnikanie či rozbeh neziskových aktivít pripravila Slovenská sporiteľňa spolu s viac ako 30-kou partnerských organizácií akciu – úrokové prázdniny na nové podnikanie. Záujemcom poskytne úvery až do 10 000 eur bez akýchkoľvek úrokov na prvý rok a partneri zasa množstvo cien a benefitov (napr. prenájom priestorov, on-line založenie firmy alebo organizácie, konzultácie či mentoring, vstupy na rôzne podujatia, mediálny priestor) so zvýhodnenou cenou či úplne zadarmo. Navyše, všetky biznis plány s preukázateľným spoločenským prínosom budú nominované na udelenie finančného daru vo výške do 5 000 eur.

Bezúročný úver až do sumy 10 000 eur môže získať každý záujemca, ktorého biznis plán banka vyhodnotí ako perspektívny a schopný generovať dostatok príjmov na splácanie. Počet úverov nie je obmedzený. Podmienkou je do 10. októbra vyplniť formulár biznis plánu na stránke www.zacinamepodnikat.sk a následne ho do 10. novembra doladiť a obhájiť pred odborníkmi zo Slovenskej sporiteľne.

Bezúročné obdobie trvá 12 mesiacov od čerpania úveru, splácanie sa dá rozložiť až na 6 rokov. Po uplynutí bezúročného obdobia sa bude zostatok úveru úročiť sadzbou najviac 5,9 % ročne. Kompletné informácie nájdete na www.zacinamepodnikat.sk.